Зупинимо туберкульоз разом!

До Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу Хмельницький обласний центр громадського здоров’я організував прес-конференцію. Основними спікерами були представники Хмельницького обласного протитуберкульозного диспансеру – директор Сергій Василенко та дитячий лікар-фтизіатр Світлана Гейващук.

Заступник директора Хмельницького обласного центру громадського здоров’я Людмила Небесна повідомила, що близько половини виявлених вперше випадків туберкульозу у минулому році зафіксовано серед осіб, котрі зловживають алкоголем, або ВІЛ-інфіковані.

За словами директора Хмельницького обласного протитуберкульозного диспансеру Сергія Василенка, туберкульозна служба, як і саме лікування, нині перебувають на стадії змін: вперше акцент робиться на первинній ланці, котра має виявляти, лікувати та здійснювати супровід хворих на туберкульоз. Таким чином, держава прагне наблизити спеціалізовану допомогу до населення. Уже з квітня центри ПМСД зможуть подавати заявки до Національної служби здоров’я України щодо можливості укласти відповідні контракти на надання таких послуг.

Незабаром опорні лікарні Хмельницької області держава планує забезпечити новітнім обладнанням, завдяки якому швидше та якісніше можна буде виявляти хворобу та визначати стійкість мікобактерії до окремих препаратів.

Фахівець підкреслив, що ХОПТД, завдяки підтримці міжнародних організацій, повністю забезпечений всіма необхідним та ефективними препаратами для спеціалізованого лікування хворих. Завдяки цьому збільшується відсоток виживання навіть тих, кого спершу вважали безнадійними. Якщо хворий на туберкульоз починає адекватне лікування в умовах стаціонару, уже за 2-3 тижні можливість зараження від нього інших людей різко знижується.

Сергій Василенко зазначив, що у 2020 році на туберкульоз захворіли 376 осіб, що на 203 випадки менше, ніж у 2019 році. Однак таке «зменшення» не значить перемогу над хворобою, а свідчить про недовиявлені випадки. Це медик пов’язує з пандемією COVID-19 та карантинними обмеженнями. Через це люди не змогли вчасно звернутися за спеціалізованою допомогою. Відповідно, медичні працівники менше оглядали та виявляли хворих на ранніх стадіях. І навпаки, зросла кількість тяжких випадків туберкульозу.

Дитячий лікар-фтизіатр Хмельницького обласного протитуберкульозного диспансеру Світлана Гейващук додала, що ситуація з виявлення туберкульозу у дітей аналогічна дорослому населенню. У 2020 році кількість нових виявлених випадків у дітей зменшилася втричі, порівняно з 2019 роком.

Сергій Василенко сподівається, що імунізація проти COVID-19 дасть позитивні результати, пандемію вдасться побороти і фахівці зможуть повернутися до повноцінної роботи із виявлення хворих на туберкульоз.


Інна Левінська,
КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я»

1
1
1 1
1