ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я
Помилки, які ми робимо на морозі
Пам’ятка для населення
З настанням морозів з'являються і певні проблеми. Треба утеплюватися, треба захищатися й реанімуватися. Але як? І ми починаємо згадувати поради наших бабусь. Та, на жаль, народні рецепти, що робити людині у морози, здебільшого помилкові, а то й шкідливі. Тому їх краще забути й замінити новими медичними знаннями. Спробуємо проаналізувати та обговорити їх.
Помилка перша. Пам'ятаю, як мене навчала бабуся: якщо з'явилася на обличчі чи руках біла пляма, це означає, що відморозила шкіру - її потрібно гарненько розтерти снігом. А ще радила розтерти відморожену шкіру вовняною рукавицею. Колись так і зробила... виявилося, що неправильно: схоплена холодом шкіра стає тендітною, втрачає свою еластичність і будь-який механічний вплив може пошкодити її.
Помилка друга. Людей з відмороженими частинами тіла раніше радили відігрівати в гарячій воді. Це теж помилка. Різкий контраст температур не додасть здоров'я, а до пошкодження шкіри цілком може довести, навіть більше - до зупинки серця. Тому замерзлу або відморожену людину правильніше буде помістити у ванну з теплою водою температури людського тіла ( 36-37 градусів).
Помилка третя. Не можна відразу ж змащувати відморожені ділянки тіла коров'ячим маслом чи свинячим салом або іншими жирами. Масляний шар замазує шкіру й замуровує в ній холод, що проникнув усередину.
Оскільки подітися йому нема куди, він просувається далі усередину тіла. Таким чином, руйнівна дія холоду триває, навіть якщо людина вже перебуває в теплому приміщенні, а отже площа тіла, уражена морозом, збільшується. Отож спочатку потрібно вигнати холод з тіла - відігріти в теплій воді або змазати уражені ділянки спиртом (не втирати його (!), а саме змазати, облити, нанести, злегка торкаючись долонею). Уже потім, коли весь мороз із тіла піде, тоді навіть потрібно змастити шкіру живильними мазями, щоб допомогти їй швидше відновитися.
Помилка четверта. І тепер нерідко прилиплий на морозі до металевих предметів язик відливають окропом, а потім дивуються - звідки пухирі взялися? Звісно ж - від опіку. Чому народ вирішив винайти такий рецепт, догадатися важко, бо відомо, що температура замерзання й плавлення води - 0 градусів. Тобто достатньо полити прилиплу шкіру водою кімнатної температури, щоб вона відлипла від металу без додаткових пошкоджень.
Помилка п'ята. Це найулюбленіший народний рецепт - на морозі випити горілки чи коньяку "для зігріву". Зрозуміти можна, але простити ні. Справді, під впливом алкоголю кров біжить швидше, але разом з тим від алкоголю розширюються судини і все вироблене для обігрівання організму тепло вилітає "як у трубу". Зігрівання оманливе. До речі, досвідчені туристи ніколи не гріються горілкою, а тільки гарячими першими стравами або гарячим чаєм.
Помилка шоста. Часто доводиться бачити, як люди (дорослі й діти) на морозному повітрі прикривають ніс і рот вовняним шарфом. Дія неправильна. Видихуваний пар просочує шарф і під впливом морозного повітря він перетворюється в крижану кірку. Повітря, яким тепер дихає людина через охолоджений шарф, стає ще більш крижаним, і носоглотка не встигає його нагріти до потрібної температури і як результат - застуда.
Помилка сьома. Ця неправильна дія стосується маленьких дітей. Як зазвичай виводять малят на прогулянку? Просто - одягли тепліше й вивели. А ось ніс перед прогулянкою почистити забули. На жаль, більшість батьків цю вкрай необхідну процедуру не роблять. А треба б. Вдихуване через ніс холодне повітря зігріється й не завдасть шкоди, а повітря, яке проходить через рот, мине "природну грубку", проникне усередину й призведе до хвороби. Тому носові проходи обов'язково мають бути вільними (як у дітей, так і у дорослих).
Помилка восьма. Мене в дитинстві у сильний мороз змушували надягати кілька пар вовняних шкарпеток, а ноги все одно мерзли. Це теж неправильно. По-перше, у здавлених кінцівках порушується кровообіг. По-друге, зникає повітряна подушка, яка є бар'єром для холоду. І ноги замерзають швидше й сильніше, ніж в одній парі шкарпеток, але не стиснуті з усіх боків.
Помилка дев'ята. Виходити на морозне повітря відразу ж після гарячого душу й випитого чаю теж є великою помилкою. Це прелюдія до замерзання й відмороження. Розширеним від гарячого судинам потрібно дати час звузитися й тільки потім іти на вулицю. Тобто хвилин через 30-40, не раніше.
Помилка десята. Взагалі не потрібно виходити на вулицю в сильний мороз без гострої потреби.