24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Темою цьогорічних заходів до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом Всесвітня організація охорони здоров`я обрала вислів «Годинник цокає». Наразі на Хмельниччині триває місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз.

Уже понад рік Україна та світ борються з новим ворогом – COVID-19. Однак, не менш небезпечні недуги, як-от туберкульоз, нікуди не зникли. Лікарі наголошують, що зниження основних показників, що характеризують стан епідемічної ситуації з туберкульозу у 2020 році, спричинено пандемією COVID-19 та запровадженими карантинними заходами. Це, у свою чергу, вплинуло на можливість населення доїхати до медичних закладів, а медичним працівникам первинної ланки – вчасно оглянути та виявити туберкульоз на ранніх стадіях. Хоча статистика свідчить про протилежне: захворюваність зменшилась, як і кількість рецидидів та смертність внаслідок туберкульозу.

Що ж таке туберкульоз?

Судження, що туберкульоз – це хвороба легенів, насправді хибне. Адже він може вражати практично всі органи людини: очі, шкіру, кістки, суглоби, серце, мозок і мозкові оболонки, печінку, кишківник, нирки, чоловічі та жіночі статеві органи, лімфатичні вузли, однак у 95% випадків уражаються легені.

Інфікування туберкульозом – це не те саме, що захворювання на туберкульоз. Носіями інфекції є більшість людей. Якщо організм здоровий – імунна система знищує мікобактерії та хвороба не розвивається. Якщо ж імунітет ослаблений внаслідок захворювань (ВІЛ-інфекція, анемія, цукровий діабет тощо), стресів, недостатнього харчування, ризикованих форм поведінки (зловживання алкоголем, тютюнопаління, вживання наркотиків) – людина може захворіти на туберкульоз.

Необхідно пам’ятати, що діти, підлітки та дорослі, які перебувають у контакті з хворим на туберкульоз, страждають на цю недугу в 7 разів частіше, ніж інші.

Туберкульоз викликають мікобактерії, відомі як паличка Коха. На туберкульоз можуть хворіти 55 видів тварин та птахів. Між ними та людиною можливе взаємозараження. Хворі люди й тварини виділяють збудника зі слиною, калом, сечею, молоком, спермою. Зараження можливе і при вживанні у їжу м’яса хворих тварин.

Збудники туберкульозу дуже стійкі до дії різних фізичних та хімічних факторів. Їх не знищує дія спиртів і кислот. У молочних продуктах, наприклад у маслі, вони живуть до 240 днів. У пилу вони зберігаються до 3 місяців, у висохлому на тротуарі плювку – до 1 місяця. У ґрунті, воді, вологих і темних приміщеннях вони живуть до року, а на підлозі, стінах та предметах житла – півроку. Мороз їм не страшний: за температури -23°С збудники туберкульозу не гинуть протягом 7 років.

Проте, мікобактерії туберкульозу не витримують кип’ятіння, особливо в лужному розчині. Сонце вбиває їх за 1-2 години, а розсіяні ультрафіолетові промені – за 5-6 годин.

Найбільш поширеними симптомами туберкульозу є:

  • змарніння та загальна слабкість без явної, здавалося б, причини;
  • зниження працездатності;
  • дратівливість;
  • кашель, що триває 2 тижні й більше;
  • незначне підвищення температури тіла, переважно у надвечірні години;
  • задишка, в тому числі й при незначному фізичному навантаженні;
  • втрата апетиту, постійна втомленість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищене потовиділення, особливо вночі;
  • домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання);
  • болі в грудній клітці.

Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно хоча б раз на два роки проходити флюорографічне обстеження легень.

Сучасні досягнення фтизіатрії дозволяють вилікувати хворих на туберкульоз легень чи позалегеневі локалізації, якщо хвороба виявлена на ранній стадії та недужий дотримується усіх рекомендацій. На стадії занедбаності можна вилікувати лише близько 70 – 80 % хворих, до того ж їх лікування триває значно довше.

Щоб запобігти туберкульозу, необхідно уникати застудних захворювань, вести здоровий спосіб життя, відмовитись від зловживання алкоголем, наркотиками, тютюном. Для зміцнення опірності організму треба повноцінно харчуватись, часто перебувати на свіжому повітрі, займатись фізкультурою. Дітей також змалечку треба привчати до загартовування та активних занять спортом.

Протистояти зараженню туберкульозом допоможуть і обов’язкові профілактичні щеплення. Вакцинацію БЦЖ здійснюють у пологових стаціонарах на 3-5 день від народження дитини.


Інна Левінська,
КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я»