Збірка методичних матеріалів щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та цивільного населення, яке постраждало від військової агресії РФ проти України

Від імені Благодійної організації «Благодійний фонд «Стабілізейшен суппорт сервісез» та «IREX в Україні» висловлюємо Начальнику Хмельницької обласної військової адміністрації Гамалію С.В. свою повагу та цим листом (№10-05/21 від 27.10.2022) хочемо презентувати Збірку методичних матеріалів щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та цивільного населення, яке постраждало від військової агресії РФ проти України, що була розроблена командою БО «БФ «ССС» спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у межах реалізації проєкту «Єднання заради дії» за підтримки IREX в Україні.

Доступ: https://drive.google.com/drive/folders/1t0q1oZfAdBcsEMp6aN_iDJg5Y47YPc5i?usp=sharing.

Зазначена Збірка складається із 13 розділів, кожен з яких стосується найбільш актуальних питань соціальної адаптації та відновлення прав постраждалого населення, зокрема містить роз’яснення законодавства щодо надання соціальних та адміністративних послуг ВПО, зразки рішень, заяв тощо.

Під час роботи над Збіркою методичних матеріалів було проаналізовано понад 80 нормативно-правових актів, які регулюють питання соціального захисту населення та регламентують правовий статус внутрішньо переміщених осіб, відслідковано усі зміни в законодавстві, що в загальному склало понад 2000 проаналізованих сторінок.

Відтак, Збірка методичних матеріалів є дуже корисним матеріалом для громадян, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії проти України, оскільки в доступній формі роз’яснює особливості законодавства у сфері соціального захисту населення, механізми реалізації прав та захисту інтересів внутрішньо переміщених осіб.

За спільними пропозиціями Міністерства цифрової трансформації України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України зміст Збірки методичних рекомендацій складається із таких структурних частин:

В цілому зміст методичних рекомендацій також був презентований і спільно пропрацьований разом з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Окрім того, плідно співпрацюючи із Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України команда БО “БФ “ССС” та «IREX в Україні» у межах проєкту «Єднання заради дії» напрацювала низку інфографік, які візуально і доступно доводять до населення актуальну інформацію про правовий статус переселенців, соціальну допомогу від держави і міжнародних партнерів, а також їх права, обов’язки і процедури забезпечення таких прав.

Більше того, з жовтня 2022 року ми запускаємо моніторинг актуальності, статусу і змін в нормативно-правових актах, які стосуються тематики внутрішнього переміщення, в результаті якого команда юристів БО “БФ “ССС” на щомісячній основі готуватиме комплексний юридичний звіт, доступний для всіх зацікавлених осіб.

Відтак сприяння Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації у поширенні інформаційних матеріалів є критичним для збільшення усвідомленості ВПО про їх правовий статус і гарантії.

Зрештою, зважаючи на високу якість підготовлених матеріалів та об’єктивне зростання запиту на роз'яснення інформації з боку переселенців, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розмістило ці матеріали в окремому розділі на офіційному сайті: https://minre.gov.ua/page/korysna-informaciya-dlya-vpo. Так само матеріали були опубліковані на офіційному сайті Міністерства цифрової трансформації України: https://thedigital.gov.ua/news/instruktsii-dlya-vpo-pro-prava-dopomogu-ta-sotsialniy-zakhist.


Контактна особа від БО «БФ «ССС»: Менеджер з коммунікацій БО “БФ “ССС” Олексій Бондаренко (093 860 58 45, obondarenko@radnyk.org).


Контактна особа від IREX в Україні: Менеджерка з комунікацій «IREX в Україні» Дарʼя Децька (066 079 52 62, ddetska@irex.org).


За інформацією БО «БФ "Стабілізейшен Суппорт Сервісез"» за участі Мінцифри й Мінреінтеграції в межах програми «Єднання заради дії», яка впроваджується IREX і підтримується Державним департаментом США