В облдержадміністрації обговорили заходи з профілактики наркоманії серед молоді області

Стан виконання заходів щодо недопущення поширення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та наркоманії серед молоді проаналізували в облдержадміністрації під час засідання обласної координаційної ради з питань профілактики туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. Головувала на засіданні заступниця голови ОДА Оксана Ситницька.


1

Як зауважила посадовиця, зазначене питання є одним із ключових завдань, адже такі заходи дозволять зберегти здоров’я нації та запобігти поширенню негативних суспільних явищ, злочинності, тощо. Оксана Ситницька наголосила, що найбільш дієвим інструментом для реалізації таких цілей є просвітницька робота з дітьми та підлітками, до якої має бути залучене якнайширше коло фахівців та громадських активістів.

Про результати роботи, проведеної в області з метою запобігання поширення наркоманії серед молоді, розповіли директор Обласного центру соціальних служб Тетяна Власюк та заступник начальника управління боротьби з наркозлочинністю ГУНП в Хмельницькій області  Юрій Варцаба.

Як зазначила Тетяна Власюк, цьогоріч завдяки тісній співпраці між структурними підрозділами ОДА, ГУНП, громадськими організаціями, що опікуються заначеною сферою, було реалізовану цілу низку заходів, спрямованих на запобігання поширенню наркоманії та пропаганду здорового способу життя.

Зокрема, адміністрації шкіл в межах компетенції систематично співпрацюють з власниками торговельних закладів з питання недопущення продажу дітям тютюнових та алкогольних виробів, проводяться рейди-перевірки щодо дотримання продавцями законодавства з цього питання. Працівники закладів освіти постійно беруть участь у спільних рейдах з представниками соціальних служб та правоохоронних органів.

Відповідно до рекомендацій Департаменту освіти та науки обласної державної адміністрації щодо моніторингу та знищення надписів про наркотичні препарати на будівлях закладів освіти, адміністрація закладів освіти за участю техперсоналу та учнівського/студентського самоврядування постійно відстежують та у разі виявлення таких надписів, вживають відповідних заходів щодо їх знищення.

В закладах освіти області організовано та проведено випуск інформаційних газет щодо здорового способу життя та негативного впливу на здоров’я шкідливих звичок;  конкурси малюнків та плакатів «Я обираю здоровий спосіб життя», «Ні – шкідливим звичкам!»;  тиждень здорового способу життя; уроки, заняття з елементами тренінгу «Мої особисті межі», «Формула здорового способу життя», «Наркоманія – дорога у прірву»; виховні бесіди з учнями 1-4 класів «Небезпечні речовини», «Наслідки від отруєння. Шкідливий вплив на організм людини», «Шкода від наркотиків».

Спільно з лікарями-наркологами, соціальними педагогами, практичними психологами проводились лекції, бесіди за темами: «Профілактика тютюнопаління, наркотичної залежності», «Профілактика негативних тенденцій у молодіжному середовищі», «Соціальні та психологічні аспекти наркоманії й ВІЛ/СНІДу». Також зазначені питання обговорюються в закладах освіти на класних та загальношкільних батьківських зборах. Проводяться бесіди з батьками  із залученням спеціалістів Служби у справах дітей, Центру соціальних служб, ГУНП.

Протягом 9 місяців 2020 року із числа сімей/осіб, які перебували у складних життєвих обставинах, під соціальним супроводом фахівців обласного центру соціальних служб перебували 1508 сімей/осіб. Частка охоплених супроводом від загальної кількості сімей, що перебували на обліку, становить 27 відсотків. Серед них 79 сімей, де є алко/наркозалежні.

Департаментом освіти і науки ОДА налагоджену співпрацю з представниками ГУНП в Хмельницькій області щодо обміну інформацією про факти продажу, вживання наркотичних засобів в навчальних закладах.

Фахівцями КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я» ХОР організовувались і проводились профілактичні просвітницькі заходи для дітей, молоді та їх батьків щодо протидії наркоманії, пропаганди здорового способу життя, формування навичок протистояння шкідливому впливу вживання наркотичних засобів або психотропних речовин не за медичним призначенням.

Протягом 2020 року проводились семінари, тренінги для педагогів «Основ здоров’я» з питань безпечної поведінки та заходів профілактики ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, на яких були роздані буклети: «Пивний алкоголізм та наркоманія», «Подолати зло» та ін.

В закладах освіти області для всіх учасників освітнього процесу проводились зустрічі з працівниками центрів соціальних служб, інспекторами ювенальної превенції, медичними працівниками, на яких обговорювались питання недопущення поширення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та наркоманії серед учнівської молоді.

Фахівці Служби у справах дітей систематично проводять цільові профілактичні рейди щодо виявлення дітей та молоді на вулиці та роз’яснювальну роботу щодо шкідливого впливу наркотичних засобів та психотропних речовин з метою перекриття каналів надходження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. З початку року проведено 894 рейди, в ході яких виявлено 590 дітей, з них 40 дітей вилучено з місць, де їм загрожувала небезпека. 10 дітей, вилучених під час рейдів, повернено в сім’ю, 5 дітей влаштовано в центри соціально-психологічної реабілітації дітей «Щасливе дитинство» та «Подолянчик», 25 – до закладів охорони здоров’я.


1

З метою проведення інформаційно-профілактичної роботи в дитячому середовищі працівниками служби у справах дітей райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад здійснено 261 виступ у засобах масової інформації, в тому числі на радіо та телебаченні – 138 в друкованих виданнях – 131 з питань соціального захисту дітей, профілактики правопорушень в підлітковому середовищі, запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності та популяризації сімейних форм виховання.

Відділом ювенальної превенції забезпечено тісну співпрацю з працівниками освіти та служби у справах дітей. Проводяться тематичні зустрічі, семінари, лекції з підлітками, схильними до правопорушень, у тому числі за участю членів МППР «ХОМА», про що регулярно викладається інформація на відомчих сторінках у фейсбук; проводяться цільові рейди щодо виявлення дітей та молоді на вулицях у пізню пору доби та проведення з ними роз’яснювальної роботи, зафарбовування наркоадрес (міста Кам’янець-Подільський, Хмельницький, Шепетівка) а також забезпечується співпраця з громадськими організаціями для поетапного процесу повернення підлітків, які вживають психоактивні речовини, до суспільного життя.

На платформі ZOOM проведено 4 зустрічі на тему характерних проявів залежності від наркотичних речовин підлітків і щодо заходів, які якнайшвидше потрібно вжити.

Управлінням молоді та спорту забезпечено виділення у 2020 році  2888900,00 грн на функціонування «Хмельницького обласного центру ресоціалізації наркозалежної молоді».

Обласним центром соціальних служб проводилася робота з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) Із 206 сімей/особи, (у них 292 дітей) отримали психологічну допомогу – 132, юридичну – 72 сім’ї/особи, допомогу у працевлаштуванні – 7 осіб, в оформленні/відновленні документів – 64 сімей/осіб, гуманітарну допомогу – 82 сімей/осіб.

Протягом 9 місяців 2020 року обласним центром соціальних служб, районними, міськими, селищними центрами соціальних служб та об’єднаними територіальними громадами, виготовлено 25743 буклетів та 17579 листівок, які розповсюджено серед населення під час виїзних комісій, зустрічей, візитів в сім’ї.

Департамент охорони здоров’я активно співпрацює з громадськими неурядовими організаціями «Вікторія», «100% життя» для реалізації завдань щодо поетапного процесу повернення підлітка, який вживає психоактивні речовини, до суспільного життя. Також з ГО«Вікторія» та представниками відділу профілактики Міжнародної антинаркотичної Асоціації співпрацює Департамент освіти і науки ОДА.

Значна робота проведена працівниками управління боротьби з наркозлочинністю в Хмельницькій області Департаменту боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України, про яку більш детально розповів Юрій Варцаба.

За його словами, з початку року на території Хмельницької області зареєстровано 667 кримінальних правопорушень, зокрема 238 кримінальних правопорушень за фактом збуту наркотиків, по 190 правопорушеннях особам повідомлено про підозру. Також в поточному році задокументовано 3 організованих злочинних групи та 1 злочинну організацію причетних до збуту наркотичних засобів та психотропних речовин на території області.


1

Зокрема, припинено протиправну діяльність організованої злочинної групи, яка за допомогою 4 Telegram-каналів  та 3 Інтернет сайтів – розповсюджували наркотичні засоби та психотропні речовини на території України, також учасники ОЗГ в перспективі планували розширити свою злочинну діяльність на територію Республіки Польща. Щомісячно учасниками злочинної групи реалізовувалося понад 5 тисяч закладок із наркотичними засобами та психотропними речовинами, дохід від незаконного обігу наркотиків становив понад 1 мільйон 700 тисяч гривень. Також припинено протиправну діяльність двох груп, що займалися збутом метадону, та осіб, що займалися виготовленням та збутом амфетаміну.

Крім того, задокументовано більше 20 фактів збуту наркотичних засобів та психотропних речовин за допомогою мережі Інтернет, усім причетним до злочинної діяльності особам повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Ліквідовано 6 нарколабораторій з виготовлення амфетаміну,  зареєстровано 1 кримінальне провадження за організацію та утримання місця для незаконного вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

За час проведення оперативно-профілактичних заходів працівниками поліції області проведено 9211 перевірок, з яких 384 сільськогосподарських підприємства та 8827 присадибних ділянок. За результатами проведених перевірок було виявлено 95 незаконних посівів нарковмісних рослин. Загальна площа виявлених незаконних посівів становить 6,7 га (1,3 га – маку та 5,4 га – конопель).

Також особовим складом управління боротьби з наркозлочинністю в Хмельницькій області Департаменту боротьби з наркозлочинністю НП України спільно з працівниками освіти і науки, служби у справах дітей, працівниками ювенальної превенції ГУНП в Хмельницькій області активно проводиться профілактична робота з даного напрямку, а саме організовуються та проводяться тематичні зустрічі, семінари, лекції з підлітками, про що регулярно викладається інформація на відомчих Інтернет-сторінках.

Окрім того, було розповсюджено інформаційні листівки, в яких зазначено негативний вплив на організм людини наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, та розміщено на інформаційних стендах листівки із посиланням на спеціальний акаунт «СтопНаркотик», із завучами з виховної роботи навчально-виховних комплексів та середніх загальноосвітніх шкіл Хмельницького, головою «Хмельницького молодіжного центру» проведено роз’яснювальні бесіди.

На постійній основі здійснюються спільні рейди з представниками громадських організацій по всій території Хмельницької області, метою яких є протидія розміщенню несанкціонованих надписів на об’єктах інфраструктури населених пунктів про продаж наркотиків та підвищення обізнаності громадян, передусім молоді, про шкідливість немедичного вживання наркозасобів і ризик бути втягненим у протиправну діяльність, пов’язану з наркотиками.

Підсумовуючи обговорення, Оксана Ситницька подякувала усім фахівцям, що долучилися до роботи з профілактики наркоманії серед молоді, та наголосила на важливості продовження її надалі, адже наркотична залежність дуже важко піддається терапії та має вкрай негативний вплив як на здоров’я і психологічний стан наркозалежних, так і на подальшу їх долю та можливість нормального життя. Саме тому, за її словами, так важливо запобігти наркозалежності, зробивши акцент саме на активних просвітницьких заходах та своєчасному реагуванні на небезпеку втягнення молоді до вживання наркотичних речовин.


За інформацією офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації