ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

С К А З – ХВОРОБА ТВАРИН І ЛЮДИНИ.

 

1
м. Хмельницький
2017

С к а з – це гостре інфекційне захворювання, за якого уражається центральна нервова система і яке завжди закінчується смертю.

Збудник сказу – вірус, який зумовлює хворобу у диких тварин – вовків, лисиць, гризунів. Людина заражається під час укусів хворими тваринами або коли їх слина потрапляє на пошкоджену шкіру, наприклад, через подряпини. Найнебезпечніше порізати руку під час знімання шкури хворої лисиці. Вірус сказу в зовнішньому середовищі дуже нестійкий, чутливий до дії сонячних променів, під час кип’ятіння гине миттєво. Мило, 70% спирт, розчин йоду вбивають його за 1 хвилину. У слині вірус зберігається майже добу. Коли він потрапляє до рани, починає по нервовим закінченням рухатися до центральної нервової системи, де розмножується у клітинах головного та спинного мозку. Після нагромадження у клітинах мозку вірус починає рухатися до слинних і слізних залоз. Інкубаційний період – від 7 днів до 1 року і навіть більше.

Поширюють сказ у природі вовк, лисиця, єнотоподібний собака, горностай, ласка, степовий тхір, норка, борсук, кажани.

Хворий вовк залишає свою зграю і тікає на великі відстані – до 80 км за добу. Він перестає боятися людей, навіть вдень може забігати в населені пункти, нападає на людей та тварин.

Хвора на сказ лисиця стає агресивною, нападає на домашніх тварин і людей. Небезпечна лисиця навіть у стадії паралічу.

Серед домашніх тварин на сказ найчастіше хворіють собаки, коти, велика рогата худоба, коні, вівці, кози, свині.

Хворий собака стає пригнічений, лежить, втрачає апетит, до води байдужий, але її не боїться. Наприкінці другого дня у нього виникає неспокій, дратівливість, собака намагається сховатися (в куток, під ліжко, в будку), гавкає без причини. Голос хриплий, глухий, тварина хапає ротом повітря, може розгризти свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому, пробігаючи до 50 км на добу, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, а на 6-8 день хвора тварина гине.

За будь-якої зміни поведінки тварину необхідно показати ветеринарному лікареві!

Набагато частіше в Україні реєструється сказ кішок. У кішки сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивність; тварина нападає, уникає господарів. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, краї їхні злипаються і важко піддаються обробці. Це характерно і для укусів лисиць.

Велика рогата худоба при сказі реве, у неї спостерігається сильне слиновиділення, статевий потяг. За паралітичної форми – тихий сказ. Людина може заразитися, залізаючи до рота тварин рукою.

Вівці, кози, коні, свині хворіють на буйну форму сказу.

Для запобігання захворювання на сказ тварин їм необхідно проводити щеплення. Прищеплена тварина, навіть якщо її покусає хвора, не є джерелом зараження, в неї не виникає агресивності, бажання кусати, не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

У хворої на сказ людини інкубаційний період триває від 7 днів до року. Найчастіше він триває 77-90 днів. Тривалість залежить від місця укусу, локалізації і тяжкості, виду тварини, яка вкусила.

Розрізняють три періоди перебігу сказу у людини:

1. Період передвісників – 1-7 днів (буває 2-4 дні): проявляється онімінням в місці укусу, збудливістю, порушенням психіки, проявами застуди, незрозумілим страхом, непосидючістю, тугою, похмурими думками, підвищенням температури тіла до 38-40°С.

2. Період збудження. Несподівано починаються напади водобоязні: хворий різко відкидає кухоль з водою (спазм жувальних і дихальних м’язів), дедалі частішають напади задухи. Якщо спершу вони виникають від спроби пити воду, то згодом – від самої згадки про воду, її шум, краплі дощу. Подув повітря, голосний звук, яскраве світло посилюють напад. Наростає збудження, хворий нагадує п’яну людину, бігає, агресивний, зрушує з місць важкі предмети. Сухість у роті змінюється посиленим слиновиділенням.

3. Якщо людина не померла, починається стадія паралічів, посилене слиновиділення. Вона лежить нерухомо, галюцинує. Може знову почати ковтати і пити, що є ознакою швидкої смерті.

Буває атиповий перебіг сказу – без ознак збудження і неспокою.

Пам’ятайте! Тривалий інкубаційний період дає змогу запобігти хворобі. Якщо людині, яку покусала скажена тварина, відразу ввести вакцину проти сказу, то імунітет буде вироблено раніше, ніж вірус уразить головний і спинний мозок, хвороба не розвинеться і людина залишиться живою і здоровою. На сучасному етапі застосовуються препарати, які здатні лише попередити захворювання. Коли ж воно розвинулось, медицина безсила!

ЩЕ І ЩЕ РАЗ НАГОЛОШУЄМО:
ОСОБАМ, ЯКІ ПОТЕРПІЛИ ВІД УКУСІВ ТВАРИН, СЛІД НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ!