У Хмельницькому провели зустріч з представниками МОЗ

21 листопада у сесійній залі Будинку рад відбулася робоча зустріч представників Міністерства охорони здоров’я України з головами районних рад, ОТГ, керівниками структурних підрозділів ОДА, головними лікарями закладів охорони здоров’я області. Відповідно до вимог чинного законодавства, автономізація закладів охорони здоров’я є істотною умовою для отримання оплати за новою системою прямого фінансування медичних послуг з державного бюджету. Тому керівник експертної групи з питань реформування системи охорони здоров’я Директорату медичних послуг Тетяна Орабіна та заступник керівника проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» Олексій Яременко надавали роз'яснення процедури, юридичних, фінансових та кадрових аспектів автономізації закладів охорони здоров’я. Радник з питань стратегічного розвитку медичних закладів проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» Марина Ніколко презентувала присутнім концепцію Пілоту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для амбулаторно-поліклінічної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.

Зокрема, Тетяна Орабіна повідомила, що нині основною вимогою, яку МОЗ ставить перед підзвітними закладами, є надання якісних медичних послуг. Фахівець впевнена, що Президентський проект «Доступна медицина» щодо будівництва нових амбулаторій, дасть певний стандарт надання таких послуг. Роботу у цьому напрямку проводили спільно з Мінрегіонрозвитку, щоб пацієнти мали зовсім інше уявлення про надання якісних медичних послуг.

Озвучили представники МОЗ і певні плани на 2019 рік. Так, триватиме подальший розвиток системи електронної охорони здоров’я і з 1 квітня планують ввести електронний рецепт. Адмініструванням проекту «Доступні ліки» повністю займатиметься НСЗУ. Проте, для реалізації цього рішення необхідно впровадити систему електронних рецептів, що позбавить лікарів левової частки паперової роботи і дозволить сконцентруватися на здоров’ї пацієнтів. Крім того, у наступному році обіцяють займатися «Електронною медичною справою». Це буде складно, але вчитися будуть всі разом. Відтак, пацієнт зможе отримувати фахову допомогу в кожній точці нашої країни.

Наразі ж, щоб із закладами усіх рівнів надання допомоги можна було співпрацювати, у МОЗ вимагають зосередитись на повній комп’ютеризації закладів, в тому числі і вторинного та третинного рівнів, які з 2019 року вступають в процес автономізації. У цьому їм зобов’язані допомогти й керівники органів місцевого самоврядування.

Для команди Міністерства було корисним почути думки та практичні поради щодо процесу реформування, автономізації, фінансування та функцій закладів різних рівнів. Водночас, така зустріч дала змогу максимально зосередитись на труднощах, з якими доводиться стикатися у процесі реформування системи охорони здоров’я.

До слова, у поточному році відбувалося активне реформування первинної ланки надання медичної допомоги. Станом на 1 листопада цього року, ПМД населенню області надають у 31 центрі первинної медико-санітарної допомоги. Сільське населення первинну медичну допомогу отримує у 26 центрах, до складу яких входить 204 лікарських амбулаторії (153 – безпосередньо в сільській місцевості) та 846 ФАПів та ФП.

Довідка.

У рамках реалізації Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування» у поточному році в області реалізується програма реформування сільської медицини. Працює робоча група «Медична рада реформ». Розроблено план спроможної мережі із варіантами проектів будівництва 27 сільських амбулаторій із житлом для лікаря за кошти державного бюджету, який 11 квітня 2018 року затвердив МОЗ. Наказом Мінрегіону України від 26.07.2018 року затверджено перелік проектів та заходів, що фінансуються у 2019 році за рахунок субвенції на загальну суму 164,86 млн. грн. На залишкову суму орієнтовно 44,5 млн. грн. будуть придбані автомобілі, медичне та комп’ютерне обладнання для амбулаторій.

Крім того, в області приділяють увагу розвитку телекомунікаційної інфраструктури, в тому числі забезпечено широкосмуговим доступом до Інтернету 208 з 243 функціонуючих лікарських амбулаторій. Завершується процес перетворення центрів первинної медико-санітарної допомоги з бюджетних установ в комунальні некомерційні підприємства (далі – КНП). Станом на 05.11.2018 р.у статусі КНП в області функціонує 29 центрів ПМСД. Усі центри ПМСД, окрім одного, підключені до центрального компоненту електронної системи охорони здоров’я eHealth. Триває процес підписання електронних декларацій між пацієнтами та лікарями, які надають первинну медичну допомогу. Станом на 16.11.2018 року підписано 811886 декларацій, що становить 63,9% від всього населення області. Договір з Національною службою здоров’я України уклали 22 центри ПМСД та 3 юридичні особи приватної форми власності. Сума укладених договорів по 22 комунальних неприбуткових підприємствах, що надають первинну медичну допомогу, складає 204 361,5 тис. грн., що значно перевищує суму відповідної медичної субвенції. Це дало можливість в цих закладах підвищити заробітну плату медичним працівникам. У 9 закладах, що заключили договори з НСЗУ у «першу хвилю», середня заробітна плата становила від 8 до 16 тис. грн.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 199-р затверджено склад 3 госпітальних округів Хмельницької області: центральний (з центром у м. Хмельницький), північний (з центром в Шепетівці), південний (з центром у м. Кам’янець-Подільський). В усіх трьох госпітальних округах створені Госпітальні ради, які працюють над формуванням перспективних планів розвитку мережі закладів охорони здоров’я вторинного рівня надання медичної допомоги, що входять до складу цих округів.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

1 1
1 1
1