ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

Шкідливість аборту

(пам’ятка для жінок)

Запліднення, вагітність і пологи з цілого ряду причин не завжди є бажаними. Тому, на жаль, тисячі жінок, серед них є й такі, що завагітніли вперше, вдаються до аборту. А кожний аборт, як би вдало він не був виконаний, — серйозна загроза для здоров’я жінки.

Аборт — це не лише грубе, болісне оперативне втручання у перебіг вагітності, а й часто — причина важких прогресуючих запальних процесів внутрішніх статевих органів, порушення функції яєчників, розвитку доброякісних і навіть злоякісних пухлин. Так, аборт у жінки віком до 24 років вдвічі збільшує ризик розвитку раку молочної залози й різних ускладнень при наступних вагітностях. У жінок, що перенесли аборт, мимовільні викидні спостерігаються у 8–10 разів частіше, ніж у тих, котрі не переривали вагітність. Аборт значно збільшує ризик позаматкової вагітності, несприятливого перебігу наступних пологів, післяродових кровотеч. Одним з трагічних наслідків аборту є безплідність, яка спостерігається у 14% оперованих жінок.

Пошкодження (перфорація або проколювання) матки й інших органів малого тазу належить до тяжких ускладнень аборту. В таких випадках необхідне негайне хірургічне втручання — ушивання, часткове або повне видалення матки чи іншого пошкодженого органу.

Значної шкоди завдають здоров’ю маткові кровотечі, що іноді виникають після видалення частини плідного яйця і слизової оболонки матки. Особливо масивні кровотечі бувають під час аборту при великих термінах вагітності. Як наслідок крововтрати після аборту, в жінки часто виникає недокрів’я, що проявляється загальною слабістю, блідістю, кволістю тощо.

Розвиток запальних процесів у статевих органах після аборту виникає у 50% жінок, збільшується ризик розвитку у них наступної позаматкової вагітності. Причини її полягають у тому, що запальні процеси часто призводять до звуження маткових труб, внаслідок чого яйцеклітина не може пройти через них, змушена прикріпитись і розвиватись у матковій трубі.

Запалення, а іноді й значна травматизація родових шляхів при аборті згодом можуть стати причиною невиношування плоду, а також ускладнення пологів (слабка родова діяльність, кровотечі, прирощення плаценти тощо). Ці ускладнення завжди становлять певну загрозу життю і здоров’ю як матері, так і дитини.

Руйнування слизової оболонки матки при аборті може призвести до порушення (а інколи й до припинення) менструальних функцій, гормональної форми безпліддя, раннього клімаксу (у віці до 46 років).

При задавнених запальних процесах можуть з’явитися поліпи шийки або тіла матки, хронічні запалення придатків, які створюють фон для розвитку злоякісних пухлин.

Отже, аборт — небезпечна операція, навіть якщо вона проведена в умовах стаціонару досвідченим лікарем.

Чи можна запобігти аборту?

Можна! Застосування сучасних протизаплідних засобів (контрацептивів) дозволяє контролювати процес дітонародження, збереження раціональних інтервалів між родами, захищає жінку від виснаження, забезпечує більш високий рівень здоров’я дітей. Нам хотілось би, щоб над питанням використання контрацептивів замислились у кожній сім’ї і надали перевагу цим методам запобігання вагітності, а не абортам.

Ідеального протизаплідного засобу, який можна було б рекомендувати всім без винятку жінкам, поки що немає. Всі вони мають свої позитивні і негативні сторони і тому перед його вибором необхідно звернутись до лікаря.