ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ОНКОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я
м. Хмельницький
2009
НЕ ЧЕКАЙТЕ, КОЛИ ПРИЙДЕ БІДА!
(ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ЖІНОК)
Рак та інші злоякісні пухлини ніколи не виникають зненацька, на фоні повного здоров’я. Розвиваючись поступово, злоякісна пухлина стає завершальною фазою передракових захворювань. Такі захворювання можуть спостерігатися у жінок всіх вікових груп. Найчастіше це запальні процеси (вульвіти), виразки на слизовій оболонці піхви (ерозії), різноманітні зміни клітин слизової оболонки піхви (дистрофії).
При запальних захворюваннях спостерігається почервоніння, свербіж та набряки шкірно-слизових покривів з розширеними судинами і значними слизовими виділеннями.
Справжні ерозії (виразки) виникають при пошкодженні клітин слизової оболонки внаслідок травми, або запалення. Вони можуть існувати як на нормальній слизовій оболонці, так і на хворобливо зміненій, або поєднуватися з різноманітними захворюваннями піхви. Схожі прояви можуть виникати і внаслідок захворювання генітальним герпесом, який проявляється болючими пухирцями і виразками, що здатні існувати від кількох днів до кількох тижнів.
Дистрофії вульви можуть проявлятися у вигляді двох форм. Одна із них, так звана склеротична дистрофія (крауроз), проявляється потоншенням, в’ялістю та зморшкуватістю шкірно-слизових покривів та підшкірної жирової клітковини. Інша, так звана гіпертрофічна дистрофія (лейкоплакія), характеризується появою на шкірно-слизових покривах жіночих статевих органів вогнищ потовщеного поверхневого шару клітин молочно-білого, сіруватого або жовтуватого кольору у вигляді округлих чи довгастих бляшок, смуг або безформних утворень. При дистрофіях хворі скаржаться на свербіж в ділянці зовнішніх статевих органів, який посилюється переважно вночі, а також при перегріванні та фізичному навантаженні.
Передракове захворювання вульви (дисплазія) – виникає саме на фоні дистрофій і може бути виявлене тільки лікарем після обстеження, яке проводиться у спеціалізованому лікувальному закладі – онкодиспансері.
Рак зовнішніх статевих органів розвивається через 5-7 років після виникнення передракового захворювання. Проявлятися він може або у вигляді щільних, без чітких контурів, утворень, шкіра над якими стає тонкою і нееластичною, або у вигляді новоутворення неправильної форми виразкового характеру, яке кровить і супроводжується болем.
Слід дуже уважно відноситись до появи в ділянці зовнішніх статевих органів пігментних (кольорових) утворень, тому що воно може виявитися дуже злоякісною пухлиною шкіри – меланомою. Такі утворення не можна лікувати самостійно, відрізати, перетягувати ниткою, обробляти хімічними речовинами. При виявленні в себе такого новоутворення необхідно негайно звернутися до онкогінеколога!
Для запобігання та ранньої діагностики таких захворювань всім жінкам, незалежно від віку, необхідно здійснювати самообстеження своїх статевих органів та дотримуватись правил їх гігієни.
САМООБСТЕЖЕННЯ І ГІГІЄНА ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ ЖІНКИ:
Перед початком самообстеження зовнішніх статевих органів необхідно ретельно вимити руки з милом. Лягти або сісти у зручному положенні і, користуючись дзеркалом, ретельно оглянути зовнішні статеві органи. Розвести великі статеві губи і оглянути чи є почервоніння, сіруваті або жовтуваті плями, пухирці з будь-яким вмістом, новоутворення (пухлини), або будь-які інші зміни, яких Ви раніше не спостерігали. Необхідно також ретельно дослідити клітор, зовнішнє вічко сечовипускального каналу, промежину, анус. Захворювання зовнішніх статевих органів охоплює широкий спектр розладів, тому важливо звертати увагу на найменші зміни у цій ділянці і повідомити про них свого лікаря-гінеколога, а при неможливості вирішити у нього свої проблеми, звернутись до лікаря-онкогінеколога в онкологічний диспансер.
Гігієнічна обробка жіночих зовнішніх статевих органів проводиться чистою перевареною теплою водою. Слід періодично користуватися для цього настоєм чи відваром трав – ромашки, календули, череди, шавлії тощо. Гігієнічну обробку необхідно проводити щонайменше один раз на добу, найкраще щовечора. Для профілактики захворювань зовнішніх статевих органів потрібно користуватися бавовняною білизною, або білизною із бавовняною вставкою на промежині, не носити занадто щільну білизну, яка стискає зовнішні статеві органи.
Слід також згадати про використання різноманітних щоденних прокладок, особливо з ароматизаторами, які можуть викликати алергічні реакції на шкірі та слизових оболонках зовнішніх статевих органів. Тому при виникненні почервоніння, свербіння, висипів необхідно відмовитись від їх використання і порадитися з лікарем.
ЛЮБІ ЖІНКИ! ПАМ’ЯТАЙТЕ!
За своєчасного та адекватного лікування передракових захворювань та раку, виявленого у ранніх стадіях, у Вас є гарантія повного вилікування. Відповідально ставтеся до власного здоров’я. Навіть самі вперті пацієнтки приходять до лікарів, коли пухлина вже починає кровити, розпадатися, загнивати, але тоді лікарям вже набагато важче Вам допомогти, якщо це взагалі можливо.
За отриманням консультацій та додаткової інформації звертайтесь за адресою:
ОБЛАСНИЙ ОНКОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР:
29 000. м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1
Поліклінічне відділення: тел. (0382) 65 – 82 – 85
Відділення онкогінекології: тел. (0382) 65 – 34 – 16 65 – 34 – 84