ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ОНКОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я
м. Хмельницький
2009
БУДЬ РОЗСУДЛИВОЮ!
Знайди час для власного здоров’я!
РАК ШИЙКИ МАТКИ – найрозповсюдженіша злоякісна пухлина у жінок дітородного віку. Останнім часом значно збільшилась захворюваність на цю недугу молодих жінок віком 18-35 років. Щорічно в Україні реєструється близько 5 тисяч нових випадків раку шийки матки, а кожний 4-5 випадок - у запущеній формі.
Передракові стани та рак шийки матки виявляються частіше у жінок з різними хронічними запальними процесами статевих органів. Клітини поверхневого шару шийки матки (епітелій) продукує слиз, який утворюючи захисну „пробку”, захищає порожнину матки від проникнення інфекції. Однак, якщо епітеліальне покриття шийки матки порушене (ерозії, що являють собою ранки на шийці матки, розриви після пологів та абортів, венеричні захворювання і т. п.), то епітелій не виконує своєї функції, змінюється і його клітини можуть почати перероджуватися у злоякісні.
ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:
- Ранній початок статевого життя (14-17 років). В цей період епітелій ще не дозрів, уразливий і легко піддається фізичному, хімічному і бактеріальному впливу.
- Часта зміна статевих партнерів. Зростає ризик інфікування венеричними захворюваннями, особливо вірусом папіломи людини та вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ/СНІД).
- Аборти та пологи в юному та молодому віці. Шийка матки легко травмується. Високий ризик виникнення хронічних запальних процесів.
- Захворювання, що передаються статевим шляхом (папіломавірус, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея і т.д.).
- Тютюнопаління.
- Недотримання правил особистої гігієни як жінкою, так і чоловіком.
ПРОЯВИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:
При доброякісних передракових процесах і початкових стадіях раку шийки матки хворі, як правило, не скаржаться на свій стан здоров’я. Інколи деякі відхилення у самопочутті обумовлюються супутніми гінекологічними захворюваннями. Вчасно ці захворювання може виявити тільки лікар методами огляду та дослідження мазка з місця ураження. При клінічно виражених формах раку шийки матки, особливо коли пухлина покривається виразками чи поширюється на суміжні тканини чи органи, з’являються білі, кров’янисті виділення після статевого акту, огляду чи спринцювання. Нерідко буває біль у попереку чи в ділянці тазу, живота і стегон.
При появі хоча б одного з цих симптомів слід негайно звернутися до лікаря і з’ясувати їх причини! Впадати в розпач при цьому не варто, оскільки такі ознаки нерідко спостерігаються і при доброякісних захворюваннях.
ЯК ВЧАСНО ВИЯВИТИ ЗАГРОЗУ ?
Кожній жінці з 18 років, а також тій, яка почала жити статевим життям раніше, необхідно звертатися для гінекологічного огляду не рідше 1 разу на рік. Бажано
спостерігатися у одного і того ж лікаря.
Гінеколог оглядає шийку матки та піхву за допомогою дзеркал та спеціального апарату – кольпоскопа. Під час огляду береться мазок з шийки матки для цитологічного дослідження. Цитологічний мазок – простий, безболісний тест на виявлення атипових (ракових) клітин, забір матеріалу для якого проводиться спеціальними щіточками, що можна придбати в аптеках. Кращий час для проведення аналізу – 2 тижні після першого дня останньої менструації. Цей аналіз проводиться незалежно від того, виявив лікар будь-які зміни шийки матки на око чи ні. Якщо є необхідність, гінеколог може взяти біопсію (малесенький шматочок тканини шийки матки для більш ретельного гістологічного дослідження.
Обов’язково поцікавтеся самі про результати аналізів!
ХТО Ж ВИНЕН, ЯКЩО ХВОРОБУ ВИЯВЛЕНО ЗАПІЗНО?
- Безвідповідальність жінки по відношенню до свого здоров’я;
- Байдужість чоловіка, який не звернув уваги на скарги жінки і не переконав у необхідності звернення до гінеколога;
- Халатність медичних працівників лікувального закладу, куди звернулась жінка з іншими проблемами, ігноруючи обов’язковий профілактичний огляд у гінеколога.
ВИ ГЛИБОКО ПОМИЛЯЄТЕСЯ, ЯКЩО ДУМАЄТЕ:
- „Я боюся, що буде боляче”. Кольпоскопічне обстеження проходить безболісно. Забір матеріалу спеціальною м’якою щіточкою триває секунди і не викликає жодних неприємних відчуттів.
- „Я боюсь, що у мене знайдуть рак”. Рак – це діагноз, а не вирок. Будь-яку проблему краще вирішити якнайраніше. При передракових захворюваннях та початкових формах раку шийки матки можливе проведення операцій без госпіталізації у стаціонар. Після такого лікування жінка може народжувати ! А при запущених формах раку необхідно буде видалити матку і застосовувати променеву і хіміотерапію.
- „Мені незручно йти до гінеколога...” Рано чи пізно до лікаря звернутись доведеться у будь-якому випадку, але час вже буде втрачено, а здоров’я не повернути.
- „В мене є гінекологічні скарги, але я спочатку звернусь до екстрасенсів та народних цілителів”. Запам’ятайте, ніхто з них ніколи не довів ефективності свого „лікування”. Ніякої відповідальності за Ваше здоров’я вони не несуть. Наживаючись на Вашій біді, вони шкодять Вашому здоров’ю.
- „Я жінка у віці. У мене давно немає місячних і нічого не турбує”. На жаль, ймовірність захворіти у похилому віці значно більша. У жінок, що не живуть статевим життям, ознаки захворювання, при наявності раку шийки матки, довго не проявляються.
- „Я стара. Навіщо лікуватись?”. Ви ніколи не будете старою для своєї сім’ї. Рання діагностика та своєчасне лікування дадуть можливість ще багато років радіти життю.
ПАМ’ЯТАЙТЕ !
Навіть самі вперті пацієнтки приходять до лікарів, коли пухлина вже починає кровити, розпадатися, загнивати, але тоді лікарям вже набагато важче Вам допомогти, якщо це ще взагалі можливо. Сама жінка, в першу чергу, повинна відповідально ставитися до власного здоров’я. За своєчасного та адекватного лікування передракових захворювань та раку, виявленого на ранніх стадіях, у Вас є гарантія повного вилікування.
ЛЮБІ ЖІНКИ !
НЕ ЧЕКАЙТЕ, КОЛИ ПРИЙДЕ БІДА!
ЇЇ ПРИХІД МОЖНА ПОПЕРЕДИТИ!
За отриманням консультацій та додаткової інформації
звертайтесь за адресою:
ОБЛАСНИЙ ОНКОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР:
29 000. м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1
Поліклінічне відділення: тел. (0382) 65 – 82 – 85
Відділення онкогінекології: тел. (0382) 65 – 34 – 16; 65 – 34 – 84.