До Міжнародного тижня підтримки грудного вигодовування

З 1 по 7 серпня у світі відзначається Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Цьогоріч девіз тижня – «Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку». Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» - один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей.

Проходить ця акція під егідою WABA - Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Для Вас, майбутні мами!

Турбуйтесь про своє здоров’я! Відвідуйте стоматолога та ЛОР-лікаря, оскільки хворі зуби, хронічні осередки запалення носоглотки чи інші захворювання можуть бути джерелом інфікування плоду під час вагітності та новонародженої дитини.

Якщо у Вас є шкідливі звички, позбавтесь від них:

 • не куріть;
 • не вживайте спиртних напоїв, наркотиків;
 • не пийте натуральної кави (з кофеїном).

Якщо ви нездорові, приймайте тільки ті ліки, які Вам рекомендував Ваш лікар.

Якщо ваша праця пов’язана з профшкідливостями, ви маєте право на іншу, легку, нешкідливу роботу на тому ж підприємстві.

Вибирайте маршрути для прогулянок там, де немає руху транспорту та забруднення повітря. Вам та Вашій майбутній дитині потрібно тільки чисте повітря.

Кожна жінка спроможна і повинна годувати свою дитину груддю!

До майбутньої лактації готуйтесь ще під час вагітності. Робіть 2-3 рази на день повітряні ванни для грудей, контрастні обливання водою всього тіла (вранці та ввечері), масаж грудей та сосків душем по 5 хв. Після купання щоразу розтирайте соски махровим рушником. Ці процедури потрібні для ущільнення шкіри сосків та профілактики їх травмування при смоктанні дитиною грудей.

Носіть вільний бюстгальтер, що не стискає груди, із простої щільної тканини. Це допоможе зберегти форму грудей та буде сприяти хорошій лактації.

Зверніть увагу на соски ваших грудей. Навіть якщо вони пласкі або втягнуті – це не є перешкодою для успішного грудного вигодовування. Для поліпшення їх форми необхідно робити спеціальні вправи:

 • розтягування шкіри навколо соскового кружка в напрямку від соска;
 • витягування сосків трьома пальцями через серветку з марлі з невеликим прокручуванням їх в обидва боки (6-8 витягувань 2-3 рази на день) з цією ж метою можна використовувати бюстгальтер з отворами для сосків.

Пам’ятайте, що вправи з формування плоских або втягнутих сосків необхідно робити в останні тижні вагітності (після 38 тижнів). У разі загрози передчасних пологів ці вправи заборонені! Не забувайте, що повноцінне харчування має виключно важливе значення для Вас та Вашої майбутньої дитини.

Здорова дитина – щастя та благополуччя сім’ї

Виростити дитину здоровою, фізично міцною та розумною – природне бажання всіх батьків. Але не всі батьки знають, що фундамент цих найважливіших для нормального життя якостей закладається в організмі дитини задовго до її народження, ще в період внутрішньоутробного розвитку і в ранньому дитячому віці.

Що ж мають знати та виконувати батьки, щоб допомогти малюку народитися та рости здоровим?

Кожна жінка, яка готується стати матір’ю, повинна бути добре обізнана з необхідним способом свого життя та харчування під час вагітності та вигодовування новонародженої дитини, з тим, як підготувати груди до годування майбутньої дитини, що необхідно робити, щоб забезпечити її необхідною кількістю грудного молока з моменту народження та протягом першого року життя. Кожний чоловік, що готується стати батьком, також повинен знати, що здоров’я малюка в багатьох речах залежить і від нього також.

Дорогі мами!

Продовжте радість годування вашого малюка груддю. Нехай дитина отримає більше тепла і доброти, щоб повернути її Вам та іншим людям.

Шановні жінки, дорогі мами! Пам’ятайте, вигодовування груддю є незаперечним правом кожного малюка та природним обов’язком матері! Потурбуйтесь про здоров’я своїх дітей з перших годин народження! Бажаємо щасливого материнства!

Шановні татусі!

Ось вони обидва – і мати, і малюк потребують вашої опіки та допомоги. Після пологів у мами ще не зовсім відновилося здоров’я, а потрібно багато сил і часу для піклування про дитину і годування груддю. Ось чому Ви і тільки Ви зможете створити у сім’ї сприятливий психоемоційний мікроклімат та побутові умови, необхідні для відновлення здоров’я, фізичних сил у матері та для повноцінного вигодовування груддю дитини.

- Перекладіть на свої плечі частину домашньої праці та турботу про сім’ю.

- Допоможіть забезпечити правильний режим харчування матері (покупка продуктів, планування меню, приготування їжі та інше).

Створюйте сприятливі умови для її відпочинку, вставайте уночі до дитини, щоб втомлена мама мала нагоду відпочити, допомагайте прикладати дитину до маминих грудей. Купайте її разом із мамою. У вільний час ходіть на прогулянку всі разом.

Своєю увагою Ви збережете свою дружину і матір вашої дитини від перевтомлення та стресів, які є однією з головних причин передчасного припинення лактації у матері.

З Вашою допомогою мати буде в змозі зберегти для дитини безцінну і саму здорову їжу – материнське грудне молоко.

10 правил виховання дітей.
 1. Люби свою дитину – радій її присутності, приймай її такою, якою вона є, не ображай її, не принижуй її, не підривай впевненості в собі, не карай даремно, не відмовляй їй в довірі.
 2. Охороняй свою дитину – захищай від ганебних фізичних та психічних дій.
 3. Будь добрим прикладом.
 4. Грайся з нею, приймай усю серйозність її ігор, навчи новому у відповідності з її віком.
 5. Працюй разом з нею.
 6. Дозволь дитині набути свій життєвий досвід, нехай навіть не безболісно, але самостійно. Вона визнає тільки свій особистий досвід.
 7. Покажи дитині можливості та край людської свободи! Дай їй можливість розвинутися, як особистості та стати тим, ким вона хоче та повинна стати. Не вимагай від неї бути схожим на тебе та не вимагай вдячності за те, що ти для неї робиш. Вона виросте і у неї будуть свої діти. Вона буде робити для них те, що хотів би, щоб ти зробив для неї. Це – безмежний закон вдячності.
 8. Привчай бути слухняним – хвали за добрі вчинки та карай за погані.
 9. Очікуй від дитини таких думок та оцінок, на які вона здатна у відповідності зі своєю зрілістю та особистим досвідом.
 10. Надай дитині можливість таких переживань, які будуть мати цінність згадок (сімейні свята, екскурсії, кіно, театр і таке інше).

1

Переваги грудного молока
 • Молоко містить поживні речовини, необхідні дитині;
 • Воно легко засвоюється і ефективно використовується організмом немовляти;
 • Захищає від інфекції, сприяє фізіологічному ставленню імунітету у новонароджених та дітей першого року життя;
 • Сприяє формуванню фізіологічної мікробної колонізації організму немовляти, тоді як альфа-лактоза, що міститься у коров’ячому молоці, стимулює ріст грам-негативної флори, що веде до дефіциту біфідобактерій, розвитку в подальшому дисбіозу кишечника.
Харчова цінність грудного молока

Молоко матері – найкраща їжа для її немовляти. Воно ідеально пристосовано до всіх особливостей травлення і обміну речовин новонародженої дитини. Білковий, жировий, вуглеводний компоненти жіночого молока, вітаміни, мінеральні речовини – індивідуальні для кожної дитини, а деякі речовини, що входять до складу молока, є незамінними для фізіологічного росту і розвитку немовляти.

Захисна роль грудного молока

Забезпечується вмістом у жіночому молоці ряду специфічних і неспецифічних протиінфекційних факторів.

Грудне молоко містить цитокіни – біологічні медіатори імунної відповіді, які необхідні для фізіологічного ставлення імунітету у немовлят.

“Секрети” грудного вигодовування

1. Правильне прикладання до грудей:

 • Під час годування, можна сидіти або лежати, головне, щоб вам було зручно, а тіло не було напружене. Використовуйте подушки підклавши їх під спину, під руки, під дитину. Відпочивайте під час годування.
 • Тримайте дитину так, щоб її личко було навпроти ваших грудей, животиком вона торкалась Вас: тісний шкірний контакт між вами і вашим малюком збільшить вироблення молока.
 • Не турбуйтеся, якщо соски пласкі або втягнуті. Якщо дитина може захопити сосок з навколососковим кружком, все буде добре!
 • Основні ознаки, на які слід звернути увагу, щоб правильно прикласти малюка до грудей:
  • Тулуб розвернений животиком до живота матері, та близько притулений до мами,
  • Широко відкритий ротик,
  • Нижня губка вивернена назовні,
  • Майже весь навколишній кружок, особливо його нижня частина в ротику дитини, підборіддя дитини торкається грудей.

Якщо дитина прикладена правильно, смоктання буде ефективним, дитина буде ситою, а на соску не буде тріщини. Якщо вам боляче, дитина прикладена неправильно! Спробуйте ще раз!

2. Принципи запиту та пропозицій:

Чим довше і частіше дитина смоктатиме груди, тим більше молока буде у Вас вироблятися. Використання будь-якої іншої рідини (води, розчину глюкози, чаю або молочних сумішей) пригнічує апетит дитини, і вона все з меншим бажанням смоктатиме груди. Отже кількість молока буде поступово зменшуватись.

3. Принцип впевненості:

ЗНАЙТЕ, ЩО ВИ МОЖЕТЕ ВИРОБИТИ ДОСТАТНЮ ДЛЯ ВАШОГО МАЛЮКА КІЛЬКІСТЬ МОЛОКА, І НАВІТЬ, БІЛЬШЕ!

Завжди звертайтесь за допомогою і психологічною підтримкою. В цьому Вам зможуть допомогти Ваш чоловік, мати, друзі. Декілька слів підтримки, висловлених вашими близькими, зроблять більше для грудного вигодовування, ніж всі медикаменти світу.


Орієнтовна схема підгодовування дітей першого року життя, які перебувають на грудному вигодовуванні
Продукти і страви підгодовування Термін
введення
(місяці)
Об’єм залежно від віку дитини
0-4 міс. 5 міс. 6 міс. 7 міс. 8 міс. 9 міс. 10-12 міс.
Сік (фруктовий, ягідний, овочевий) мл. 4,0-5,0 - 5-20 30-50 50-70 50-70 80 100
Фруктове пюре, мл. 5,0-5,5 - 5-30 40-50 50-70 50-70 80 90-100
Овочеве пюре, г. 5,5-6,0 - 5-30 50-150 150 170 180 200
Молочно-круп’яна
або
молочно-злакова
каша г
6,0-7,0 - - 5-50 50-100 150 180 200
7,0-8,0
Кисло-молочні продукти, мл. 8,0-9,0 - - - - 5-50 50-150 150-200
Сир, г. 6,5-7,5 - - 5-25 10-30 30 30 50
Яєчний жовток, шт. 7,0-7,5 - - - 1/8-1/5 1/4 1/4 1/2
М’ясне пюре, г. 6,5-7,0 - - 5-30 30 50 50 50-60
Рибне пюре, г. 9,0-10,0 - - - - - 30-50 50-60
Олія, г. 5,5-6,0 - 1-3 3 3 5 5 5
Вершкове масло, г. 6,0-7,0 - - 1-4 1-4 4 5 5-6
Сухарі, печиво, г. 7,5-8,0 - - - 3 5 5 10-15
Хліб пшеничний, г. 8,0-9,0 - - - - 5 5 10

Заходи для відновлення лактації
 1. Відпочити не менше 48 годин (ніякої важкої роботи, домашніх прибирань, прання, приготування їжі, прийому відвідувачів).
 2. Тимчасово збільшити частоту годувань до 10-12 разів на добу (якщо дитина дуже спокійна і витримує інтервали між годуваннями 3-3,5 години, навіть при голодуванні – будити її пропонувати груди кожні 2-2,5 години.
 3. Під час кожного годування давати обидві груди.
 4. Тимчасово ввести нічні годування для стимуляції вироблення пролактину.
 5. Зціджувати молоко після кожного годування.
 6. Практикувати тісний контакт матері та дитини (для новонароджених безпосередньо шкіряний контакт) протягом 6-8 годин.
 7. Використовувати методики розслаблення (масаж, аутотренінг, музикотерапія) для покращення випорожнення молочних залоз.
 8. При необхідності догодовування дитини не використовувати ніяких імітаторів материнського соска, застосовувати альтернативні засоби для догодовування (чашка, ложка, піпетка).
 9. Застосування лактогонних продуктів харчування та фітозборів (відвари, настої, та напої з трав та насіння – меліси, тисячолисника, кропу, тміну, анісу, фенхелю, грецьких горіхів, морквяний сік з молоком та тощо).

10 принципів успішного грудного вигодовування.
 1. Дотримуватися встановлених правил грудного вигодовування і регулярно доводити ці правила до відома медичного персоналу і породіль.
 2. Навчати медичний персонал необхідним навичкам для здійснення практики грудного вигодовування.
 3. Інформування всіх вагітних жінок про переваги і техніку грудного вигодовування.
 4. Допомагати матерям починати грудне вигодовування на протязі перших 30 хв. після пологів.
 5. Показувати матерям, як годувати груддю і як зберегти лактацію навіть якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.
 6. Не давати новонародженим ніякої іншої їжі чи рідини, крім грудного молока, за винятком випадків, обумовлених медичними показаннями.
 7. Практикувати цілодобове знаходження матері і новонародженого поруч в одній палаті.
 8. Заохочувати грудне вигодовування за потребою малюка, а не за розкладом.
 9. Не давати новонародженим, які знаходяться на грудному вигодовування, ніяких заспокійливих речовин і засобів, які імітують материнські груди (соски та ін.).
 10. Заохочувати організацію груп підтримки грудного вигодовування і направляти матерів в ці групи після виписки з пологового будинку чи лікарні.

“Скільки поживних і корисних для мене речовин є в маминому молоці!”

Білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи, гормони, ферменти, антитіла та інші антиінфекційні речовини забезпечують оптимальний ріст та розвиток дитини, її фізичне та психоемоційне здоров’я, імунний захист проти багатьох захворювань.

Не менш важливою перевагою, яка не може бути забезпеченою годуванням з пляшки, є розвиток тісного психоемоційного взаємозв’язку між матір’ю і дитиною, який виникає при ранньому прикладанні дитини до грудей.


“Молозиво – моя перша імунізація!”

Молозиво – це грудне молоко, яке з’являється протягом перших днів після пологів. Воно містить більше білків та жиророзчинних вітамінів, ніж зріле молоко, а рівень імуноглобулінів і багатьох інших захисних речовин настільки великий, що молозиво можна порівняти з першою імунізацією дитини.


“Я люблю їсти ще й вночі!”

Особливо багато молока виробляється вночі, тому нічні годування є надзвичайно важливими для підтримки лактації.


“А вода мені не потрібна!”

Давати малюку, який знаходиться на грудному вигодовуванні, воду до 6-ти місяців не потрібно, оскільки материнське молоко на 90% складається з води.


“Деколи я росту швидше, ніж в мами встигає прибути молоко.”

Періоди активного росту дитини спостерігаються у здорових дітей. Якщо вони набирають вагу, швидше, ніж встигає прибути молоко. Найчастіше це буває в терміні з та 6 тижнів, в 3 та 6 місяців. В цей час дитина просить їсти щогодини, видається неспокійною, голодною. Часте смоктання стимулює вироблення більшої кількості молока в грудях. Уникайте введення в цей період додаткової їжі. За 4-7 днів молока буде достатньо, щоб задовольнити потреби дитини.


“Ніяких пляшок з сосками!”

Використання пляшки та соски може привести до того, що дитина дуже швидко буде з неохотою брати груди, а пізніше зовсім відмовиться, навіть якщо молока в грудях буде достатньо.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров'я.