Про відпуск з аптек наркотичних (психотропних) лікарських засобів

Міністерство охорони здоров'я України з метою удосконалення контролю за відпуском з аптек наркотичних (психотропних) лікарських засобів, які відповідно до інструкції для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, інформує про таке.

З 1 листопада 2022 року електронний рецепт почне поширюватися на групу наркотичних (психотропних) лікарських засобів, які нині відпускають за спеціальними рецептурними бланками рожевого кольору форми “ф-3”.

Так, лікарі медичних закладів, які зареєстровані та працюють із електронною системою охорони здоровʼя (далі – ЕСОЗ), почнуть виписувати пацієнтам електронні рецепти на цю групу ліків. Заклади, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово на час дії перехідного періоду можуть виписувати паперові рецепти.

З метою інформування пацієнтів, які потребують доступу до знеболюючих ліків, щодо нововведень просимо вас посприяти у розміщенні та поширенні інформаційних матеріалів на офіційних ресурсах адміністрацій (додаток до листа).

Електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби спростить доступ до необхідних ліків пацієнтам, які потребують складного лікування та водночас посилить контроль за відпуском цієї групи ліків у аптеці.

Принагідно висловлюємо вам подяку за співпрацю!

 

 

                                                                                                                                                                                                                   Додаток 1

З листопада в Україні запрацює електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби: що потрібно знати про майбутні нововведення

З листопада в Україні електронний рецепт пошириться на групу наркотичних (психотропних) лікарських засобів. Це другий етап у забезпеченні контрольованого відпуску рецептурних препаратів та що більш важливо – черговий крок на шляху зміцнення здоров’я українців, покращення доступу до ліків та інтеграції України до європейської спільноти.

Йдеться про лікарські засоби, які мають наркотичну (психотропну) дію та обіг яких є суворо обмеженим. Такі препарати застосовуються виключно за рецептом лікаря, та за конкретними медичними показаннями. З листопада для відпуску цієї групи препаратів додається новий цифровий інструмент — електронний рецепт.

Що потрібно знати про майбутні зміни?

  1. Виписати е-рецепт на наркотичний (психотропний) лікарський засіб зможе той лікар, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст – хірург, онколог чи невролог. При цьому для отримання е-рецепта декларація не обовʼязкова.
  2. З випискою електронного рецепта пацієнту приходитиме смс із номером електронного рецепта та унікальним кодом підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання препаратів, призначених за рецептом. Втім, для зручності пацієнта лікар або медична сестра/брат може роздрукувати пацієнту інформаційну довідку, яка містить номер рецепта та інформацію про призначення.
  3. У разі затяжного чи хронічного захворювання або за необхідності продовжити лікування, пацієнт може отримати повторний електронний рецепт на потрібні ліки дистанційно, звернувшись до свого лікуючого лікаря телефоном. Як і при фізичному прийомі, пацієнт отримає смс-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення.
  4. Якщо лікар поки не працює з ЕСОЗ, на перехідному періоді він зможе виписати пацієнту паперовий рецепт на спеціальному рецептурному бланку рожевого кольору форми “ф-3”.
  5. Отримати наркотичний лікарський препарат за електронним чи паперовим рецептом як і раніше можна в тій аптеці, яка має відповідну ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Таким чином, з впровадженням електронного рецепта в Україні спрощується доступ до необхідних ліків пацієнтам, які потребують складного лікування відповідно до медичних показань, а також додатково посилюється контроль за відпуском з аптечних закладів лікарських засобів, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини.


За інформацією відділу моніторингу ДОЗ ХОДА та Пресслужби Міністерства охорони здоровʼя України