СТАТЕВЕ ВИХОВАННЯ
Запліднення, вагітність, розвиток плоду, труднощі і радощі періоду вагітності
Народна мудрість свідчить: кожного немовляти повинні чекати і бажати по сорок родичів з боку матері і батька. Чекати і бажати... І це не просто мріяння: наші відчуття, емоції мають цілком реальну і дуже велику енергетичну силу - позитивну і негативну. Загальновідомо: оптимістами, життєстійкими, миролюбними народжуються перш за все діти, яких з нетерпінням чекають батьки і рідня. З тривожною, ранимою, психікою з'являються на світ частіше за все ті, кому ніхто не радий.
В багатьох країнах до зустрічі з майбутнім немовлям на спеціальних заняттях готують не тільки дівчат, але і хлопців, навчають, як його годувати, одягати, купати, грати з ним. В нашій країні такі заняття проходять в жіночих консультаціях. Фахівці розказують жінкам про режим дня, живлення, особисту гігієну під час вагітності, про догляд за майбутнім немовлям, готують до пологів. Присутність чоловіка на таких заняттях дуже важлива. Майбутні батьки взнають і зрозуміють, які труднощі випробовує і долає жінка під час вагітності і пологів. Психологи затверджують, що навіть декілька попередніх сумісних занять майбутніх батьків значно полегшують психологічні і емоційні проблеми, які часто виникають в період вагітності і після пологів.
Які ж емоційні стосунки між подружжям під час вагітності дружини? Для чоловіка його дружина повинна бути предметом поваги, уваги, любові і симпатії. Протягом багатьох десятиріч для чоловіків все, що стосується перебігу вагітності, пологів, післяродового періоду, новонародженого або немовляти, було, на жаль, невідомою галуззю. Це вважалося тільки жіночою проблемою і розглядалося як невідповідне заняття для чоловіків, що часто приводило до сімейних проблем.
Своєчасно отримані знання в галузі анатомії і фізіології статі і репродуктивної функції людини, а також певний рівень культури допомагають хлопцям, а потім і чоловікам бачити у вагітності природне і дуже красиве явище, яке гідне великої пошани. Тоді чоловіки не соромляться своїх вагітних дружин. Вони абсолютно природньо знаходять їх прекрасними, якими вони дійсно є під час вагітності. Наскільки естетичні думки залежать від виховання, показують середньовічні зображення мадонни. Протягом деякого часу прекрасних жінок завжди малювали вагітними, іншими словами, вважалося, що суть жіночності і краси виявляється саме під час вагітності. Так воно і є. Протягом всього періоду вагітності чоловік повинен проявляти постійну турботу про здоров'я дружини і майбутньої дитини, оскільки в цей період вона особливо потребує чуйного і уважного ставлення близьких людей, особливо батька своєї майбутньої дитини. Інтимні стосунки між чоловіком і жінкою в період вагітності вимагають обмежень. Як правило, стриманість від статевої активності рекомендується протягом перших трьох і останніх двох місяців вагітності і 4-6 тижнів після пологів. Чоловік завжди повинен враховувати самопочуття і настрій жінки, перебіг вагітності і ін. Чоловіку така стриманість не заподіє шкоди. Перш за все він повинен пам'ятати, що найголовніше - це здоров'я дружини і його дитини. Жінка, яка чекає дитину, подолає будь-які труднощі, якщо її оточують люблячі люди, якщо вона і її сім'я чекають бажану дитину.
У свою чергу жінка повинна якомога раніше стати на облік в жіночий консультації і пройти необхідне для кожної вагітної обстеження, а також регулярно (це дуже важливо!) відвідувати лікаря протягом всієї вагітності. Це допоможе ще на ранній стадії вагітності виявити які-небудь відхилення або запобігти можливим ускладненням під час вагітності.
З що ж починається вагітність? Сперматозоїд і яйцеклітина є носіями всієї генетичної, тобто спадкової інформації про майбутню дитину. Саме ядра статевих клітин забезпечують передачу спадкової інформації потомству. В них розташовані особливі білкові структури (хромосоми), в яких зосереджені спадкові чинники, або гени. Є ряд захворювань, які передаються спадково Про це необхідно пам'ятати, і якщо у найближчих родичів є такі захворювання, рекомендується проконсультуватися у фахівця-генетика. Ми знаємо, що кожний вид тварин і рослин характеризується певним набором хромосом. Ядра всіх клітин тіла людини містять 46 хромосом, і лише чоловічі і жіночі статеві клітини є винятком, в них міститься половинний склад - 23 хромосоми. При злитті жіночих і чоловічих статевих клітин запліднена яйцеклітина знов одержує повний набір хромосом - 23 пари, з яких половина материнського і половина батьківського походження. Таким чином підтримується видова постійність людини, а 23-а пара хромосом визначає стать людини. Перші 22 пари хромосом позначаються цифрами, а статеві - буквами латинського алфавіту X і У. Від поєднання цих двох хромосом залежить стать людини. Якщо вони однакові - XX - то це жіноча клітина, якщо різні - X У - чоловіча. При дозріванні жіночих яйцеклітин, коли вони починають ділитися і число хромосом зменшується удвічі, в будь-яку яйцеклітину обов'язково потрапляє одна з Х-хромосом. Інша ситуація відбувається при дозріванні сперматозоїдів: при їх розподілі в одного сперматозоїда може потрапити Х-хромосома, в інший - У-хромосома. Неважко уявити, що при заплідненні яйцеклітини, якв несе Х-хромосому, сперматозоїдом з Х-хромосомой, запліднена яйцеклітина одержує набір 46 (XX), іншими словами, зародок буде жіночої статі. Якщо яйцеклітина заплідниться сперматозоїдом з У-хромосомой, набір хромосом складе 46 (ХУ), це означає, що народиться хлопчик. Іноді чоловіки незадоволені тим, що в сім'ї з'являються тільки дівчатка, забуваючи при цьому, що стать дитини визначається чоловічою статевою хромосомою.
Запліднення - процес злиття жіночої і чоловічої статевих клітин, в результаті якого відбувається утворення нового організму. На своєму шляху до яйцеклітини сперматозоїд повинен подолати безліч перешкод. Але завдяки величезній кількості сперматозоїдів (у чоловіка в 1 мл сперми міститься 60-120 млн сперматозоїдів) вірогідність того, що деякі з них все ж таки досягнуть тієї частини маткової труби, де відбувається запліднення, дуже велика.
Злиття сперматозоїда і яйцеклітини відбувається в ампулярній частині маткової труби. Яйцеклітину оточує безліч сперматозоїдів, проте тільки один проникає всередину; і як тільки це відбувається, одразу ж утворюється щільна оболонка навколо заплідненої яйцеклітини, яка перешкоджає проникненню решти сперматозоїдів.
Приблизно на 6-7-й день після запліднення людський зародок, який пройшов через маткову трубу і протягом 2-3 днів вільно плавав в порожнині матки, прикріпляються до слизової оболонки матки (ендометрію). В цей період клітина, що знов утворилася, починає інтенсивно ділитися. Спочатку зародок є кулькою з щільно прилеглих клітин, а потім його клітини починають виділяти всередину рідину, і зародок стає схожим на пухірець. На цій стадії вже добре видно, з яких клітин розвиватиметься дитина, а з яких - плацента, орган, що пов'язує його з матір'ю.
Саме на цій стадії розвитку зародка і починається імплантація (прикріплення зародка до стінки матки), яка відбувається, як правило, у верхній частині порожнини матки - на передній або задній її стінці. Імплантація закінчується через 11-12 днів. В цей час зародок харчується речовинами, що проникають в нього з ендометрія шляхом дифузії. Проте цього недостатньо. Необхідний контакт з кров'ю матері, що містить дуже велику кількість поживних речовин і кисень. Для цього в тій частині зародка, яка звернена до стінки матки, починає формуватися орган-посередник - плацента. На початку 4-й тижня після запліднення весь ретельно злагоджений і взаємозв'язаний механізм живлення зародка готовий вступити в дію.
Організм матері дуже швидко взнає, що зачаття відбулося. Це відбувається ще до імплантації - зародок одразу ж (через 6-12 годин) починає виділяти речовину-сигнал, яка називається фактором ранньої вагітності.
У тваринному світі багатоплідна вагітність - явище нормальне, але у людей одна вагітність з кожних 90 дає двійнят, одна вагітність з кожних 90x90 вагітностей дає трійню, а четверо новонароджених з'являються 1 раз з 90x90x90 вагітностей. Існують два варіанти утворення багатоплідної вагітності: або більш ніж одна яйцеклітина вийшла з одного (двох) яєчників одночасно, і кожна була запліднена або одна-єдина запліднена яйцеклітина розділилася, і сформувалися два зародки, у яких загальна плацента. Перший випадок - різнояєчні близнята, які будуть схожі один на одного не більше ніж будь-які два брата, дві сестри або брат з сестрою. Другий випадок - це однояйцеві близнята, які завжди мають одну стать і настільки схожі один на одного, що майже ідентичні. Перша ситуація спостерігається в 75%, а друга — лише в 25% багатоплідних вагітностей.
Вагітність в середньому продовжується 280 днів, або 10 акушерських місяців від першого дня останньої менструації. Тривалість акушерського місяця 28 днів; 10 акушерських місяців дорівнюють 40 тижням або 9 звичайним місяцям. Протягом цього часу із заплідненої яйцеклітини розвивається зрілий плід, здібний до існування поза організмом жінки.
Найвідповідальнішим є ембріональний період, під час якого в перші 2 місяці вагітності утворюються зачатки всіх найважливіших органів і систем (нервова, кровотворна, серцево-судинна, травна, сечовидільна, ендокринна і ін.); відбувається формування тулуба, голови, обличчя, зачатків кінцівок. Нестача кисню, нікотин, перегрів, мікроби, віруси, алкоголь, ртуть, миш'як, деякі медикаменти, солі важких металів і ін. можуть викликати порушення розвитку і загибель ембріона або появу вроджених вад. В цей період ембріон особливо схильний до дії різних несприятливих чинників. От чому період ембріонального розвитку є надзвичайно важливим для правильного формування і подальшого розвитку всіх органів і систем майбутньої дитини. Ембріональні тканини особливо чутливі до наркотиків, нікотину і алкоголю. В цей період жінці у жодному випадку не можна палити, вживати алкоголь і наркотики. Це може в майбутньому привести до найважчих наслідків, наприклад до народження не тільки хворої або ослабленої дитини, але і дитини, котра страждає від наркотичної залежністї. Зараз в багатьох країнах прийнято готуватися до вагітності за декілька місяців до її настання. Коли подружня пара ухвалює рішення народити дитину, вони обидва (а не тільки жінка!) відмовляються від шкідливих звичок, прагнуть вести здоровий спосіб життя і т.д. Таким чином, вагітність наступає у підготовленого до цього (і фізично, і психологічно) подружжя, що є запорукою народження здорової бажаної дитини.
З початку 3-го місяця відбуваються швидке зростання плоду, диференціювання тканин, розвиток органів і систем, що знаходилися в зародковому стані, становлення нових функціональних систем, що забезпечують життєдіяльність плоду в період внутрішньоутробного життя і після народження.
Варто зазначити, що в цей період також дуже серйозним може виявитися вплив навколишнього середовища і шкідливих звичок на плід, що росте. Багато токсичних речовин проходять через плаценту. Як вже згадувалося вище, до найвідоміших токсичних речовин відносяться алкоголь, нікотин і наркотики. Для цих речовин плацента не є бар'єром, тому всі алкогольні напої, нікотин і наркотичні речовини потрапляють з потоком крові до плоду. Ці речовини мають негативну дію на організм жінки і в більшій мірі на її майбутню дитину. Значно підвищується ризик розвитку у дитини вроджених вад (потворності, захворювань) як тілесних, так і психічних. Наприклад, куріння викликає стійкий спазм кровоносних судин, у тому числі і судин, що йдуть через плаценту. В результаті відбувається зменшення притоку крові до плоду, що приводить до нестачі необхідних для його розвитку речовин. Висновок напрошується сам собою: якщо жінка хоче зменшити ризик народження нежиттєздатної або хворої дитини, дитини з малою вагою - їй не можна вживати під час вагітності алкогольні напої і веобходимо відмовитися від куріння. Слід пям'ятати, що ніхто не повинен палити в приміщенні, де знаходиться вагітна жінка, оскільки небезпека «пасивного куріння» для неї і плоду достатньо велика.
Шкідливий вплив на плід мають також чинники зовнішнього середовища: радіація, хімічні забруднення повітря, води, грунту. Саме тому велика питома вага спадкових і онкологічних захворювань спостерігаєься в місцевостях з несприятливою екологічною обстановкою.
В організмі вагітної відбуваються зміни, що впливають на всі органи і системи. Основна мета змін, що відбуваються, - забезпечення нормального розвитку плоду і підготовка до годування дитини грудьми. Система органів кровообігу у вагітної жінки пристосовується до підвищеного навантаження у зв'язку з необхідністю забезпечувати кров'ю плід, тому збільшується майже удвічі об'єм циркулюючої крові. Система органів дихання працює з підвищеним навантаженням (дихає «за двох»), матка піднімає діафрагму, грудна клітка компенсаторно розширяється, а дихання стає частіше і глибше. З великим навантаженням працюють нирки, виводячи продукти обміну матері і плоду. Іншими словами, всі системи організму працюють з підвищеним навантаженням, щоб вагітність закінчилася благополучно. Молочні залози збільшуються в розмірах через збільшення об'єму залозистої тканини. Вже в перші місяці вагітності з сосків можуть виділятися масні крапельки (молозиво), а через декілька днів після пологів починається виділення молока. Відбуваються зміни і в статевих органах. Матка збільшується пропорційно зростанню плода. Рухи плода жінка відчуває з 17- 20 тижнів, іноді трохи раніше. До 36 тижнів вагітності плід здійснює рухи, повертається головкою вгору і вниз. Після 36 тижнів - готується до пологів, встановлюється головкою (або тазовим кінцем) до виходу - нижньому полюсу матки.
Харчування плоду здійснюється через спеціальне утворення - плаценту (дитяче місце), яке вистилає частину внутрішньої поверхні матки, і через пуповину, яка з’єднює плаценту і плід. Саме через плаценту і пуповину в організм плоду поступають поживні речовини і виводяться продукти життєдіяльності. На ранній стадії розвитку зародка навколо нього формується плодовий міхур, що складається з навколоплідних оболонок.
Особиста гігієна і режим вагітної мають велике значення для правильного розвитку плоду і здоров'я жінки. Тому вагітні звільняються від нічних чергувань і важкої фізичної роботи. Під час вагітності слід уникати різких рухів, підйому важких предметів і фізичних навантажень. Під час вагітності не слід перегріватися і довго знаходитися на сонці. Рекомендується спати не менше 8 годин на добу, регулярно бувати на свіжому повітрі, уникати сильних переживань і стресових ситуацій. Молочні залози необхідно завчасно готувати до годування дитини.
Необхідно стежити за чистотою шкіри, митися під душем не рідше одного разу на день, двічі в день жінка повинна обмивати статеві органи теплою водою з милом. Дуже важливо стежити за станом порожнини рота. В ідеалі зуби повинні бути вилікувані ще до настання вагітності, в період підготовки до неї. Проте у будь-якому випадку необхідно регулярно відвідувати стоматолога під час вагітності і ретельно стежити за станом порожнини рота. Іноді в цей період виникає нестача кальцію, що може негативно позначитися на стані зубів вагітної жінки. Тому необхідно вживати в їжу продукти, що містять кальцій або спеціальні препарати (по рекомендації лікаря).
В першій половині вагітності особлива дієта не обов'язкова. Їжа повинна бути різноманітною і смачно приготовленою. Цілі покоління прожили в упевненості, що майбутня мама повинна їсти за двох. Якщо жінка діяла згідно цій пораді, вона незмінно накопичувала зайві і зовсім непотрібні кілограми. Існує певний зв'язок між збільшенням маси тіла і виникненням токсикозу вагітних (набряки, підвищення тиску і ін.), що негативно позначається на розвитку плоду. Крім того, зростає вміст води і жиру в тканинах, вони втрачають еластичність, а внаслідок цього можуть бути більш важкі пологи. У майбутньої матері маса тіла в нормі збільшується за час вагітності приблизно на 10 кг. Вагітна жінка повинна збільшити споживання їжі на 500-800 калорій в день, тобто приблизно на 1/4 частину свого колишнього раціону.
Харчування повинно бути збалансованим і включати ті продукти, які необхідні для зростання і розвитку плоду. Рекомендується споживати приблизно на 25% більше білкових продуктів - м'яса, риби, яєць, молока, сиру. Вегетаріанство вагітним протипоказано, оскільки основні білки, що містяться в продуктах тваринного походження, незамінні для організму дитини, що росте. Кількість жирів краще обмежити і вживати легкозасвоювані рослинні масла. Продуктів, що містять вуглеводи, особливо кондитерські вироби, цукор, треба їсти менше ніж звичайно. Виняток становлять фрукти, що містять цукор і фруктозу, які необхідні як джерело вітамінів.
Особливо важливі під час вагітності кальцій і залізо: кальцій необхідний для формування кісток дитини, а залізо - для утворення крові. Більше кальцію міститься в сирі і молочних продуктах (краще вживати не цільне молоко, а молочнокислі продукти, такі, як кефір). Він також є в сушеному інжирі, квасолі, овочах (салаті, цвітній капусті, шпинаті). Залізо міститься в білій квасолі, чечевиці, петрушці, салаті, волоських горіхах, вівсяних пластівцях, печінці і яєчних жовтках.
Обмежити споживання солі необхідно у випадках токсикозу і деяких захворювань, якщо порекомендує лікар. Потрібно пам'ятати про вітаміни і прагнути вживати продукти, що містять, вітаміни, А, В, С, D, Е, К. Під час вагітності пити слід в середньому 1,5 літри рідини в день.
Перерахуємо продукти, які варто виключити з раціону вагітної: пересмажені жири, копчені ковбаси, копчена риба, ікра риб, дичина, екзотичні продукти моря, гострі страви і прянощі, цукерки і інші солодощі, непросмажене м'ясо.
Жінка завжди залишається жінкою. Тому і під час вагітності вона хоче гарно виглядати. В цей же час одяг повинен відповідати фізіологічному стану організму. Про можливість вживання косметичних засобів потрібно порадитися з лікарем. Завжди корисні креми і маски з натуральних продуктів.
У зв'язку із збільшенням маси тіла жінки під час вагітності значно збільшується навантаження на ноги. Тому взуття слід носити на низькому або розширеному каблуці. Високий каблук робить ходу нестійкою, сприяє розвитку плоскостопості. З метою профілактики варикозного розширення вен рекомендується в другій половині вагітності носити спеціальні панчохи або колготи.
Із збільшенням терміну вагітності розтягуються м'язи передньої черевної стінки, а це іноді сприяє опущенню живота і зміні положення плоду в матці. Для попередження таких ускладнень рекомендується носити спеціальний пояс-бандаж, який слугує додатковою опорою для живота і матки. Бандаж одягають лежачи, шнурують відповідно до об'єму тулуба. Носіння бандажа допомагає зберегти правильну поставу і стрункість.
Дотримання всіх цих нескладних правил, а також регулярне спостереження у лікаря жіночої консультації є гарантією нормального протікання вагітності і благополучних пологів.
Планування сім'ї
та репродуктивне здоров'я
В народженні дітей зацікавлена не тільки сім'я, але і держава, і суспільство в цілому. Треба відзначити, що навіть для простого відтворення населення країни сумарний показник народжуваності повинен бути не менше як 2,2 дитини на одну жінку. Сучасний історичний період розвитку України характеризується низьким рівнем народжуваності, що створює небезпеку для держави. Ця проблема існувала в Україні протягом усього ХХ століття, а сучасна соціально-економічна криза лише посилила негативні тенденції у народжуваності та смертності. Темпи відтворення населення в Україні залишаються критичними: такий низький рівень сумарного коефіціента народжуваності (1,12 на одну жінку) мають крім України лише Чехія і Болгарія. Коли переважне число сімей має тільки одну дитину, населення «старіє» (в його структурі збільшується питома вага літніх і старих людей). Це означає, що скорочується можливість використання розумового потенціалу молодих і кваліфікованих фахівців. Природно, від цього страждає економіка держави і особистий добробут кожного.
У всьому світі останнім часом все більше уваги надається проблемам охорони репродуктивного здоров'я, планування сім'ї і відповідального батьківства. Планування сім'ї - поняття, яке активно входить в наше життя. Що це таке і чому планування сім'ї таке важливе для кожного з нас, для кожної сім'ї? Багато років планування сім'ї помилково розумілося як обмеження народжуваності. Зниження народжуваності в Україні за останнє десятиріччя стало однією з причин формування негативного ставлення до діяльності в цій галузі. Через нерозуміння суті планування сім'ї багато хто помилково пов'язував його із зниженням народжуваності. Але планування сім'ї - це забезпечення здоров'я жінки для народження бажаних і здорових дітей. Іншими словами, планування сім'ї - це діти за бажанням, а не випадкові.
Право на планування сім'ї, на вільне і відповідальне батьківство є міжнародно визнаним правом кожної людини. Планування сім'ї допомагає людям свідомо вибирати кількість дітей в сім'ї і терміни їх народження, планувати своє життя, уникнути непотрібних тривог і хвилювань.
Для чого потрібне планування сім'ї:
- для народження бажаних здорових дітей;
- для збереження здоров'я жінки;
- для досягнення гармонії в психосексуальних відносинах в сім'ї;
- для здійснення життєвих планів.
Для того, щоб батьківство було відповідальним, щоб на світ з'являлися бажані і здорові діти, кожна сучасна людина повинна знати, як зберегти своє репродуктивне здоров'я:
- оптимальний вік для народження дітей – 20-35 років. Доведено, що якщо вагітність настає раніше або пізніше, то вона протікає з великою кількістю ускладнень і вирогідністю порушень здоров'я у матері і дитини ;
- інтервали між пологами рекомендуються не менше 2-2,5 років, що дозволяє жінці відновити сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров'я і здоров'я майбутніх дітей;
- аборт - найнебезпечний метод регулювання народжуваності, його можна уникнути за допомогою сучасних методів контрацепції;
- якщо небажана вагітність все-таки настала і жінка вирішила зробити аборт, необхідно звернутися до лікаря якомога раніше - це зменшить ризик можливих ускладнень під час і після аборту;
- після пологів і аборту можна завагітніти до приходу першої менструації, тому необхідно підібрати надійний метод контрацепции до відновлення статевого життя ;
- інфекції, що передаються статевим шляхом, часто є причиною безплідності у
чоловіків і жінок; - контрацепція робить інтимне життя більш гармонійним, усуває непотрібні
хвилювання і тривоги.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) дає визначення здоров’ю як стану повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутності хвороб та фізичних дефектів. Важною складовою поняття «здоров’я» є репродуктивне здоров’я. Під репродуктивним здоров’ям також мається на увазі стан повного фізичного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність захворювань репродуктивної сфери, порушення її функцій та/або процесів в ній на всіх етапах життя. Поняття «репродуктивне здоров’я» включає в себе і сексуальне здоров’я – стан, який дозволяє людині в повній мірі відчувати статевий потяг та реалізовувати його, отримуючи при цьому задоволення.
Стан репродуктивного здоров'я багато в чому визначається способом життя людини, а також відповідальним становленням до статевого життя. Існує думка: все, що пов'язано із зародженням майбутнього життя, цілком і повністю залежить від здоров'я майбутньої матері. Насправді це не так. Доведено, що з 100 бездітних пар 40-60% не мають дітей через чоловічу безплідність, що пов'язана з інфекціями, які передаються статевим шляхом, впливом на репродуктивне здоров'я чоловіка шкідливих чинників навколишнього середовища, умов роботи, шкідливих звичок. Перераховані факти переконливо доводять важливість дбайливого ставлення до репродуктивного здоров'я не тільки майбутньої жінки, але і чоловіка.
Одним з чинників, що впливають на стан репродуктивної функції, є попередження небажаної вагітності. Нерідко жінка стоїть перед непростим вибором - народити дитину або зробити аборт? Особливо складно розв'язується це питання при настанні небажаної вагітності у дівчини-підлітка. Аборт являється одним з головних чинників, що визначають рівень захворюваності і смертності жінок. Аборт до цього часу, на жаль, залишається основним методом регулювання народжуваності. В структурі причин материнської смертності , якої можна було б запобігти, аборти займають особливе місце. Як безпечні так і небезпечні, а також їх ускладнення позбавляють життя майже кожну п’яту жінку серед тих, які померли під час вагітності (по даним 2001 року). В першу чергу це стосується тих жінок, які зробили кримінальний аборт (поза лікарняною установою). Аборт, особливо при першій вагітності, може завдати серйозної психологічної травми і навіть привести до порушень в репродуктивній сфері. В той же час, рішення народити означає для неї відрив від однолітків, залишення школи (як правило), що ставить під загрозу її подальше навчання і здобуття професії. Кожна така ситуація повинна розглядатися індивідуально, дбайливо і з великим розумінням проблеми.
Саме тому в діяльності служб планування сім'ї значне місце відводиться профілактиці небажаної вагітності і аборту, а також проблемам медико-соціального консультування, щоб жінка не ухвалювала рішення про аборт під впливом тимчасових емоційних переживань або життєвих невдач.
Контрацепція: історія, існуючі методи,
індивідуальний підхід при використанні різних методів.
Людині властиво бажання продовжити себе в дітях. І для більшості щасливе сімейне життя пов'язане з народженням і вихованням дітей. В той же час кожна людина, кожна сім'я в певний період часу стикаються з необхідністю попередження небажаної вагітності.
В Україні традиційно вагітність і народження дітей були пов'язані із заміжжям, статеве життя до шлюбу практично ніколи відкрито не обговорювалася суспільством. Проте реальність така, що близько 60% молодих людей мають досвід статевого життя до 18 років. Деякі підлітки починають статеве життя з 12-13 років. На жаль, вже не є незвичайними вагітність у дівчаток 13-16 років, сифіліс і гонорея у підлітків .
Таким чином, «період небезпеки» небажаної підліткової вагітності, інфекцій, що передаються статевим шляхом, в юнацькому віці значно збільшується. Дуже важливо підліткам пройти його з якнайменшими втратами .
Контрацепція (захист від небажаної вагітності) є інтимним і дуже важливим питанням. Практика контрацепції нараховує багато тисячоліть, томущо завжди люди хотіли навчитися «керувати» цією стороною життя, мати стільки дітей, скільки схочуть, і не робити абортів.
В даний час існують такі методи контрацепції:
- гормональна контрацепція;
- внутрішньоматкова контрацепція;
- бар'єрна і хімічна контрацепція;
- хірургічна контрацепція;
- природні методи контрацепції.
Гормональна контрацепція застосовується дуже широко і забезпечує мільйонам жінок у всьому світі безпечний і ефективний захист від небажаної вагітності. Види гормональних контрацептивів:
- оральні контрацептиви (протизаплідні таблетки);
- ін'єкційні контрацептиви (протизаплідні уколи);
- підшкірні имплантаты (капсули, що вводяться підшкірно).
Дія гормональних контрацептивів наближається до фізіологічної дії жіночих статевих гормонів; їх основа -або прогестерон (прогестаген) в поєднанні з естрогеном, або тільки прогестерон.
Внутрішньоматкова контрацепція - безпечний і ефективний метод попередження небажаної вагітності. При цьому методі внутрішньоматковий засіб - ВМЗ (часто його називають спіраллю) вводиться в порожнину матки на термін від 5 до 10 років залежно від типу спіралі.
Бар'єрна і хімічна контрацепція залишається популярною серед населення навіть після введення таких нових методів, як гормональний і внутрішньоматковий. Бар'єрні контрацептиви - це презервативи, діафрагми, шийкові ковпачки; сперміциды (хімічна контрацепція). Важливо відзначити, що презервативи захищають не тільки від небажаної вагітності, але і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЧ.
Хірургічна контрацепція (стерилізація) - найефективніший метод, який пропонується, тим, хто не хоче більше мати дітей. Процедура хірургічної стерилізації полягає в блокуванні сім'явивідних протоків у чоловіків або матокових труб у жінок, що перешкоджає злиттю сперматозоїдів і яйцеклітини.
Природні методи контрацепції засновані на знанні і визначенні «небезпечних і «безпечних» для зачаття днів» різними способами.
Природні методи недостатньо ефективні. Для підвищення надійності вони можуть застосовуватися в поєднанні з бар'єрними методами контрацепції.
Метод переривання статевого акту достатньо поширений серед населення, особливо молоді, але це не зовсім надійний метод в порівнянні з іншими, тому що іноді для настання вагітності достатньо попадання однієї краплі сперми в піхву або на зовнішні статеві органи жінки. Механізм його заснований на виведенні статевого члена з піхви до сім'явиверження, внаслідок чого сперма не потрапляє до статевих органів жінки.
Методи контрацепції і їх ефективність показані в таблиці нижче:
Діапазон частоти вагітності на 100 жінок протягом першого року використання методу (індекс Перла)
Метод | Частота вагітності (типове застосування) |
---|---|
Вазектомія | 0,1-0,15 |
Трубна оклюзія | 0,3-0,4 |
Імпланатанти | 0,2-1 |
Комбіновані ін’єкційні контрацептиви | 0,1-0,4 |
Чисто прогестинові іе’єкційні контрацептиви (ЧПІК) | 0,3-1 |
ВМЗ: мідь- і гормоновиділяючи | 0,5-1 |
Чисто-прогестинові таблетки (ЧПТ) | 0,5-10 |
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) | 0,1-8 |
Метод лактаційної аменореї(МЛА) | 1-2 |
Презервативи | 2-12 |
Сперміциди | 3-21 |
Перерваний статевий акт | 4-18 |
Діафрагма із сперміцидом | 6-18 |
ППС | 9-20 |
Отже, існує безліч різних методів контрацепції. Як же правильно підібрати необхідний метод? Найголовніше - проконсультуватися з фахівцем, який індивідуально підбере той або інший метод контрацепції. Важливо розуміти, що якщо якийсь метод ідеально підходить, скажімо, вашій подрузі, приятелю, це зовсім не означає, що він підходить і вам. Тільки фахівець може дати кваліфіковану пораду і, що важливо, роз'яснити особі застосування того або іншого методу (наприклад, як приймати таблетки, що робити, якщо пропущений прийом таблетки та ін.). Це допоможе зробити застосування будь-якого контрацептивного засобу більш надійним і ефективним. Крім того, при індивідуальному підборі методу контрацепції фахівець враховує вік, особливості сексуальної поведінки, соціальні умови, характер взаємостосунків. кількість статевих партнерів, стан здоров'я, у тому числі наявність гінекологічних і інших захворювань. Проте завжди необхідно підкреслювати, що які б контрацептиви не застосовувалися (а молоді люди можуть застосовувати будь-який метод контрацепції за винятком стерилізації), є тільки один — презерватив, здатний захистити їх не тільки від небажаної вагітності, але і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД. Презерватив є ідеальним засобом контрацепції для молоді.
В той же час молоді люди неохоче користуються презервативом, оскільки його застосування, безпосередньо пов'язане із статевим актом, викликає іноді природнє відчуття ніяковості. Перешкоди легко подолати, якщо молоді люди зможуть отримати професійну консультацію у фахівця.
Бар'єрні методи контрацепції і сперміциди,
їх роль в профілактиці інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД.
Як правильно користуватися презервативом.
Дія бар'єрних і хімічних контрацептивів полягає в тому, що вони перешкоджають проходженню сперматозоїдів в шийку матки і верхні відділи статевих шляхів. Презерватив запобігає попаданню сперми в піхву. Діафрагми або шийкові ковпачки разом із спермицидами створюють бар'єр між піхвою і шийкою матки. Навіть якщо спермі вдається його подолати, сперміциды зменшують вірогідність попадання сперматозоїдів в канал шийки матки.
Використання деяких засобів бар'єрної контрацепції (презерватива, особливо разом із сперміцидом) сприяє захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ включаючи ВІЛ/СНІД.
Презерватив
Презерватив є тонким гумовим мішечком, в який виливається сперма. Таким чином, він перешкоджає попаданню сперми в піхву. Презервативи продаються в індивідуальній упаковці. Вони розрізняються формою, кольором, товщиною, випускаються зі змазкою або без неї. Як змазку застосовують сперміциди (спеціальні речовини, що руйнують сперматозоїди), які додатково оберігають від ІПСШ. Не дивлячись на те, що в теперішній час існує цілий ряд більш ефективних сучасних засобів контрацепції, використання презервативів залишається дуже важливим, так як вони являються единим засобом, здатним запобігти передачі ВІЛ і збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Переваги. Презерватив простий у користуванні. Непошкоджений латексний презерватив непроникний для мікроорганізмів і вірусів, тому його застосування не тільки попереджає небажану вагітність, але і захищає обох партнерів від ІПСШ, включаючи ВІЛ/СНІД.
Правила користування:
- не можна користуватися презервативом після закінчення терміну придатності, він може порватися (термін придатності звичайно указується на упаковці). Купувати презервативи слід тільки в аптеках;
- виймати презерватив з упаковки треба акуратно, стараючись його не пошкодити. Якщо це відбулося, необхідно використовувати інший;
- -якщо застосовується презерватив з накопичувачем (подовженим кінцем), перед використовуванням з нього треба видавити повітря, якщо звичайний - треба залишити невеликий запас на кінці для сперми;
- презерватив надягати тільки на твердий статевий член в стані збудження (ерекції) до того, як статевий член доторкнеться до статевих органів жінки. Презерватив розгортається, надягаєтсья на головку члена і розправляється по всій довжині так, щоб весь статевий член був ним вкритий;
- після статевого акту необхідно вийняти статевий член з піхви, притримуючи презерватив, щоб сперма не пролилася на статеві органи жінки;
- використаний презерватив слід загорнути в папір і викинути;
- кожний презерватив можна використовувати тільки один раз. Повторне застосування неприпустимо, оскільки він втрачає свої захисні властивості.
Звичайно, важливо не тільки знати, як користуватися презервативом, але і зуміти запропонувати цей простий і надійний засіб.
Любов, взаєморозуміння і відчуття гумору допоможуть зробити це природньо і невимушено.
Ефективність презерватива при правильному регулярному використанні наближується до 100%.
Ще раз слід зазначити, що презерватив цей єдиний з існуючих засобів, який одночасно захищає від небажаної вагітності і від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), включаючи ВІЛ-інфекцію. Останнім часом з'явилися повідомлення про те, що презерватив не оберігає від ВІЛ, оскільки нібито вірус проникає через пори гуми, з якої роблять презервативи. Ця інформація не має під собою основи, оскільки речовина, з якої роблять сучасні презервативи - латексна гума - має щільну і в той же час еластичну структуру, яка не дозволяє проникати вірусу. Для того, щоб з упевненістю можна було це затверджувати, вчені у всьому світі проводили велику кількість досліджень, результати яких однозначно доказали, що презервативи при правильному і постійному використанні є єдиним засобом попередження ІПСШ, включаючи ВІЛ. Відкинути презерватив як метод запобігання - це те ж саме, що лікарю оперувати без рукавичок хворого на СНІД.
Сперміциди (хімічна контрацепція)Сперміциди - хімічні речовини, які руйнують сперматозоїди. Певною мірою вони також утворюють бар'єр перед шийкою матки. Випускаються у вигляді кремів, гелів, свічок, аерозолів, пінообразуючих таблеток або свічок, вагінальних губок. Якщо сперміциди застосовуються самостійно, вони мають низький контрацептивный ефект, але в поєднанні з іншими бар'єрними засобами забезпечують високу ефективність.
Переваги. Сперміциди відрізняються простотою застосування.
Недоліки. Сперміциди мають обмежений період дії і повинні вводитися в піхву не більше ніж за годину перед статевим актом. Крім того, перед кожним статевим контактом необхідне їх додаткове введення. У деяких жінок і чоловіків при використовуванні сперміцидов може бути роздратування зовнішніх статевих органів.
Правила використання. Слід уважно прочитати інструкцію перед початком використання сперміцида.
Ефективність сперміцидів зростає при застосуванні з іншими засобами, наприклад презервативом або діафрагмою (ковпачком).
В даний час доведено, що застосування сперміцидів частково оберігає від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ.
Природні методи контрацепції
Природні методи попередження небажаної вагітності не відносяться до категорії ефективних і більше підходять сімейним парам, які прожили певний час разом і добре знають один одного. Їх застосування засновано на визначенні «небезпечних», коли вирогідність запліднення висока, і «безпечних», коли запліднення маловирогідне, днів менструального циклу.
Молодим людям дуже важко точно визначити «небезпечний період», коли здібність до запліднення найбільш висока. Це пояснюється тим, що в підлітковому віці, як правило, менструальний цикл ще не встановився, крім того, дівчатам важко визначати консистенцію шийкового слизу, виміряти базальну температуру тіла і ін.
При використанні цих методів для контрацепції чоловік і жінка добровільно утримуються від статевого акту під час фертильної фази менструального циклу (періоду, під час якого жінка може завагітніти). І, навпаки, для того, щоб це сталося, пара повинна мати статеві стосунки під час фертильної фази.
Для того, щоб встановити фертильний і нефертильний період кожного менструального циклу, недостатньо знати тільки час овуляції. Необхідно знати і час, протягом якого яйцеклітина може бути запліднена після овуляції, і тривалість життя сперматозоїдів в статевих шляхах жінки до овуляції. Тривалість життя яйцеклітини – від 12 до 24 годин. Отже, щоб жінка завагітніла, запліднення повинно відбутися протягом декількох годин після овуляції. В теперішній час природними методами планування сім’ї користуються близько 5-8% пар. Вагітність настає приблизно в 20-ти процентах випадків типічного застосування методу.
Ці методи вимагають первинного навчання.
Перерваний статевий акт
Не будучи високоефективним , перерваний статевий акт має достатньо широке розповсюдження серед молодих пар, оскільки молоді люди вважають його безпечним і він не зв'язаний з використанням методів контрацепції. Суть його полягає у виведенні статевого члена з піхви до того як відбулася еякуляція (сім'явиверження). Проте ті, хто використовує цей метод, повинні знати: - для ефективного використання даного методу чоловік повинен володіти певними навиками, оскільки попадання незначної кількості сперми навіть на область зовнішніх статевих органів жінки може з'явитися причиною настання вагітності.
- ряд досліджень доводять зв'язок між тривалим використанням перерваного статевого акту і сексуальними розладами як у чоловіка, так і у жінки, яка вимушена також бути напоготові і контролювати дії чоловіка;
- не оберігає від ІППШ, включаючи ВІЛ.
Гормональна контрацепція
Історія практичного застосування гормональної контрацепції бере свій початок з 60-х років. В даний час гормональна контрацепція є одним з найнадійніших сучасних методів, що забезпечують мільйонам жінок ефективний захист від небажаної вагітності. До складу гормональних контрацептивів входять аналоги двох природних жіночих статевих гормонів, що виробляються яєчниками - естрогену і прогестерону (прогестаген) або аналог тільки одного з цих двох гормонів - прогестерону. За всю історію існування методу ним користувалися. 200 мільйонів жінок у всьому світі. Сьогодні в європейських країнах і США оральну контрацепцію використовують більше 60-70% жінок дітородного віку, що обумовлене високою ефективністю сучасних препаратів, що містять низькі дози статевих гормонів, а також їх здатністю знижувати частоту раку яєчників і інших захворювань. В той же час деякі люди негативно відносяться до цього методу, що викликане головним чином недоліком інформації.
Види гормональних контрацептивів:
- оральні контрацептиви (гормональні протизаплідні таблетки);
- ін'єкційні контрацептиви (протизаплідні уколи);
- підшкірні имплантанты (капсули, що вводяться підшкірно).
Оральні контрацептиви (гормональні протизаплідні таблетки) можуть бути двох типів:
- гормональні протизаплідні таблетки, що містять естроген і прогестерон. Вони мають назву – комбіновані оральні контрацептиви (КОК);
- гормональні протизаплідні таблетки, що містять тільки прогестаген.
Необхідно запам'ятати, що гормональні протизаплідні таблетки призначаються тільки лікарем, оскільки тільки він, враховуючи всі особливості організму дівчини, способу життя, перенесені захворювання і ін., зможе правильно призначити метод контрацепції. Крім того, якщо її буде щось турбувати, лікар зможе допомогти і розсіє всі тривоги і сумніви.
Сучасні низькодозовані препарати містять мінімальні дози як естрогену, так і прогестерону і рідко викликають небажані побічні реакції, а деякі з них додатково володіють властивостями зменшувати кількість юнацьких вугрів і підвищене зростання волосся, а також покращувати шкіру обличчя.
Треба пам'ятати, що оральні контрацептиви не рекомендуються дівчатам з невстановленим менструальним циклом. Про інші протипоказання до застосування КОК необхідно порадитися з лікарем.
Механізм дії комбінованих протизаплідних таблеток заснований на пригніченні овуляції, що робить неможливим запліднення; згущуванні слизу шийки матки, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів в порожнину матки і маткові труби; зниженні сприйнятливості слизової оболонки матки до заплідненої яйцеклітини (якщо запліднення відбулося).
Переваги. Комбіновані протизаплідні таблетки прості і зручні в застосуванні, дозволяють зменшити неприємні передменструальні відчуття, болі під час менструації, тривалість і об'єм менструальної крововтрати; менструальний цикл стає регулярним.
Тривале застосування гормональних протизаплідних таблеток зменшує ризик захворювання деякими видами раку яєчників, матки і молочних залоз. Ризик застосування гормональних протизаплідних таблеток нижче, ніж ризик, пов'язаний з небажаною вагітністю і абортом.
Недоліки. Ці препарати необхідно приймати регулярно і щодня, що викликає проблеми у деяких жінок. У ряді випадків можуть виникнути незначні побічні ефекти (нудота, головний біль, нагрубання молочних залоз і ін.), які зникають протягом перших місяців прийому. Ці засоби не рекомендується застосовувати жінкам, що палять, старше 35 років, а також хворим цукровим діабетом, гіпертонією, ожирінням і жінкам з серцево-судинною патологією.
Ефективність комбінованих протизаплідних таблеток при правильному прийомі наближається до 100%.
Таблетки, що містять тільки прогестаген, також призначає тільки лікар після консультації.
Механізм дії заснований на згущуванні слизу в шийці матки, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів в матку; зниженні сприйнятливості слизової оболонки матки до заплідненої яйцеклітини; пригніченні овуляції.
Переваги. Рекомендуються жінкам, яким не можна застосовувати таблетки, що містять естроген, жінкам, що палять, старших 35 років, а також які страждають цукровим діабетом, мігренню і в період годування дитини грудьми (лактації). При застосуванні таблеток зменшується ризик розвитку запальних захворювань матки і придатків, а також розвитку раку яєчників і ендометрія.
Недоліки. Потрібен щоденний прийом препарату в один і той же час. Можуть виникати мінімальні побічні ефекти (нудота, головний біль, набрякання молочних залоз і ін.), які зникають протягом перших місяців прийому. Менструальний цикл може стати нерегулярним.
Ефективність таблеток, що містять тільки прогестаген, дещо нижче, ніж комбінованих, і при правильному прийомі наближається до 98%.
Посткоїтальна (невідкладна) контрацепція
Посткоїтальна (невідкладна, «пожежна») контрацепція застосовується після незахищеного статевого акту, коли відбувся статевий контакт без застосування протизаплідних засобів, мало місце згвалтування або при використанні того або іншого методу контрацепції спіткала «невдача» (наприклад, розірвався презерватив).
З цією метою в даний час застосовують гормональні протизаплідні таблетки різних складів і дозувань строго по схемі, призначеній лікарем.
Отже, в ризикованій ситуації необхідно:
- терміново звернутися до лікаря, який призначить гормональні протизаплідні таблетки і розкаже про порядок прийому і дозування;
- прийняти таблетки не пізніше за 72 годин після незахищеного статевого акту, в цьому випадку їх ефективність складе 96—98%;
- звернутися до лікаря за додатковою дозою, якщо протягом 3 годин після прийому таблеток була блювота;
- через 3-4 тижні після прийому таблеток обязательно пройти огляд у фахівця для виключення вагітності і рішення питання про вибір методу контрацепції надалі.
Слід знати: при одномоментному прийомі великих доз гормональних протизаплідних таблеток можуть наступити зміни в ендокринній системі жінки. У зв'язку з цим посткоитальну контрацепцію слід застосовувати тільки в екстрених випадках. Прийняті таблетки не попередять настання небажаної вагітності при подальших незахищених статевих контактах до кінця менструального циклу. В цьому випадку слід застосовувати інший метод контрацепції.
Цей метод абсолютно неприйнятний для регулярного використання.
Внутрішньоматкова контрацепція
Внутрішньоматкові засоби (ВМЗ) по контрацептивній ефективності займають друге місце після гормональних. Вони економічно вигідні, зручні, не вимагають постійного самоконтролю, який необхідний при прийомі таблеток, після їх видалення фертильность швидко відновлюється, тому застосовують ВМС тривалий час. Але в той же час треба мати на увазі, що ВМЗ - це єдиний метод контрацепції, при якому підвищується ризик розвитку запальних захворювань органів малого тазу.
Внутрішньоматкова спіраль є невеликим еластичним пристроєм, зробленим з пластика і/або металу. В сучасних ВМЗ пластик обмотаний якнайтоншим мідним дротом, який підвищує ефективність і тривалість використання спіралі.
Часто задають питання: Чи «можна використовувати ВМЗ жінкам, що не народжували?», чи «Може молодь застосовувати внутрішньоматкові засоби?». Це можливо, коли йдеться про застосування міні-форм спіралей молодими жінками, що мають одного статевого партнера і при необхідності тривалої контрацепції (не менше 1 роки). Для молодих людей, які живуть статевим життям нерегулярно, з частою зміною статевих партнерів застосування ВМЗ протипоказано.
Більшість фахівців вважає, що жінкам, що не народжували, більше підходять інші контрацептиви (наприклад, гормональні таблетки, презерватив і ін.). Але в тому випадку, якщо ризик небажаної вагітності дуже високий, а інші методи контрацепції із яких-небудь причин не підходять, потрібно ще раз проконсультуватися з фахівцем, який з урахуванням стану здоров'я, способу життя, перенесених захворювань вирішить, чи можна використовувати ВМЗ.
Суть методу полягає в тому, що внутрішньоматкову спіраль (ВМЗ) вводять в порожнину матки для попередження небажаної вагітності. Тривалість використання ВМЗ складає від 5 до 10 років і залежить від виду спіралі.
ВМЗ вводиться лікарем.
Механізм дії. Контрацептівний ефект починає проявлятися відразу після введення ВМЗ і полягає в наступному: спіраль утрудняє просування сперматозоїдів до яйцеклітини і її запліднення.
Ефективність ВМЗ складає 98-99%.
При застосуванні ВМЗ необхідно пам'ятати, що спіраль не оберігає від інфекцій, що передаються статевим шляхом, і ВІЛ. Якщо є ризик зараження цими хворобами, необхідно додатково використовувати презерватив.
Хірургічна контрацепція: чоловіча і жіноча стерилізація
Метод хірургічної стерилізації неприйнятний для молоді, але оскільки вони часто задають питання про цей метод, ми даємо коротку інформацію.
Хірургічна контрацепція (стерилізація) - один з найпоширеніших методів контрацепції, який в даний час використовують понад 170 мільйонів пар більш ніж в 100 країнах. Так, наприклад, в Скандинавських країнах, Швейцарії, Великобританії і Нідерландах стерилізація є загальноприйнятим методом, причому чоловіки використовують цей метод частіше, ніж жінки. В інших країнах Західної Європи його застосовує для контрацепції від 3 до 8% населення. В нашій країні стерилізація ще не отримала широкого розповсюдження.
Розрізняють жіночу і чоловічу стерилізацію. При стерилізації жінці перев'язують маткові труби, щоб зробити їх непрохідними. Стерилізація чоловіків - це процедура, при якій з обох боків перев’язуються сім'явивідні протоки, внаслідок чого в еякулят не потрапляють сперматозоїди і запліднення стає неможливим.
При виборі цього методу консультування має вирішальне значення, оскільки після операції чоловік або жінка не зможуть мати дітей. Операція носить незворотній характер. Під час консультації фахівець повинен пояснити жінці/чоловіку або подружній парі, що цей метод прийнятний тільки для тих, хто абсолютно упевнений, що більше не захоче мати дітей. Консультант під час бесіди повинен порадити не ухвалювати рішення про стерилізацію під впливом обставин або емоційного стресу. При щонайменшому сумніві краще відкласти ухвалення рішення і використати в цей час інші методи контрацепції.
Консультант повинен пояснити чоловіку, який хоче використовувати цей метод контрацепції, що він ніяк не впливає на потенцію і що ця невелика операція зовсім не є кастрацією. На відміну від чоловічої стерилізації, при якій перев’язуються сім'явивідні протоки, при кастрації проводиться видалення чоловічих статевих залоз - яєчок, наприклад при деяких онкологічних захворюваннях.
Крім того, необхідно нагадати, що метод хірургічної стерилізації не оберігає від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ. Якщо є ризик зараження, необхідно користуватися презервативом для збереження репродуктивного здоров'я.
Інфекції, що передаються статевим шляхом,
включаючи ВІЛ/СНІД: заходи профілактики
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), в світі щороку реєструється близько 300 мільйонів випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Сьогодні в країнах Східної Європи, колишніх країнах СНГ спостерігається епідемічне зростання ІПСШ. На жаль, ми не є виключенням. За останні часи в нашій країні відбулося вибухоподібне зростання абсолютної та відносної кількості деяких захворювань, що передаються статевим шляхом.. Беспрецедентно збільшилась захворюваність сифілісом серед жінок всіх вікових груп. За останні десять років вона збільшилась в 27,2 рази і досягла масштабів епідемії В геометричній прогресії продовжує збільшуватися число ВІЛ-інфікованих.
Велику шкоду завдають ІПСШ, і, особливо, сифіліс здоров’ю дітей і підлітків, серед яких ця хвороба суттєво почастішала і також носить характер епідемії. Зокрема, у дівчаток віком 0-14 років за останнє десятиріччя розповсюдженість сифілісу збільшилась в 58,2 рази, у хлопчиків – в 45,5 рази, у дівчат-підлітків у віці 15-17 років – в 31,2 рази, у юнаків – в 20,2 рази. Поширеність захворювань, що передаються статевим шляхом, суттєво погіршує здоров’я дітей і підлітків, викликаючи в подальшому до порушення їх репродуктивного здоров’я, виникнкнню непліддя, невиношування вагітності, внутрішньоутробних інфекцій та вад розвитку плоду.
Дуже важливо, щоб кожна молода людина усвідомила, що тільки дотримуючи правил безпечної сексуальної поведінки, вона захистить себе від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ. Ці правила включають: стриманість; взаємну вірність неінфікованих партнерів; правильне і постійне використання презервативів. Молодим людям слід знати, що ризик зараження ІПСП зростає із збільшенням числа статевих партнерів і частоти сексуальних контактів.
Для багатьох сексуальне життя - частина тривалих міцних відносин, але деякі з молодих людей, на жаль, легковажно відносяться до статевого життя, не мають постійних статевих партнерів. Якими б ні були причини, що приводять до раннього початку статевого життя і зміни сексуального партнера, хлопець або дівчина при вступі до нового інтимного зв'язку повинен пам'ятати, що, крім приємних хвилин, сексуальні контакти можуть викликати серйозні проблеми.
Реальність примушує дотримуватися правила: думати про безпеку до, а не після статевого контакту, що певною мірою порушує романтичність відносин, але формує упевненість і відповідальність. На жаль, психологія людини така, що їй завжди здається - її-то біда обійде стороною. Багато в чому це пов'язано з недоліком інформації.
Що таке інфекції, що передаються статевим шляхом? ІПСШ відносять до групи інфекційних хвороб. Більшість ІПСШ передається при вагінальных, анальних і орально-генітальних контактах. Проте деякі хвороби, наприклад герпес, можуть передаватися при зіткненні шкірних покривів статевих органів, а ВІЧ, сифіліс і гепатит В, окрім сексуальних контактів, мають і інші шляхи передачі інфекції. Більшість ІПСШ, включаючи гонорею, хламідіоз, трихомоніаз, шанкроїд, кондиломи і генітальний герпес, вражають головним чином чоловічі і жіночі статеві органи. Проте деякі ІПСШ, такі, як сифіліс, СНІД і гепатит В, впливають на весь організм.
Інфекцій, що передаються статевим шляхом, досить багато, але вони мають ряд загальних симптомів, які нескладно запам'ятати:
- незвичайні виділення з піхви у жінок, виділення з сечовипускного каналу у чоловіків;
- поява покрасніння, роздратування, виразок і «прищиків» в області статевих органів і біля заднього проходу;
- сверблячка, болючисть в області статевих органів і сечовипускного каналу, часті позиви до сечовипускання;
- збільшення пахових лімфатичних вузлів.
Слід мати на увазі, що всі хвороби, що передаються статевим шляхом, можуть довгий час після зараження нічим не проявлятися. Інфікована людина відчуває себе здоровою, але при цьому може заражати статевого партнера. Тому, при виявленні у людини ІПСШ, повинні обстежуватися і лікуватися і вона і її партнер. Необхідно звертатися для обстеження до фахівця і в тих випадках, якщо у людини немає вказаних симптомів, але є підозра, що хворий його партнер.
Дуже важливо знати, що всі ІПСШ, окрім СНІДу, практично виліковні, якщо правильно поставлений діагноз, а лікування почато своєчасно і доведено до кінця. Але якщо хворий не лікується, то розвиваються важковиліковні наслідки. Так, гонорея і хламідіоз можуть привести до безплідності. Вони ж викликають невиношування вагітності і захворювання новонароджених, які заражаються при проходженні через родові шляхи матері. В перші дні життя у дитини можуть виникнути захворювання очей і важка пневмонія.
Тривало існуючі вірусні захворювання - герпес статевих органів і генітальні бородавки - можуть викликати у жінок зміни шийки матки, на фоні яких розвивається рак.
Наукові дослідження, що проводяться у всьому світі, показують, що наявність ІПСШ, особливо тих, які супроводжуються утворенням виразок на статевих органах, в 50 разів можуть збільшувати вірогідність передачі ВІЛ протягом одного статевого акту.
Сифіліс
Сифіліс - одне з самих «заразних захворювань», що передаються статевим шляхом.
Збудник - бліда трепонема, яка проникає в організм через пошкоджену шкіру і слизові оболонки.
Можливий побутовий шлях зараження, але він зустрічається вкрай рідко, головним чином інфікуються маленькі діти, що мають тісний контакт з хворими батьками. Внутрішньоутробне зараження плоду (вроджений сифіліс) походить від хворої матері.
Перші симптоми звичайно з'являються через 3-4 тижні після інфікування: твердий шанкр (невелика безболісна ерозія або виразка на щільній основі), який розташовується на статевих органах, в області заднього проходу або в роті; збільшуються найближчі до шанкра лімфатичні вузли. Іноді спостерігається підвищення температури, в окремих випадках - головний біль, загальне нездужання.
Перераховані симптоми характерні для первинного сифілісу, який продовжується в середньому 6-7 тижнів, до виникнення множинних висипань на шкірі і слизових оболонках. Слід зазначити, що протягом 3-4 тижнів первинного періоду хвороби стандартні серологічні реакції крові на сифіліс залишаються негативними, наприклад реакція Вассермана, вживана для лабораторної діагностики сифілісу. В цей час марно здавати кров, оскільки аналізи можуть не показати наявність захворювання, тоді як хвороба розвиватиметься в організмі людини. Тому при появі виразок (особливо безболісних!) на статевих органах необхідно звернутися до фахівця, який проведе огляд і призначить спеціальне дослідження, щоб знайти збудника. Перед приходом до лікаря не слід обробляти виразку будь-яким спиртовим або дезинфікуючим розчином. Вміст зішкріба лаборант розглядатиме під мікроскопом в темному полі зору, щоб знайти збудника - бліду трепонему.
Вторинний період перебігу хвороби характеризується появою висипань на шкірі тулуба, підошов, долонь, слизової оболонці статевих органів, ротової порожнини, гортані, язика. Висипання не викликають яких-небудь суб'єктивних незручностей, а через деякий час мимовільно зникають. При тривалому існуванні сифілітичної інфекції (до півроку і більш) людина може відзначити у себе випадання волосся на голові і вій. Даний симптом зустрічається нечасто і «знаходять» його фахівці. У вторинному періоді можуть уражатися внутрішні органи (печінка, нирки і ін.), нервова, серцево-судинна, ендокринна і кісткова системи. Перебіг сифілісу, як правило, хвилеподібний: через деякий час висипання з'являються знов, причому їх локалізація міняється і зовні вони не завжди ідентичні тим, що були при первинному сифілісі. В цей період специфічні аналізи крові різко позитивні і дозволяють підтвердити діагноз.
Якщо захворювання не лікувати, воно придбаває хронічний перебіг і може протікати багато років, з поступовим розвитком важких уражень внутрішніх органів і нервової системи. Так, третинний період сифілісу наступає через 3-4 роки після зараження і характеризується виникненням серйозних уражень шкіри, слизових оболонок, кісткової системи. Частіше за все спостерігаються горбики або гуммы, які активно руйнують ті тканини і органи, на яких з'явилися. От чому раніше лякали сифілісом, показуючи малюнки людей з носом, що провалився. В даний час сифіліс добре лікується і третинний період зустрічається достатньо рідко. Але не варто забувати про те, що всього декілька років потрібно, щоб неліковане захворювання досягло в своєму розвитку необоротних форм третинного періоду: прогресивного паралічу, ураження головного мозку, сухотки спинного мозку і ін.
Лікар ставить діагноз «сифіліс» на підставі комплексу клінічних симптомів, аналізу крові (позитивна реакція Вассермана), дослідження під мікроскопом зішкріба з виразки на наявність збудника - блідої трепонеми.
Чим раніше почато лікування, тим вище гарантія повного одужання. Основні препарати для лікування сифілісу - пеніциліни. В даний час можливо повноцінне амбулаторне лікування сифілісу.
Гонорея
Бактерійна інфекція, збудник якої - Neisseria gonorroae - є внутрішньоклітинним паразитом сечостатевих органів. Зараження відбувається статевим шляхом.
Інкубаційний період при гонореї, тобто час від моменту зараження до появи перших симптомів хвороби, коливається від 2 до 10 днів. І у чоловіків, і у жінок гонорея може мати як симптомний, так і безсимптомний перебіг
У більшості інфікованих жінок (50%) клінічні симптоми можуть бути відсутній, і жінка відчуває себе практично здоровою У 10-20% жінок можуть спостерігатися незвичайні виділення з піхви (нерегулярні кров'яні, слизисті, гнійні), болі при сечовипусканні, несильні болі внизу живота, в деяких випадках - підвищення температури. Інфекція може розповсюдитися на верхні відділи статевих шляхів і викликати запальні захворювання органів малого тазу. Вагітна жінка, хвора на гонорею, може інфікувати дитину під час пологів, внаслідок чого у новонародженого виникає інфекційне ураження, що приводить до сліпоти.
Якщо гонорею не лікувати, то збудник може розповсюдитися з потоком крові по організму, уражуючи суглоби, серце, мозок.
Приблизно 1 з 10 чоловіків, хворих на гонорею, не відзначає ніяких симптомів. Найчастішими клінічними проявами гонореї у чоловіків є жовті виділення з сечовипускного каналу, болюче сечовипускання. Інфекція розповсюджується по сім'явивідних протоках, викликаючи запалення яєчок, їх ущільнення, що може бути причиною чоловічої безплідності. Як у чоловіків, так і у жінок гонорейна інфекція може бути занесена на слизову оболонку очей; при цьому виникає виражене запалення з рясним гнійним виділенням - бленорея.
При гонореї актуальний і побутовий шлях зараження через загальні предмети туалету, загальне ліжко, нижню білизну. В цьому випадку гостре запалення статевих органів з рясними гнійними виділеннями зустрічається і у дітей, частіше у дівчаток, які не ведуть статеве життя.
Діагноз «гонорея» ставиться після виявлення гонококів у вагінальному мазку або у відокремлюваному сечовипускного каналу у чоловіків.
Лікування антибіотиками, як правило, гарантує одужання. Необхідно акуратно відвідувати лікаря як під час, так і після закінчення лікування, оскільки лікарю необхідно провести повторне обстеження, щоб переконатися в повному одужанні пацієнта.
Хламідіоз
Збудник - мікроорганізм, званий хламідією, який, як і гонокок, паразитує переважно в статевих і сечовидільних органах.
Симптоми, що з'являються через 1-4 тижні після зараження, схожі з проявами гонореї, тому ці дві хвороби завжди необхідно диференціювати.
При хламідіозі у жінок з'являються незвичні виділення з піхви, біль під час сечоспуску, неприємні відчуття, біль в нижніх відділах живота; у чоловіків - сверблячка і виділення з сечовипускного каналу, різі при сечоспуску, болі в області мошонки, промежини, спини. Часто ці симптоми виражені слабо або зовсім відсутні як у жінок, так і у чоловіків.
Лікування проводиться антибіотиками протягом 2-3 тижнів обом партнерам одночасно. Якщо захворювання не лікувати, то у жінок можуть розвинутися запальні захворювання органів малого тазу; запалення шийки і тіла матки, яєчників і маткових труб, що приводить надалі до жіночої безплідності. Проте це не єдина небезпека: в тих випадках, коли вагітність все ж таки відбулася, у дитини можуть виникнути ураження очей, носоглотки, важка пневмонія, іноді - запальний процес сечостатевих органів. Ці ураження можуть виявлятися не тільки у новонароджених, але і у більш старших дітей, що заразилися при народженні.
Тріхомоніаз
Збудник - найпростіший одноклітинний паразит, який уражує слизову оболонку піхви і сусідніх з піхвою органів, частіше всього, сечовипускного каналу (уретри). Передається при статевому контакті. Найбільш поширена з хвороб, що передаються статевим шляхом.
Симптоми звичайно з'являються в строк від 4 днів до 3 тижнів після інфікування. Жінки можуть відзначати пінисті виділення з неприємним різким запахом, які мають колір від білого до жовто-зеленого, що викликають сверблячку і роздратування геніталій. З'являється біль при сечовипусканні і статевих контактах. У чоловіків симптомів мало або їх взагалі ні. Такі безсимптомні форми інфекції, що, як правило, не лікуються, можуть розповсюджуватися на передміхурову залозу і приводити до безплідності.
Лікування: прийом ліків, прописаних лікарем, звичайно виліковує трихомоніаз.
Кандидоз
Кандидоз викликають дріжджоподібні гриби роду Candida, які знаходяться на шкірі у багатьох людей і в більшості випадків не викликають захворювання. Посилене зростання дріжджових грибів в піхві є причиною розвитку хвороби, яка в побуті називається «молочницею». Це захворювання звичайно з'являється без зв'язку із статевим контактом і не розглядається як ІППШ, оскільки присутність помірної кількості дріжджових грибів в піхві є нормою. Сексуальна активність може впливати на розвиток цієї інфекції. Стани, що супроводяться зниженням імунітету (вагітність, діабет, тривалий прийом антибіотиків, анемія), можуть провокувати посилене зростання грибів.
Симптоми у жінок: рясні білі («сирні») виділення з піхви, набряклість зовнішніх статевих органів, болючисть і печія при сечоспуску, сверблячка в області статевих органів і анального отвору.
У чоловіків збільшення кількості дріжджових грибів викликає запалення голівки статевого члена і крайньої плоті. Слід пям'ятати, що вагінальный кандидоз може передаватися статевим шляхом. Лікування у жінок проводиться курсом протигрибкових препаратів, а для усунення сверблячки в області геніталій застосовується спеціальний крем. Чоловікам звичайно призначають тільки крем. У кожному конкретному випадку необхідно з'ясовувати причину розвитку кандиоза, особливо при постійному і рецидивуючому перебігу, оскільки іноді саме цей стан є «маркером» існуючого неблагополуччя захисних сил організму. Якщо у хлопця або дівчини є явні симптоми, описані вище, або виникають побоювання, чи не хворі вони, необхідно звернутися до лікаря, який проведе спеціальне обстеження, візьме мазок і точно визначить, яка з ІППШ з'явилася причиною розвитку симптомів. Різні мікроби викликають вельми схожі прояви хвороби, але лікування цих захворювань різне, тому самолікування дуже небезпечно. Не слід звертатися для обстеження і лікування до неспеціалізованих установ, до приватних лікарів, знайомих.
В тих випадках, коли після обстеження у пацієнта виявлено одне з вищеперелічених захворювань, необхідно привести для обстеження і лікування його статевого партнера, щоб зберегти здоров'я обом і присікти розповсюдження інфекції.
Інфекції, що передаються статевим шляхом, які описані нижче, відрізняються від вже розглянутих тим, що їх збудниками (інфекційними агентами) є віруси - представники різних сімейств і видів.
Герпес генітальний
Герпес геніталій - виразкове ураження статевих органів, збудником якого є вірус простого герпесу. Передається він при статевих контактах з інфікованим партнером, у якого є герпетичні виразки.
Значне число випадків первинної герпетичної інфекції перебігає бессимптомно, як правило, у молодому віці. У більшості інфікованих при збережених захисних силах організму клінічні прояви герпесу геніталій так і не з'являються, хоча вірус залишається в організмі довічно. У меншої частини інфікованих осіб протягом всього життя час від часу з'являються симптоми герпетичного ураження геніталій, що, як правило, викликано станом тимчасового імунодефіциту - зниженням захисних сил організму. У разі серйозних розладів в імунній системі чоловіка і жінки розвивається рецидивуючий перебіг генітального герпесу, при якому загострення, що супроводжуються проявом хвороби, виникають через певні проміжки часу. Рецидиви хвороби звичайно менш важкі, ніж первинна інфекція, і не мають відносин до сексуальних контактів. Важливо розуміти, що статевий партнер представляє небезпеку як джерело інфекції тільки за наявності виразок слизистої оболонки статевих органів, тобто у фазу первинної гострої інфекції і при рецидивах.
При гострій первинній інфекції уражуються шкіра і слизові оболонки. Хворі відзначають такі первинні симптоми, як сверблячка або відчуття печії, множинні бульбашкові висипання, що з'являються вслід за ними, які швидко перетворюються на болючи виразки на зовнішніх і внутрішніх статевих органах, в області заднього проходу і на прилеглих до них ділянках шкіри. Виразки можуть з'явитися і на губах. Іноді вогнища виразок знаходять у жінок на шийці матки, а у чоловіків - в уретрі. Можуть спостерігатися і інші симптоми: лихоманка, стомлюваність, головний біль, болючий сечоспуск, виділення з піхви і уретри, збільшення пахових лімфатичних вузлів. Першими, звичайно, з'являються загальні симптоми, а виразки виникають через 1-2 тижня після інфікування.
В більшості випадків симптоми генітального герпесу зникають самі по собі, хоча вірус в організмі зберігається довічно. Іноді герпетична інфекція передається від жінки до плоду під час вагітності або пологів, що може привести до загибелі плоду або важких проявів вродженого герпесу у дитини.
Герпетичну інфекцію, у тому числі і генітальний герпес, не можна повністю вилікувати. Існують спеціальні препарати, що викликають затримку розвитку або загибель вірусів. При лікуванні герпесу ці препарати скорочують кількість рецидивів, а якщо їх приймати на початку загострення, тяжкість, тривалість рецидивів і больові відчуття значно зменшуються.
Гострокінцеві кондиломи
У даного захворювання є ще декілька назв, які застосовуються як лікарями, так і пацієнтами: генітальні бородавки, генітальні папіломи. Збудник - вірус папіломи людини, який передається статевим шляхом.
Симптоми звичайно з'являються через декілька тижнів і навіть місяців після інфікування. На слизовій оболонці статевих органів і прилеглих ділянках шкіри, в області заднього проходу утворюються одна або декілька безболісних, м'яких бородавок (кондилом), які схильні до швидкого зростання і можуть зливатися в більш крупні утворення, що нагадують цвітну капусту. Вони не завжди добре помітні, особливо якщо знаходяться усередині піхви або в складках слизової оболонки в області заднього проходу.
Вчені виявили, що більшість ракових уражень шийки матки у жінок і біля третини ракових захворювань у чоловіків пов'язані безпосередньо з вірусом папіломи людини.
Лікування: кондиломи потрібно обов'язково видалити в медичній установі. Як правило, після лікування кондиломи проходять. Якщо жінка вагітна, вона повинна сказати про це лікарю до лікування.
СНІД - синдром набутого імунодефіциту
СНІД - стан якнайглибшого імунодефіциту, що розвивається в результаті дії на імунну систему вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).
Вперше хвороба зареєстрована і описана в 1981 році в США. Перші спостереження торкалися групи молодих чоловіків, у яких на фоні імунодефіциту невідомої етіології, виникали пневмонія, грибкові ураження шкіри, слизових оболонок, розвивалися виснаження, проноси, злоякісні пухлини. Вказані хвороби не піддавалися лікуванню і закінчувалися смертю хворих. Спочатку дивна хвороба отримала назву «хвороба гомосексуалістів», але незабаром з'явився інший термін - синдром набутого імунодефіциту (СНІД), оскільки подібні стани сталі реєструватися не тільки у гомосексуалістів, але і у жінок, дітей, пацієнтів, яким була перелита кров. Виникло припущення, що даний синдром є інфекційною хворобою, що розповсюджується статевим шляхом, при операціях, уколах, переливанні крові (парентеральний).
Серед фахівців загальновизнаним є уявлення про природне походження ВІЛ, який з'явився давно в результаті мутації, але не розповсюджувався широко зважаючи на концентрацію його серед обмеженого контингенту жителів Центральної Африки.
В історії медицини ще не було інфекції, яка б одночасно охопила п'ять континентів і мала постійну тенденцію до зростання. Зараз в світі інфіковані ВІЛ близько 26 млн. людей.
За офіційними даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом при МОЗ України перший випадок ВІЛ-інфекці в нащій країні зареєстровано в 1987 році. Початком епідемії вважається 1994 рік.
ВІЛ вражає саме ті клітини людського організму, які покликані боротися з інфекцією - клітини імунної системи. Вони грають ключову роль в роботі захисних механізмів, мобілиізуючи компоненти імунної системи, задача яких - атакувати і знищувати хвороботворні мікроорганізми. Зараз вченим відомо, що ВІЛ вражає і інші види клітин, у тому числі клітини центральної нервової системи, а також клітини червоної і білої крові, в яких вірус, мабуть, знаходиться в «дрімаючому стані» протягом довгого часу, перш ніж починає активно розмножуватися.
ВІЛ був знайдений в крові, спермі, вагінальних секретах, грудному молоці і сльозах. Шляхи, якими вірус може передаватися від зараженої людини до незараженої, вельми обмежені. Слід зазначити, що для передачі вірусу важливий не тільки ступінь інтимності контакту, але і кількість збудника. Так, в сльозній рідині і грудному молоці вірус присутній в невеликих концентраціях. Тому сльози не беруть до уваги як небезпечну для інфікування рідину, а грудне вигодовування прагнуть замінити спеціальними сумішами для грудних дітей. Хоча в країнах, що розвиваються, де неможливо вигодовувати новонародженого якими-небудь сумішами (такі продукти не виробляються або дуже дорогі) інфіковані жінки часто годують дітей грудьми, оскільки ризик зараження цим шляхом невеликий.
Існують чотири шляхи передачі ВІЛ-інфекції:
- Незахищений сексуальний контакт - вагінальний, анальний, оральний. Три чверті всіх випадків ВІЛ-інфекції в світі обумовлено статевими контактами, і велику їх частину складають гетеросексуальні контакти, тобто контакти між жінками і чоловіками. За наявності інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, особливо з проявами виразок, вірогідність зараження ВІЛ підвищується в 10-50 разів. Одного сексуального контакту може бути достатньо, щоб стати ВІЛ-інфікованим.
- Заражена кров або препарати крові. Передача ВІЛ цим шляхом практично виключена в розвинених країнах, де введена обов'язкова перевірка донорської крові (до таких країн відноситься і Україна).
- Використання медичних голок і шприців, а також вже інфікованих внутрішньовенних наркотиків, може приводити до передачі малих кількостей крові від однієї людини до іншої і, отже, до зараження ВІЛ. Таким чином вірус розповсюджується серед наркоманів, що користуються загальним шприцом. Використовування голок без проміжної стерилізації все ще представляє небезпеку зараження в медичних установах. Можлива передача ВІЛ при попаданні інфікованої крові в ранку на тілі незараженої людини. Останнім часом в молодіжному середовищі стало модним робити татуїровки. Через голки, що багато разів використовуються, для «тату» також можлива передача ВІЛ.
- Передача вірусу від матері до дитини. За статистикою, в середньому одне з чотирьох немовлят, народжених від Віл-інфікованих матерів, заражені ВІЛ. Можливо також зараження немовляти через грудне молоко.
Численні дослідження довели, що ВІЛ не передається при повсякденних контактах, дотиках або поцілунках, через їжу і воду, а також комахами.
Слід пям'ятати, що понад половину випадків зараження ВІЧ доводиться на вікову групу від 15 до 24 років. Вірус багато років (в середньому близько 10 років) може не проявляти себе, і лише спеціальні аналізи крові виявляють наявність інфекції у людини.
Наявність ВІЛ в крові людини визначається шляхом аналізу крові на ВІЛ-антитіла. Ті люди, в крові яких знайдені антитіла до ВІЛ, вважаються серопозитивними, або ВІЛ-позитивними. Людина може не знати, що вона заражена ВІЛ. Отже, офіційні дані про кількість людей, у яких в результаті тестування виявлений ВІЛ, відображають лише невелику частину від загального числа інфікованих. Більшість заражених ВІЛ залишаються зовні здоровими протягом багатьох літ і можуть передавати вірус іншим людям. При прояві ознак захворювання СНІДом середня тривалість життя людини складає від 1 до 3 років.
Багато симптомів СНІДУ аналогічні таким захворюванням, як злоякісні пухлини, пневмонія, діарея, інфекційний мононуклеоз і інші. Після всебічного обстеження пацієнта і виключення цих захворювань лікар може поставити діагноз СНІД, якщо будуть знайдені два і більш основних симптомів і, як мінімум, один другорядний, що зберігається протягом трьох і більше місяців.
Основні клінічні симптоми:
- втрата ваги більш ніж на 10% від колишнього;
- лихоманка (перемежається і не постійна);
- пронос (з перервами або постійний);
- швидка стомлюваність і слабкість;
- нічний піт.
Другорядні клінічні симптоми:
- кашель;
- стоматит;
- виразки на шкіри;
- оперізуючий лишай;
- збільшення лімфовузлів однієї або декількох груп.
По суті справи, головною причиною смерті людей від СНІДу є не сам вірус, а інші інфекції і захворювання, до яких організм стає схильний в результаті дії ВІЛ і з якими він не в змозі справитися:
- легеневі захворювання (наприклад, пневмоцистна пневмонія, яка не небезпечна для людей із здоровою імунною функцією);
- інфекційні захворювання головного мозку, що супроводжуються порушенням інтелекту і сильними головними болями;
- кишкові інфекції, що супроводжуються тривалою діареєю (проносом);
- саркома Капоши.
Прояви СНІДу можуть приймати самі різні форми. Розвиток його непередбачуваний і залежить від багатьох чинників, у тому числі, психологічного настрою, а також загального стану здоров'я людини.
Вакцини, що оберігає від зараження ВІЛ, поки не існує, хоча у всьому світі ведуться дослідження в цьому напрямі.
Радикального методу лікування СНІДу в даний час також ні, але лікарі придбають все більший досвід і кваліфікацію в лікуванні. Перебіг хвороби у різних людей дуже різний. Багато хворих на СНІД якийсь час продовжують успішно боротися з хворобою і вести плідне життя. На жаль, СНІД поки невиліковний і неминуче веде до смерті.
Куди звернутися по допомогу
Якщо хтось сумнівається або підозрює, що заражений ІПСШ/ВІЛ, треба звернутися в спеціалізовану лабораторію і зробити аналіз крові. Слід пям'ятати, що в організмі антитіла до ВІЛ з'являються не раніше ніж через 3 місяці після «небезпечної ситуації».
До лікаря треба звертатися не тільки при появі перших симптомів захворювання, але і тоді, коли у людини є причини думати, що вона могла заразитися.
Обстеження і лікування в деяких установах можуть бути проведені анонімно. На всі питання лікаря слід відповідати правдиво, без помилкового збентеження. Це необхідне для того, щоб правильно поставити діагноз і почати лікування.
Якщо жінка вагітна, вона повинна повідомити про це лікаря, оскільки деякі види лікування можуть вплинути на розвиток плоду.
Важливо допомогти лікарю запросити в диспансер статевого партнера, щоб він пройшов обстеження і лікування і не став джерелом зараження для іншої людини.
Здорові батьки – здорова дитина.
Вплив шкідливих звичок на здоров’я людини
Потрібно постійно пам'ятати, що підлітковий вік - це особливий період в житті кожної людини. В цей час закладається основа його фізичного і душевного здоров'я. Організм, що розвивається, особливо чутливий до дії отруйних речовин, таких, як алкоголь, нікотин і наркотики. Вплив цей настільки серйозний, що їх вживання не можна характеризувати тільки як «шкідливі звички», оскільки вони загрожують не тільки здоров'ю, але часто життю підлітка. Дуже важливо розуміти, що від способу життя, звичок напряму залежать не тільки його здоров'я, але і здоров'я його майбутніх дітей. Одним з найпоширеніших в світі чинників, що згубно впливають на на здоров'я, є тютюнопаління. В даний час куріння глибоко увійшло до побуту багатьох людлей, стало повсякденним явищем. В середньому в світі палить близько 50% чоловіків і 25% жінок. В нашій країні, як і в багатьох інших, ряди курців поповнюються в основному за рахунок підлітків, молоді. За даними вітчизняних досліджень, у віці 12—13 років палять близько 7% школярів, серед 16-річних вже 40% тих, що палять, а в старших класах починають палити і деякі дівчатка. Жінки залучаються до куріння трохи пізніше, ніж чоловіки. Проте викликає тривогу той факт, що в даний час спостерігається зниження віку, коли дівчата-підлітки вперше пробують палити, а потім придбаають пристрасть до тютюну.
Бажання здаватися старше, прагнення наслідувати дорослим, цікавість сприяють тому, що багато підлітків починають палити.
Негативна дія нікотину на організм людини. Кожна молода людина, вперше беручи в руки цигарку, повинна виразно уявляти, що її чекає попереду, які можуть бути наслідки цього кроку. Бажаючи здаватися дорослими, підлітки, на жаль, часто забувають, що всяка дія має і позитивні і негативні наслідки. Куріння приводить до дуже серйозних (а іноді і смертельних) наслідків для здоров'я людини. Цигарка, що горить, є як би унікальною хімічною фабрикою, що виробляє більше 4000 різних з'єднань, у тому числі більше 40 канцерогенних речовин. Найотруйнішим для організму є нікотин - алкалоїд листя тютюну, що є маслянистою безбарвною або ясно-жовтою рідиною пекучого смаку, з неприємним запахом. У зв'язку з швидким звиканням організму до нікотину гострі отруєння цією отрутою при курінні зустрічаються відносно рідко. Отруєння нікотином, як правило, спостерігаються при перших спробах куріння.
Були вивчені відчуття, які випробовують школярі після першої викуреної цигарки. Починаючи палити, 69,4% хлопчиків і 72,7% дівчаток випробували ті або інші неприємні відчуття: запаморочення, огида, кашель, нудота.
Великий російський письменник Л. Н. Толстой так описав ці відчуття: «...в роті було гірко і дихання перехоплювало. Проте скріпляючи серце я досить довго втягував в себе тютюновий дим..., а в роті я відчув гіркоту і в голові маленьке кружляння. Я хотів вже перестати і лише виглянути з трубкою в дзеркало, як, до мого здивування, захитався на ногах; кімната пішла кругом і, поглянувши в дзеркало, до якого я насилу підійшов, я побачив, що моє обличчя бліде, як полотно». Перераховані явища служать як би попередженням: не пали, тютюн містить в собі отруту.
Одна цигарка, інша, третя... поступово організм звикає до куріння. Неприємні відчуття, викликані першою цигаркою, не повторюються. Але отруєння організму продовжується з кожним затягуванням.
Куріння є одним з варіантів наркоманії. До нікотину повністю відноситься характеристика наркотичних речовин, що викликають звикання або навіть хворобливу пристрасть:
- потреба в постійному або періодично відновлюваному прийомі даної речовини для отримання задоволення або полегшення фізичного або психічного стану;
- виникнення толерантності (підвищеної стійкості) до дії даної речовини унаслідок звикання до нього організму, тому для отримання такого ж ефекту при повторних прийомах доводиться вдаватися до все більш високих доз препарату;
- розвиток явищ абстиненції - фізичних і психічних розладів при припиненні надходження в організм речовини, що викликала хворобливу пристрасть, що знімаються або полегшуються після прийому чергової його дози;
- прояв токсичної дії (специфічних порушень різних функцій організму, перш за все психічної діяльності) як при одноразовому прийомі речовини (наркотичне сп'яніння, отруєння), так і при повторному його вживанні (різні гострі і хронічні психічні розлади, порушення функцій внутрішніх органів).
Виділяють три стадії звикання до нікотину:
I стадія - побутове, несистематичне куріння (близько 5 цигарок в день), нікотинової абстиненції немає, зміни фізичного стану здоров'я відсутні або виражені слабо, повністю зворотні.
II стадія - звичне куріння, постійне (від 5 до 15 цигарок в день), залежність частково фізична, толерантність підвищена, помірна абстиненція, ураження внутрішніх органів незначні, певною мірою зворотні після припинення куріння.
III стадія - упереджене куріння; толерантність до куріння висока, абстиненція важка, залежність чисто фізична, потяг непереборний (людина палить не менше 1-1,5 пачки цигарок в день); звичка палити натщесерце і відразу після їжі, а також серед ночі. Визначаються значні ураження внутрішніх органів і нервової системи.
На початку куріння людина знаходиться ще по цей бік хвороби, але з появою хворобливого потягу - тютюноманії - розвивається справжнє захворювання, тяжкість проявів якого наростає у міру збільшення інтенсивності куріння.
Молоді люди рідко замислюються над своїм здоров'ям, воно здається ним непорушним. Проте рано чи пізно куріння проявить себе цілим «букетом» хвороб. І чим раніше вподобає до куріння людина, тим швидше і важче відобразиться на її здоров'ї «дружба» з цигаркою.
Перший удар приймають на себе дихальні шляхи. Компоненти тютюнового диму дратують слизову оболонку гортані, трахеї, бронхів, найдрібніших бронхіол і легеневих пухирців - альвеол. Відбувається зміна кліток, порушується їх будова, розвиваються хронічні захворювання дихальних шляхів. Недаремно близько 80% людей, що палять, страждають бронхітом, який так і називається - бронхіт курця.
Компоненти тютюнового диму, розчинені в слині, потрапляють в шлунок, дратують його слизову оболонку. В результаті тривалого куріння може розвинутися хронічне запалення слизової оболонки шлунку (гастрит), утворитися виразка. У тих, що палять, хвороба виразки шлунку виникає в 12 разів частіше, ніж у тих, що не палять.
Численними дослідженнями доведений зв'язок між палінням і серцево-судинними захворюваннями. В медицині з'явилися такі поняття, як «тютюновий склероз», «тютюнова гіпертонія», «тютюнове серце». Про роботу серця в значній мірі можна судити по частоті пульсу. У курців в порівнянні з тими, хто не курить частота пульсу частішає. Особливо це помітно після навіть невеликого фізичного навантаження, наприклад після присідань. Це значить, що серце, перекачуючи кров по кровоносних судинах, працює з підвищеним навантаженням. Підсумок всього цього - різні захворювання серця. Статистика показує, що курці в 13 разів частіше, ніж некурці, захворюють стенокардією, в 12 разів - інфарктом міокарду.
Цікаві дані наводять американські вчені. Групою фахівців було обстежено 1807 дорослих чоловіків, 1375 з яких палили з малих літ, а інші ніколи не палили. Як показали результати дослідження, курець у віці 30 років може розраховувати прожити ще 34,8 роки, тоді як його ровесник, який не палить, має шанси прожити ще 52,7 роки. Як бачите, різниця складає 17,9 років!
І ще один приклад. Фахівці Каліфорнійського Університету Берклі протягом майже п'яти років обстежували тисячу чоловіків, що мають вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Як показали результати цієї роботи, пацієнти, що палять, в крові яких міститься ВІЛ, мають майже удвічі більше шансів захворіти СНІДом, ніж некурящі. Це цілком природно: пристрасть до тютюну знижує опірність захворюванням.
Найбільший жаль викликає той факт, що останнім часом часто стали палити дівчата. Багато хто з них вважає, що сигарета додає їм сучасний і незалежний вигляд. Вони, очевидно, не думають про те, що ризикують своїм здоров'ям і здоров'ям майбутніх дітей.
Втрата свіжості шкіри і чистоти голосу, відштовхуючий запах з рота, ранні зморшки - така розплата за куріння.
«Сліди куріння» з'являються на обличчі дуже рано. Дівчина або жінка, що палить, звичайно виглядає старше за свої літа: передчасне старіння організму відбувається в результаті тютюнової інтоксикації. Під впливом тютюнових отрут набухають голосові зв'язки і слизова оболонка гортані, голос стає грубим, хрипким.
Слід зазначити, що дівчина або жінка, що палить, зовсім не виглядає в очах чоловіка привабливою. Анкетний опит молодих людей про вибір супутниці життя показав, що 93% з них бажають бачити свою дружину некурящою.
Крім того, треба пояснити молодим людям, що спорт і куріння несумісні. Під час фізичного навантаження у людини збільшується потреба в кисні, а його «отруєні нікотином легені» не можуть це забезпечити. У тих школярів, що палять, крім того порушується сон, виникають головні болі, знижується пам'ять, увага на уроках, а через це різко погіршується і успішність.
Люди, що палять, в більшості випадків нехтують інтересами оточуючих і палять там, де їм надумається. В накурених приміщеннях страждають перш за все некурящі. Вони стають пасивними курцями. Пасивне куріння так само небезпечно, як і активне. Встановлено, що під час куріння 20% шкідливих речовин, що містяться в тютюновому димі, згоряє, 25% затримується в легенях тих, хто палить, 5% залишається в недопалку і інші 50% забруднюють навколишнє середовище.
Пасивний курець, знаходячись в приміщенні з активними курцями протягом однієї години, вдихає таку дозу деяких газоподібних складових частин тютюнового диму, яка рівносильна викурюванню половини сигарети, а перебування протягом 8 годин в закритому приміщенні, де палять, приводить до дії тютюнового диму, відповідному курінню більше 5 сигарет.
Негативна дія нікотину на репродуктивну систему жінки і чоловіка і розвиток плоду.
Куріння руйнує здоров'я людей, негативно впливає на всі органи і системи, у тому числі завдає непоправної шкоди репродуктивній системі чоловіка і жінки.
В народженні здорової дитини зацікавлені не тільки його батьки, але і суспільство в цілому. Жінка і чоловік несуть велику відповідальність за народження дитини. Здоровий спосіб життя батьків має вирішальне значення для народження здорових і міцних дітей. Нікотин негативно впливає на внутрішньоутробний розвиток плоду. Якщо вагітна жінка палить, то отрута поступає через плаценту в плід, насичуючи його органи і тканини, а печінка у плоду ще не сформована і не може справитися з отрутами, що поступають. Таким чином, організм дитини їх «акумулює». Куріння знижує рівень гемоглобіну в крові, тому мати і дитя відчувають «кисневе голодування». Терплячи біля себе курців, жінка дозволяє отруювати і себе, і свою майбутню дитину. Частіше за все піддається руйнівній дії нервова система плоду. Крім того доведено, що природжена потворність у дітей зустрічається в 2 рази частіше, якщо їх матері палили.
В даний час в багатьох країнах боротьба з курінням набирає силу. Палити стало немодно. Ця теза вселяється газетами, телебаченням, іншими засобами масової інформації. В багатьох країнах Європи і в США розроблені національні програми по боротьбі з курінням, забороняється палити в суспільних місцях, на робочих місцях. Матеріально заохочуються некурящі працівники. Бути здоровим і красивим стало престижним, а здоров'я і успішна кар'єра погано сумісні з вживанням алкоголю і курінням. Тому немало молодих людей вибирають заняття спортом, раціональне харчування і цікаві захоплення.
Але що робити, якщо людина вже декілька років палить? Перш за все вона сама повинна прийти до висновку, що відмова від куріння збереже її здоров'я. Багато фахівців затверджують, що краще відвикати від куріння відразу, рішуче і безповоротньо. Проте кожний палить по-своєму, і у кожного по-різному формувалася тяга до куріння. Не всі можуть відразу і беззастережно відмовитися від цигарки. Є люди, яким вдається кинути палити самостійно, а є і такі, кому потрібна медична допомога. Медицина має в своєму розпорядженні широкий арсенал засобів, здатних підтримати людину в його боротьбі з курінням: це і лікарські препарати, і голкорефлексотерапія. Той, хто вирішив допомогти собі подолати тягу до куріння, повинен звернутися по допомогу до психіатра і нарколога в психоневрологічний диспансер або в психотерапевтичний кабінет районної поліклініки.
Вживання алкоголю - також масове явище, пов'язане з такими соціальними категоріями, як традиції і звичаї, з одного боку, і громадська думка і мода - з іншою. Споживання алкоголю в певні історичні часи приймало різні форми: релігійний обряд, метод лікування, елемент людської «культури». Тисячолітня алкогольна практика проте перетворилася на звичай. На відміну від моди звичай діє більш довготривало. Ставши звичаєм і модою, алкоголізація традиційно передається з покоління в покоління. Сім'я в цій «естафеті» грає першорядну роль. Спеціальними соціологічними дослідженнями встановлено, що перше залучення до алкоголю учнів 8-10-х класів в 78% випадків відбувається під впливом батьків і родичів.
Як показує світова статистика, протягом довгого часу споживання алкогольних напоїв має стійку тенденцію до збільшення.
За даними ВООЗ, споживання 8 літрів спирту на людину вже є критичним для країни. Смертність від причин, пов'язаних з вживанням алкоголю, за останні 10 років виросла більш ніж в 3 рази.
Найтривожніше полягає в тому, що поблажливе відношення, що зміцнилося, до споживання спиртного, нав'язлива реклама пива привели до значного збільшення споживання алкоголю жінками і молоддю. Алкоголізм «помолодшав». Найвища захворюваність хронічним алкоголізмом падає на вікові групи: 20-22 роки (31,4%) і 23-26 років (40,4%); алкоголізм серед підлітків і молоді повсюдно продовжує рости, і це зв'язано не тільки із споживанням міцних алкогольних напоїв, але і пива. Примітно, що дівчата п’ють пиво нарівні з хлопцями. Чим раніше підліток починає вживати алкогольні напої, тим більше вірогідність того, що він стане хронічним алкоголіком. Кожний другий хронічний алкоголік почав цей шлях ще до 14 років, близько 10% - до 19 років.
Мотиви вживання алкоголю молодими людьми частіше за все такі: «за компанію» -50%, «для підняття настрою» - 25%; а також «для апетиту», «для розмови з друзями», «так прийнято», «з принципу».
Негативна дія алкоголю на організм людини.
Алкоголь (етіловий спирт) є безбарвною летючою рідиною, що легко запалюється, з характерним запахом і пекучим смаком.
Алкогольне сп'яніння (гостра інтоксикація алкоголем) - комплекс симптомів (психічних, вегетативних і неврологічних розладів), обумовлених психотропною дією спиртних напоїв. Залежно від вираженості і послідовності розвитку порушень виділяють 3 ступені сп'яніння: легку, середню і важку.
Етіловий спирт діє переважно на центральну нервову систему, викликаючи характерне алкогольне збудження.
При легкому ступені алкогольного сп'яніння, коли доза прийнятого алкоголю невелика (вміст алкоголю в крові 1-2%), наступають безпричинні веселощі, збудження, уявна легкість, підведення настрою. Реальна дійсність, взаємостосунки між людьми оцінюються неадекватно. Будь-яка вимагаюча рішення проблема здається неістотною. Людина робиться багатослівною, легко заводить знайомства, при цьому розказуючи про свої переживання і пригоди, нерідко значно перебільшуючи їх. Навіть при легкому ступені сп'яніння знижується здібність до активного гальмування, унаслідок чого втрачається відчуття такту, дистанції, самоконтролю, що часто приводить до здійснення необачних вчинків. Хай не спокушається той, хто в стані легкого сп'яніння випробовує прилив сил, відчуття бадьорості або відчуття власної значущості... Це всього лише ілюзія.
При середньому ступені алкогольного сп'яніння (вміст алкоголю в крові 3-4%) всі реакції на зовнішні подразники придбають посилене забарвлення - незначні факти можуть викликати бурхливу радість або страх, гнів або відчай. Настрій протягом короткого часу може істотно змінюватись: від веселого, підведеного до сумного, похмурого, апатичного, з схильністю до самозвинувачення і слізністю. Порушуються концентрація уваги і послідовність мислення. Істотно погіршується координація рухів, хода стає хисткою, мова надмірно гучною, з’являються ускладнення в підборі слів, грубе порушення почерку. Наступають порушення орієнтування в оточенні, втрата контролю над власною поведінкою. От чому для стану сп'яніння характерна цинічна лайка, неприкрита сексуальність, втрата сором'язливості, публічне задоволення фізіологічних потреб. Виникають нудота і блювота. Нерідко особи, що знаходилися в середньому ступені алкогольного сп'яніння, не можуть пригадати події, що відбувалися з ними в цей період. Сп'яніння звичайно змінюється глибоким сном.
При важкому ступені алкогольного сп'яніння (вміст алкоголю в крові до 5-6%) з'являються серйозні порушення функції центральної нервової системи, що приводять до втрати свідомості і явищ глибокого наркозу. При такому сп'янінні людина не реагує на окрики, уколи. Температура тіла і тонус м'язів знижуються, уріжується дихання, ослаблюється діяльність серцево-судинної системи. В цьому стані можуть бути мимовільні фізіологічні відправлення і виникнення судомних нападків. В інших випадках настає смерть в результаті зупинки дихання або припинення серцевої діяльності.
Гостра алкогольна інтоксикація може характеризуватися і більш грубими психічними розладами - так званим патологічним сп'янінням, що виявляється в несподіваному розвитку гострого психозу з маренням і галюцинаціями. В подібних хворобливих станах часто скоюються особливо небезпечні дії, направлені проти життя і здоров'я оточуючих.
В спеціальній літературі можна зустріти терміни «пияцтво» і «алкоголізм». Чи є відмінності між цими поняттями? В соціальному плані - відмінностей немає, оскільки під пияцтвом і алкоголізмом розуміється сукупність всіх шкідливих звичок і сумних наслідків, обумовлених прийомом спиртних напоїв, - погіршення здоров'я, проблеми в сім'ї і на виробництві, порушення громадського порядку і добробут суспільства в цілому.
Добре відомо, що пияцтво і алкоголізм беруть початок з, здавалося б, «нешкідливої чарки» «за здоров'я», «для апетиту», «за знайомство», пляшки пива і ін.
Пияцтво, на думку медиків, це результат моральної розбещеності. Воно не вважається хворобою. Пияцтво - це систематичне вживання спиртних напоїв протягом довгого часу або епізодичне вживання алкоголю, що у всіх випадках супроводжується вираженим сп'янінням. При цьому одурманення себе є частіше за все головним мотивом вживання хмільного. Проте у міру того як алкогольна інтоксикація організму веде до різних функціональних і органічних патологічних змін, розвивається алкогольна хвороба.
З медичної точки зору, алкоголізм - це хвороба, що характеризується перш за все хворобливим потягом до алкоголю, вживання якого приводить до серйозних психічних і фізичних розладів, що порушують міжособові і суспільні відносини. За останнім визначенням ВООЗ, алкоголізм є хворобою, яка рано чи пізно приводить до одного результату - смерті. Якщо пияцтво стає непомірним, то межі між пияцтвом і алкоголізмом стираються і нерідко перше переростає в друге. Медична статистика встановила, що приблизно 1 з 16 побутових п'яниць стає хронічним алкоголіком. Чоловіку для цього потрібне 3-10 років, а жінці 1-3 роки.
На ранньому етапі розвитку захворювання у хворих з'являється необхідність прийому все бідьших доз алкоголю для сп'яніння. Так виявляється симптом втрати кількісного контролю над випитим. Поступово зростає кількість алкоголю в порівнянні з первинними дозами, хворі переходять на вживання міцніших спиртних напоїв, необхідних для досягнення стану сп'яніння. З'являється патологічний потяг до алкоголю. Бажання випити з часом не тільки супроводжується відповідними думками, переважаючими над всіма іншими, але і позбавляється позитивного ефективного забарвлення, оскільки часто виникає в невідповідній обстановці, наприклад при виконанні службових обов'язків.
Однією з основних ознак алкоголізму є «похмільний», або абстинентний, синдром, який інакше називається синдромом «відняття». Він виявляється таким чином: червоніє обличчя, частішає серцебиття, підвищується артеріальний тиск, з'являються неприємні і хворобливі відчуття в області серця, запаморочення, головні болі, пітливість, тремтіння рук, хитка хода, розлади сну, а також сухість і неприємний смак в роті, спрага, зниження або відсутність апетиту, нудота і навіть блювота.
Хворі насилу засинають, сон їх поверхневий, з частими пробудженнями і кошмарними сновидіннями - яскравими, сценічними, що калейдоскопічно зміняють один одного. Прокинувшися в страху, хворі не відразу розуміють, що з ними відбувається і де вони знаходяться.
Разом з фізичними компонентами абстиненції присутні і психічні симптоми. До них відносяться зміни настрою з переважанням пригніченості, лякливості, тривожної настороженості, страху, підозрілості, хибне тлумачення дій оточуючих, снів.
Алкоголь підступний, хвороба підкрадається поволі, а потім, подібно лавині, накриває людину з головою, особливо глибоко деформуючи особистість людини. Зміни особистості при алкоголізмі є обумовлений процес спотворення характерологічних особливостей або набуття нових, раніше відсутніх рис.
Рано чи пізно регулярне вживання спиртних напоїв викликає зниження розумових здібностей людини, що утрудняє можливість придбання нових знань і навичок.
Упадок моральності позначається в байдужості до суспільно-моральних норм, в егоїзмі і цинізмі. Але ж найменші відхилення від суспільної моральності дуже небезпечні і легко приводять до тяжких злочинів. Саме на цьому грунті відбувається розлад в сім'ї, аж до розірвання браку, виростає хуліганство, інші антигромадські вчинки, злочинність.
На віддалених стадіях алкоголізму з'являється алкогольна деградація. До її головних ознак відносяться емоційне огрубіння, етичне зниження, втрата критичних функцій, різке порушення пам'яті і інтелекту, що приводить до зникнення сімейних і суспільних зв'язків, загального упадку ініціативи і працездатності. Внаслідок цього хворі стають схожими один на одного: стають спустошеними, байдужими до навколишньої дійсності, їх інтереси направлені в основному на задоволення потреби в алкоголі, іншими словами, вони стають недоумкуватими.
Проте слід зазначити, що при припиненні пияцтва, після лікування, багато симптомів деградації зникають. Оборотність алкогольних змін психіки — найважливіший чинник оптимізму і обгрунтованих надій на успіх в боротьбі за кожного страждаючого алкоголізмом.
Зв'язок пияцтва і алкоголізму із захворюваннями внутрішніх органів людини добре відомий медикам.
Захворювання печінки найбільш характерні для хворих на алкоголізм: алкогольний гепатит, алкогольний цироз печінки складають 30-50% всіх випадків цирозу печінки. Спиртні напої викликають подразнення слизових оболонок всіх відділів шлунково-кишкового тракту, внаслідок чого виникають гастрити, надалі збільшується ризик появи поліпів, а також раку шлунку. Виникаючі зміни в підшлунковій залозі приводять до таких важких захворювань, як панкреатит і цукровий діабет.
Негативно позначається вживання алкоголю і на серцево-судинній системі, сприяючи розвитку гіпертонічної хвороби.
В результаті підвищення артеріального тиску, жирового переродження, склерозу коронарних артерій, маса серця збільшується, воно розширяється. Тим самим створюються умови для виникнення надалі серцевої недостатності, при якій у хворих спостерігаються задишка при порівняно невеликих фізичних навантаженнях, болі в області серця, набряклість ніг. Обличчя таких хворих набрякле, багряно-синюшного кольору, із повіками, що припухли.
Алкоголь з організму частково виділяється легенями, при цьому він ушкоджує тканину легенів і приводить до виникнення хронічних захворювань: бронхітів, емфіземи, склерозу легенів. Хворі на алкоголізм частіше, ніж непитущі, хворіють на крупозну пневмонію, що протікає в більш важкій формі. Такі хворі через безперервне пияцтво не усвідомлюють, що у них виникло серйозне захворювання легенів, не звертаються до лікаря, внаслідок чого можуть загинути від прогресуючого крупозного запалення легенів.
Негативна дія алкоголю на репродуктивну систему чоловіка і жінки і розвиток плоду.
Залежно від типу нервової системи людини дія однократно прийнятих доз алкоголю на його статеву здатність буває різною: одні хлопці відзначають гальмування ерекційної функції і статевого потягу, інші заявляють про нібито збудливу дію алкоголю. Проте у міру звикання у тих і інших відбувається поступове ослаблення ерекцій і статевого потягу. Згодом нормальна статева активність може стати неможливою навіть у осіб молодого віку.
Під впливом алкоголю часто наступає значне пониження здібності до запліднення. Серед причин чоловічої безплідності хронічний алкоголізм займає провідне місце, на його частку припадає більше половини безплідних браків. В даний час фахівці вважають, що нездатність до запліднення у практично здорових осіб молодого віку повинна перш за все викликати підозру в хронічному зловживанні алкоголем. Річ у тому, що чоловічі статеві клітини (сперматозоїди) відрізняються підвищеною чутливістю до дії алкоголю. Загибель великого числа сперматозоїдів знижує здібність до запліднення.
На організм жінки алкоголь надає ще більш виражену негативну дію. Вже в 30 років жінка, яка пиячить, виглядає як стара; шкіра в'яла, землистого кольору; очі тьмяні. У неї знижується статевий потяг, порушується функція гормональних залоз, включаючи яєчники.
Людство задовго до появи науки про спадковість - генетики - звернуло увагу на неповноцінність потомства у людей, що зловживають алкоголем. От чому стародавні закони і звичаї різних народів забороняли вживати спиртне під час весілль, застерігали від зачаття нового життя в хмелю. Відоме народження розумово відсталих дітей, почастішання викиднів і мертвонарождень, коли зачаття відбувалося в періоди народних гулянь з ритуальними застіллями.
В даний час вченими доведено безперечно виразна, у ряді випадків виключно сильна ушкоджувальна дія алкоголю на чоловічі і жіночі статеві клітки. Дослідження учених підтверджують величезну шкоду так званого п'яного зачаття для здоров'я майбутньої дитини. Сумні наслідки п'яного зачаття можуть наступити і при вживанні спиртного тільки одним з батьків. Алкоголь легко проникає через плаценту і потрапляє в кровоносну систему плоду, тому кожний прийом майбутньою матір'ю алкогольних напоїв на будь-якому етапі вагітності — це отруєння життя, що розвивається, можливий викидень або передчасні пологи, недостатня вага плоду, уповільнення і вади розвитку новородженого. Особливо часті випадки народження нежиттєздатних нащадків при сімейному алкоголізмі, коли алкоголем зловживають обидва з батьків і п'яне зачаття посилюється хронічною інтоксикацією плоду при внутрішньоутробному розвитку. Негативно відображається на здоров'я дитини пияцтво матері не тільки під час вагітності, але і в період годування грудьми — алкоголь легко засвоюється дитиною з грудним молоком. Специфічні порушення і пошкодження у новонароджених, виникаючі під впливом пияцтва батьків, медики позначають як алкогольний синдром новонароджених. Типовими його ознаками є відставання у фізичному розвитку, розумова відсталість, деформація суглобів кінцівок і багато інших проявів.
Наркоманія — це майже завжди смерть у молодому віці. Особливо жахливо, що ряди наркоманів поповнюються в основному з підліткового середовища.
Наркотики рослинного походження, що володіють особливою одурманюючою дією на людину, відомі з давніх пір. Вживання наркотиків було первинно пов'язано з релігійними і побутовими звичаями в місцях зростання рослин, що містять наркотичні речовини - так званих зонах (вогнищах) первинного наркотизму. Такими зонами є Азія (Південна, Південно-східна, Середня, Мала), де ростуть опійний мак і коноплі, що дають гашиш; Південна Америка (рослина кока, з якої здобувається кокаїн), Африка (рослина кат, близька до коки). Багато тисяч років тому наркотики стали використовуватися служителями різних релігій для досягнення стану містичного екстазу при виконанні культових обрядів, ритуалів, молебнів. Інший тип споживання наркотиків, що історично склався, - використовування їх з лікувальною метою, як заспокійливі, знеболюючі, снодійні засоби. Нарешті, третій тип - використовування ефекту ейфорії від наркотиків для того, щоб впасти в стан «кайфу».
Різкий поштовх розповсюдженню наркотиків у всьому світі дав бурхливий розвиток в XIX-XX століттях хімії, у тому числі хімії лікарських речовин. Хіміками і фармакологами були отримані такі нині широко відомі наркотики, як морфій і героїн, різні психостимулятори. Останніми роками спостерігається різка зміна структури споживання наркотиків. Частка опіатів і похідних конопель знижується, частка «важких наркотиків», включаючи героїн і кокаїн, а також синтетичних наркотиків, у тому числі галлюциногенів типу ЛСД, виросла. Особливо широке розповсюдження отримало "домашнє виробництво" первитина з інгредієнтів, що вільно продаються в аптеках. Непереборна залежність від первитина наступає стрімко. Через 6 місяців його вживання в наявності всі ознаки дебільності. Підлітки знають небезпеку первитина (жаргонна назва «гвинт»), але через дешевизну виробництва вживання його все розширяється. В даний час серед молоді, особливо на дискотеках, отримав розповсюдження так званий «легкий наркотик» - экстазі. Така думка украй помилкова. Звикання до цього наркотика виникає досить швидко, після чого споживачі переходять на важкі наркотики: героїн і кокаїн.
Споживання наркотиків дуже швидко веде до формування особливого захворювання - наркоманії, суть якого полягає в постійній залежності людини від прийому наркотика. «Narke» на старогрецькому означає «ступор» - нерухомість, безпам'ятність (затьмарення свідомості). Прийом наркотиків приводить до важких медичних і соціальних наслідків, розпаду особистості хворих, зростання ВІЛ і злочинності.
Особлива увага до проблем наркоманії важлива і у зв'язку з тим, що наркомани стають останніми роками основною причиною зростання зараження ВІЛ-інфекцією. В 1997-1998 рр. було виявлене майже 90 % випадків зараження Віл-інфекцією, пов'язаних з внутрішньовенним вживанням наркотиків. Встановлена і причина зараження - використання спільних шприців і голок.
Серед злочинів, пов'язаних з незаконним оборотом наркотиків, значно збільшилося число тих, які мають відношення до незаконного виготовлення, придбання або зберігання наркотичних засобів і психотропних речовин з метою збуту, або їх збут. Питома вага таких злочинів за останні два роки виросла з 15,5 % до 21,0 %.
Слід звернути увагу на те, що торгівля наркотиками - один з каналів отримання крупних фінансових коштів незаконними озброєними угрупуваннями.
Серед причин, по яких людина вперше пробує наркотик, на першому місці стоїть цікавість, спрага пережити незнайомі відчуття - 52,4%; далі слідує поганий приклад товаришів, знайомих - 16,7%; прагнення отримати насолоду - 14,8%; умовляння друзів, співмешканців, родичів - 8,1%; зловживання медичними препаратами, бажання подавити сильний біль або психічну травму - відповідно 2,2% і 1,5%.
Слід враховувати, що наркомани схильні учити інших приймати наркотики. Це прагнення пояснюється як своєрідним «альтруїзмом» - бажанням поділитися задоволенням, так і корисливими спонуками (розширення круга наркоманів полегшує пошук наркотика і засобів для його придбання).
Як тільки підліток починає вживати наркотики, в числі його знайомих обов'язково знаходиться той, хто торгує такими препаратами або знає, де їх дістати. Торгівля наркотиками проникла також і в школи, особливо в крупних містах.
У міру вживання необхідність в наркотиках збільшується. А для цього потрібні вже чималі гроші. Тому кожний п'ятий підліток-наркоман вимушений діставати засоби незаконним шляхом — звичайно це крадіжки грошей у батьків, здирство на вулицях. Рано чи пізно молода людина сама починає перепродувати наркотики, щоб заробити собі на дозу. Багато юних наркоманів не вважають себе хворими, а їх батьки часто бояться розголошення, сподіваючись на приватних лікарів, «прогресивні методи» лікування і взагалі вважають за краще приховувати сімейне горе.
Чим раніше виявлена у підлітка схильність до вживання наркотиків, тим більше вірогідність можливого лікування.
Дуже важливо завжди пам'ятати, що останніми роками проблема наркоманії найтіснішим чином пов'язана з іншою страшною хворобою - СНІДом.
При аналізі сексуальної поведінки наркоманів встановлено, що вони мають велике число статевих партнерів як серед тих, що вживають наркотики, так і серед тих, хто не вживає їх, при цьому вони ніколи не користуються презервативами. Навіть якщо один наркоман заразить одного статевого партнера, кількість уражених, що заразилися статевим шляхом істотно зросте. На думку фахівців в найближчий час ВІЛ буде все більш активне розповсюджуватися статевим шляхом. Крім того, проституція є звичайним способом придбання грошей на покупку наркотика. В Західній Європі ВІЛ-інфіковані діти наркоманок складають велику частину дітей, хворих на СНІД.
Таким чином, перехід ВІЛ від наркоманів до інших груп населення є тільки питанням часу.
Негативна дія наркотиків на організм людини.
Наркотики надають специфічну дію перш за все на нервову систему, а також на весь організм людини. Ця дія полягає в розвитку особливих станів, які називаються станами наркотичного сп'яніння: знімаються больові відчуття, змінюється настрій, психічний і фізичний тонус. З'являється відчуття легкості, ейфорія, зосередженість на власних нереальних відчуттях, звільнення від вантажу проблем і турбот.
При повторних прийомах «доз» в короткі терміни розвиваються важкі медичні наслідки хронічного отруєння організму: ураження внутрішніх органів, нервової системи, головного мозку. Виникають різноманітні психічні розлади, наростають деградація особистості, втрата працездатності, спостерігається поступова повна инвалідізація, висока смертність, причому нерідко - рання, у молодому віці. Загибель хворих викликається не тільки ускладненнями важких захворювань, що є слідством постійної наркоінтоксикації (такими, як гостра серцева або печінкова недостатність), але і передозуванням препаратів, нещасними випадками в стані сп'яніння, самогубствами в нападі туги, під час абстинентных мук. Хворі вмирають від зараження крові при вживанні брудних шприців, від тромбозу судин, а останніми роками - від СНІДу, вірусного гепатіту В.
Наркомани руйнують себе не тільки фізично, але і духовно. Для них характерні такі порушення психіки, як душевна спустошеність, черствість, холодність, втрата здібності до співпереживання, емоційного контакту, глибокий егоїзм. В ході хвороби різко падає енергетичний і вольовий тонус, вгасають всі потяги і потреби, окрім тяги до наркотиків. Нерідко на перший план виступають аморальність хворих, їх схильність до асоціальної поведінки, готовність до злочинів.
Разом з наркотиками постійно збільшується кількість лікарських препаратів, а також засобів побутової і промислової хімії, здатних викликати, завдяки своїй токсичній (отруйній) дії на мозок, стан одурманення. Такі речовини називаються токсикантами, а хворобливі стани, обумовлені залежністю від них, - токсикоманіями.
Підлітки-токсикомани вдихають пари різних хімікатів - клею, бензину, ацетону, фарб і інших засобів побутової хімії - для досягнення неалкогольного сп'яніння.
Саме серед підлітків (до 59%) найбільше число прихильників такого «кайфу». Відомо, що тривале вдихання пари може викликати барвисті галюцинації. У тих, що передозували, виникають страхітливі бачення, рятуючись від яких токсикоман може, наприклад, викинутися з вікна.
Токсичні речовини «прямим наведенням» бомбардують мозок. Нервові клітини головного мозку гинуть. В результаті пропадає воля, інтерес до навчання, втрачається орієнтація в просторі, починають переслідувати кошмари, в короткий термін розвивається недоумство.
Термін розвитку захворювання залежить від речовини, що вживається: від 1-2 тижнів до 1- 1,5 років.
Негативна дія наркотиків на репродуктивну систему жінки і чоловіка, розвиток плоду.
Наркотики украй негативно впливають на стан репродуктивної системи чоловіка і жінки, відображаються на сексуальному житті людини, згодом і на його дітях. Доведено, що застосування наркотиків врешті-решт роз'єднує людей. Так, статевий потяг жінок до чоловіків слабшає в результаті нервових і гормональних порушень, а також порушень найскладнішої координації між гіпоталамусом і гіпофізом. Саме ці відділи мозку відповідальні за статеву функцію організму. Обстежуючи чоловіків, що палили марихуану нетривалий час, дослідники не знайшли в їх насінній рідині зрілих сперматозоїдів, але налічили велику кількість аномальних форм статевих клітин. Під впливом наркотиків у людини знижується рівень статевих гормонів в плазмі крові і головним чином - тестостерона, який є біологічною хімічною речовиною, що підвищує сексуальну чутливість нервових закінчень шкірних і слизових покривів. У статевих партнерів сексуальні реакції можуть бути притуплені або бути повністю відсутні.
Наркотики роблять дуже сильний негативний вплив на формування плоду. У батьків-наркоманів діти народжуються з різними розумовими і фізичними відхиленнями. Крім того, вживання наркотиків батьками згубно позначається на здоров'я їх дітей, і не тільки тоді, коли вони знаходяться в утробі матері, але і після пологів. Дитина народжується з вираженою наркотичною залежністю. Мати, що вживає наркотики, не може годувати дитину грудьми. Діти, народжені батьками-наркоманами, погано розвиваються, відстають в розумовому і фізичному розвитку, надалі погано вчаться.