ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

ПЕРШИЙ  ВІЗИТ ДО ГІНЕКОЛОГА

(Для дівчат-підлітків)
  • Чи правда, що менструації у сучасних дівчаток розпочинаються раніше, ніж в минулі часи (в 9-11 років), і це вважається нормою ?

              Навпаки, сьогодні місячні дуже запізнюються: часто, особливо у мешканок великих міст, вперше вони з’являються після 16 років, а у деяких, розпочавшись вчасно, припиняються. Одна із причин аменореї (відсутності менструацій) – нервові перевантаження. Часто проблема виникає після екзаменаційного стресу у студенток-відмінниць. „Трійочниці”, звичайно, не можуть похвалитися заліковою книжкою, зате не страждають на аменорею. Інша причина хвороби – мода на худорлявість. Маючи за мету параметри моделей, дівчата часто відмовляються від м’яса – джерела тваринних білків і незамінних амінокислот, які відповідають за становлення репродуктивної функції, а для появи менструацій важлива критична маса тіла: якщо вона менша за 45-46 кілограмів, місячні, найімовірніше, не розпочнуться.

  • Коли вперше необхідно привести дівчинку на прийом до гінеколога ?                                   

    Візит до лікаря буде доречним лише у тому випадку, якщо у дівчинки з’явились скарги. До 16 років гінеколог не має права оглядати     дівчину без присутності батьків. Однак пацієнти, як і лікарі, бувають різні: після огляду на кріслі юна леді, яка мала інтимний досвід, але приховує цей факт від рідних, може звинуватити лікаря в дефлорації. А ось після повноліття пацієнтки лікар має право випровадити батьків за межі кабінету. Якщо психологічно мати  пригнічує дочку, то в її присутності дівчина ніколи не розповість про свої проблеми. Навіть матері шістнадцятирічної дівчинки лікар має право запропонувати вийти, щоб поспілкуватися з її дочкою конфіденційно. Але потім він обов’язково запросить „супровід”, причому неодмінно підстрахується присутністю когось із співробітників, тому що мама може висунути лікареві будь-які несподівані претензії.

  • Чому сьогодні так багато жінок страждають від надмірного росту волосся ?

               За спостереженнями науковців, до Чорнобиля гіперандрогенних станів, при яких в жіночому організмі чоловічі статеві гормони виробляються у надлишку, було набагато менше. У більшості жінок, менструації у яких розпочалися в 1986 році, виникла проблема гірсутизму (підвищеного оволосіння). Інша причина – проблеми з печінкою. Андрогени виробляються у всіх дівчат, але потім перетворюються у печінці в естрогени, а далі - в прогестерон. При захворюваннях печінки цей процес порушується, і в підсумку розвиваються гіперандрогенні стани – полікістоз яєчників, порушення менструального циклу, надмірне оволосіння.

  • Які причини викликають порушення менструального циклу ?

      Нерегулярні місячні - розповсюджене явище, яке сигналізує про гормональний дисбаланс в організмі жінки. Основні причини затримок та позапланових кровотеч – прискорений темп життя і так зване соціальне безпліддя ( відсутність можливості мати кількох дітей ). В принципі, менструація – це патологія. Природою не передбачена ситуація, коли жінка обмежується всього одним або двома дітьми і менструює кожен місяць. Адже під час вагітності і лактації яєчники відпочивають, а у разі відсутності природного відпочинку їм доводиться працювати в напруженому режимі. До причин порушення місячного циклу сміливо можна додати хронічний стрес та вкрай погану екологію

  • Який метод контрацепції оптимальний для підлітків ?

              Відповідь однозначна – презерватив. Запобігаючи вагітності за допомогою гормональних таблеток, молоді люди взагалі забувають про захворювання, які передаються статевим шляхом. Сьогодні особливо „модні” збудники – хламідії, уреаплазма, мікоплазма і т.п. – зустрічаються ледь не на кожному кроці. Результатом статевої легковажності стає безпліддя. Саме тому, поки дівчина ( як і хлопець ) не буде знати все про свого партнера (партнершу) інтимні контакти без презерватива взагалі не рекомендуються.

  • Чи правда, що гормональні контрацептиви може приймати лише абсолютно здорова жінка ?

       Це дійсно так. Однак часто таблетки з вмістом гормонів призначають при лікуванні рецидивуючих кіст яєчників, для нормалізації менструального циклу ( строк прийому до трьох місяців ), в післяопераційний період. Мета – дати можливість „відпочити”  яєчникам. Але довго приймати гормональні контрацептиви не можна, особливо молодим дівчатам, тому що тривала гормонотерапія може викликати порушення в роботі яєчників, а з часом і припинення місячних.

  • Чи можливе зараження хворобами, які передаються статевим шляхом під час орального сексу ?

Можливе. Наприклад, якщо в тканинах задньої стінки глотки поселились хламідії, а пара практикує оральні пестощі, жінка може заразити партнера хламідіозом.

  • Наскільки безпечний прийом протизаплідного засобу постінора ?

Постінор ( препарат для прийому „наступного ранку” ) не призначений для регулярного застосування – це метод екстреної контрацепції для випадків, коли жінка забула прийняти протизаплідний засіб напередодні статевого контакту, або, що гірше, була зґвалтована. На жаль, в аптеках новий засіб продається без рецепта , хоча його безконтрольний прийом небезпечний: одна таблетка постінора містить високу дозу прогестеронів ( 750 міліграмів ). Таку кількість гормонів з протизаплідними таблетками жінка отримує за один курс. Прийом препарату – стрес для організму, який може порушити менструальний цикл.                           

  • Наскільки безпечні таблетки для переривання вагітності ?

Такі препарати звільняють лікаря від вимушеного вбивства, але використовувати цей метод переривання вагітності можна виключно у першому триместрі вагітності. Принцип дії таблеток оснований на блокуванні вироблення прогестерону – гормона, який відповідає за збереження вагітності. Проте, у препарата є протипоказання – наприклад, свіжий рубець на матці після кесаревого розтину. Для жінки, яка не народжувала, - це вихід, але в будь-якому випадку прийом такого засобу – стрес для організму, можливо не менший, ніж звичайний аборт. А тому тільки лікар може вирішувати: приймати жінці таблетку чи йти на вакуумрегуляцію.

  • Кому можна порекомендувати спіраль „Мірену”, яка містить гормони ?

„Мірена” підходить жінкам з рясною менструацією, а також дамам, які перебувають на порозі менопаузи, особливо, якщо при цьому діагностуються супутні захворювання, наприклад, ендометріоз. Ця спіраль щодобово виділяє в порожнину матки 20 міліграмів гормону левононоргестрела. „Мірена” вирішує питання контрацепції та здійснює лікувальну дію. Іноді така спіраль просто рятує жінок у віці після 40 років, які страждають від кровотеч.

  • Який сучасний погляд на внутрішньоматкову спіраль ?

         Внутрішньоматкова спіраль ( ВМС ) призначена для особливого контингенту жінок. Як правило, її ставлять партнерші особливо темпераментних чоловіків , які не зважають на „небезпечні” дні подруги. Але, якщо жінка слідкує за своїм циклом і у неї уважний коханець, такій парі ставити спіраль ні до чого. Однак тим, хто нею користується, необхідно чітко виконувати всі рекомендації лікаря. Найголовніше – не допустити запальних процесів: їх наслідки в „парі” зі спіраллю можуть бути непередбачуваними.

  • У якому віці найкраще заводити дітей ?

Ідеальний вік для пологів – від 25 до 35 років. В цей час у жінки збалансований гормональний фон, вона свідомо прагне материнства, спілкується з дитиною ще під час вагітності. Її малюк обласканий вже у внутріутробному періоді, тому й народжується особливим. А ще чудові діти народжуються у студенток: паралельно з вагітністю молоді мами активно вчаться, ставлять перед собою цілі, прагнуть їх досягти і передають свої здібності дітям. Гормональна нестабільність і проблемні вагітності частіше зустрічаються в 17-19 – літньому віці, коли вироблення прогестерону  у дівчат ще не налагоджене, і після 35-ти – вікової відмітки, після якої у жінки розпочинаються гормональні коливання.

  • Що первинне: дитина чи кар’єра ?

Первинне бажання жінки мати дитину. Як правило, стихійні вагітності у кар’єристок трапляються дуже рідко. Спрацьовує так званий кортизоловий механізм стримування овуляції. Дами, які прагнуть просування по службі, більше схильні до стресів, тому у них частіше виникають розлади менструального циклу, частіше буває відсутність нормальної овуляції.

  • Яким повинен бути інтервал між народженням дітей ?

Деякі лікарі вважають, що жіночий організм готовий до наступної вагітності одразу ж  після закінчення лактації та відновлення місячних. Однак у 80% жінок, які годують груддю, менструальний цикл відновлюється в перший рік життя дитини. Але це ще не означає, що вони готові виношувати наступного малюка. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує робити перерву між вагітностями мінімум у два роки – такий інтервал необхідний жінці для відновлення сил. З іншої сторони, чим менша перерва між пологами, тим легше з’являється на світ друга дитина.

  • Які обстеження необхідно пройти напередодні зачаття ?

      Насамперед, необхідно впевнитись у відсутності будь-яких запальних процесів – вони можуть стати причиною дефектів розвитку дитини або причиною викидня. До того ж малюк при проходженні через родові шляхи може наковтатися мікробів. До зачаття передбачлива пара обов’язково повинна перевіритись на наявність токсоплазмозу, цитомегаловіруса, гепатиту В і С, герпетичних інфекцій і, якщо аналіз виявиться позитивним, пролікувати їх. Не потрібно зневажати здачею аналізів на RW ( сифіліс ), адже  сьогодні багато жінок народжують з цією хворобою і лікують її під час вагітності. Крім того, будь-яка пара може проконсультуватися в медико-генетичному центрі. Проводити поглиблений аналіз генів необхідно лише у тому випадку, якщо у рідних майбутніх батьків були будь-які  спадкові патології.

  • Яку інформацію про дитину можна отримати під час вагітності ?

У всіх трьох триместрах вагітності обов’язково проводиться УЗД. Крім того, є можливість визначити біохімічні маркери – речовини, які виробляються тканинами дитини і проникають в кров матері. Після цього генетик вирішує, чи потрібно аналізувати хромосомний набір малюка, чи не варто. Мета подібних обстежень – своєчасно виявити вроджене захворювання і або перервати вагітність, або підготуватися до пологів. Наприклад, якщо у малюка виявлять непрохідність стравоходу, одразу ж після народження його прооперують. Характерна особливість: якщо наші мами, після того як довідаються, що їх дитина народиться з синдромом Дауна, як правило переривають вагітність, то на Заході жінки найчастіше погоджуються на пологи. В США сім’ї, які виховують неповноцінну дитину, отримують солідну матеріальну допомогу.

  • Які самі розповсюджені причини невиношування дитини ?

Найбільш розповсюдженими причинами невиношування дитини є інфекційні та гормональні ( синдром полікістозних яєчників ). Якщо жінка з такою патологією все-таки вагітніє, то до 12 тижня їй буде дуже складно зберегти дитину через дефіцит прогестерону, який утримує в організмі запліднену яйцеклітину. З 12 до 24 тижня в процес включається гіперандрогенія ( надлишок в жіночому організмі чоловічих гормонів ), що провокує пізні викидні. Навіть одне невиношування дитини – причина для обстеження. А якщо таких епізодів було два, на ранніх строках вагітності майбутню маму необхідно обов’язково обстежити трансвагінальним датчиком, зробити гормональний контроль та своєчасно провести гормональну корекцію.

  • Чи правда, що нервуватись під час вагітності – погано ?

Стресові моменти вагітні жінки переносять інакше, ніж решта людей, - їх сприйняття немов би приглушене. Хоч і існує думка, що стрес не такий уже й шкідливий для матері та її дитини. В момент сильного емоційного напруження рівень гормону кортизолу в крові жінки підвищується, частішає серцебиття, і дитина отримує більше поживних речовин.

  • Як укріпити імунітет під час вагітності ?

Опірність до хвороб у вагітних різко падає, але це цілком нормально, таким чином природа захищає малюка від атак імунної системи матері. Оптимальний варіант - не втручатися в ці процеси: гіперстимуляція імунітету не принесе нічого доброго. Традиційно на протязі дев’яти місяців очікування жінка приймає вітаміни ( Прегнавіт, Полівіт Нова Віта). А ось прийом біодобавок залишається під великим питанням: до їхнього складу, як правило, входять різноманітні трави, і як вони впливатимуть на організм вагітної жінки – невідомо.

  • З яких причин малюк перестає розвиватися і вагітність завмирає ?

У нашій країні часто говорять про інфекційні причини вагітностей, які завмерли, однак нерідко це трапляється через гормональну недостатність – дефіциту естрогену і прогестерону. Як правило, розвиток малюка припиняється в першому триместрі (до восьмого тижня). Але основні причини завмирання вагітності ( до 90% ) – генетичні. В даному випадку парі необхідно пройти генетичне обстеження. І якщо результат буде невтішним, позичити сперму в банку сперми або використати донорську яйцеклітину.

  • Через скільки років подружнього життя доречно говорити про безпліддя ?

В Україні пара вважається безплідною після року спільного життя ( як правило, за цей період 95% жінок вагітніють ). В Германії та Англії ця цифра більша – 2 роки: на другому році подружнього життя дитину вдається зачати ще 15-20% бажаючих. Іноді уявне безпліддя провокує саме подружжя, займаючись коханням кожної ночі. В таких випадках сперматозоїди просто не встигають „дозрівати” до здатності запліднити яйцеклітину. Рецепт лікування такого виду „безпліддя” доволі простий: до інтимного процесу необхідно приступати через два дні на третій.

  • Наскільки тема безпліддя актуальна для України ?

У нашій країні безплідні 20% подружніх пар, причому співвідношення чоловічих і жіночих проблем – 50 на 50. Гінекологи називають сім основних причин жіночого безпліддя: запалення, проблеми з матковими трубами ( непрохідність і т.п. ), відсутність овуляції, гормональні порушення, психогенне безпліддя, генетичні і імунологічні причини.

  • Чи дійсно існує психогенне безпліддя ?

Однозначно – так. Доволі часто жінки вагітніють самостійно напередодні запланованого штучного запліднення. Причини подібного феномену пояснити важко: очевидно, бажання мати дитину настільки велике, що центральна нервова система дає якийсь збій, і овуляція не наступає. Але коли жінка налаштовується на штучне, екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), її організм повертається до власного алгоритму, і довгоочікувана подія відбувається природним шляхом.

  • Отже, для того, щоб завагітніти, потрібно перестати про це думати?

Імовірно, так: подібних випадків дуже багато у практиці гінеколога. Наприклад, одна жінка, яка втратила у молодості сина, після трагедії не могла завагітніти одинадцять років. При цьому і вона і її чоловік були абсолютно здоровими. І ось, коли подружжя домовилось про усиновлення дитини ( його збиралась залишити одинока студентка ), жінка несподівано завагітніла. Мало того – через рік вона народила другого малюка! Кінець цієї історії виявився щасливим для всіх: в останній момент студентка передумала залишати свою дитину. Або інший випадок: жінка, яка п’ять років безрезультатно лікувала дисфункцію яєчників, завагітніла після... інсульту, який трапився у її матері. Дні і ночі вона чергувала біля хворої, думала про лікування матері, а не про свої проблеми. І довгоочікувана вагітність настала!

  • Чи може бути причиною безпліддя гормональний дисбаланс ?

Якщо у бездітної жінки прохідність труб нормальна, немає інших явних причин безпліддя, то очевидно, що у неї є гормональні порушення. Швидше за все, підвищений рівень пролактину, при якому зачаття неможливе.

  • Деякі гінекологи стверджують, що абсолютно безплідних жінок не буває. Чи так це ?

Дійсно, нові медичні технології обіцяють вагітність практично всім жінкам. Отримати свою генетичну дитину сьогодні можуть навіть жінки, у яких відсутня матка. Сьогодні наявність дітей залежить від матеріальних можливостей батьків. Але бувають форми безпліддя, які повністю виключають генетичну спорідненість з дитиною. У жінок це передчасне згасання функції яєчників, у чоловіків – відсутність вироблення сперматозоїдів. Але якщо пара бажає мати дитину, вона цього досягає: або жінку  запліднюють донорською спермою, або їй підсаджують запліднену чоловіком донорську яйцеклітину, або подружжя вдається до послуг сурогатної матері.

  • Які існують показання для штучного запліднення ?

На екстракорпоральне запліднення зазвичай направляють жінок після двох позаматкових вагітностей, при відсутності маткових труб або при їх повній відсутності. До речі, сьогодні доведено, що чоловіки „беруть участь” у позаматковому розвитку плоду. Якщо чоловік був двічі одружений і у обох дружин траплялися позаматкові вагітності, найімовірніше їх причина в інфікованих сперматозоїдах: імунна система жінки з метою безпеки змикає перед носієм інфекції маткову трубу.

  • Після якого віку жінки пологи вважаються пізніми ?

Сьогодні породілля вважається „літньою” в двадцять вісім років. Але останнім часом дуже часто народжують жінки після 35-ти. За однією із версій, яку до речі висунули чоловіки-гінекологи, причина таких пізніх пологів в інфантильності чоловічої половини. Таким чином, якби сильна стать дійсно була сильною, жінки народжували б раніше, і це було б краще.

  • Чому пізні пологи вважаються небезпечними ?

З роками жінка обростає масою хвороб: гінекологічні проблеми, варикозне розширення вен, гіпертонія, захворювання нирок помітно обтяжують вагітність. Звичайно, якщо жінка здорова (сьогодні, на жаль, це рідкість), неважливо, коли вона народжує: в 25, 28 або 39 років. І ще одне: до 39 років 70% яйцеклітин, здатних до запліднення, гине. Якщо жінка вагітніє після сорока років, то у неї дуже гарне здоров’я.