Фахівці КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» вперше на Хмельниччині провели торакальне ендоваскулярне протезування аорти (TEVAR)

Аорта – найбільша артерія людського тіла. Вона виходить з лівого шлуночка серця і проходить в грудній клітці (цю частину називають грудна аорта) і далі в черевні порожнині (черевна аорта).

З віком (особливо у чоловіків), виникає ризик розширення аорти. Це явище ще називають аневризмою. Найчастіше вона утворюється в черевному відділі аорти, рідше — в грудному. Через атеросклероз, підвищений тиск та інші чинники аорта поступово розширюється, стінки її стоншуються, і в якийсь момент (ризик значно зростає, коли вона стає більше 5,5 см) відбувається розрив. У більшості випадків це має летальні наслідки.

Один із методів запобігти розриву аневризми – це протезування аорти. На сьогоднішній день альтернативою відкритої операції є ендоваскулярне протезування. У медичних колах прийнято позначати її абревіатурою EVAR (endovascular aortic repair, ендоваскулярне протезування аорти) або TEVAR (thoracic endovascular aortic repair, торакальне ендоваскулярне протезування аорти — в разі аневризми грудної аорти).


1

1

Пацієнт, чоловік 1951 р.н., звернувся у поліклініку КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» зі скаргами на загальну слабкість, втому, біль в лівій поперековій ділянці, що виникала у лежачому положенні. Хворіє на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу. Проведене обстеження, комп’ютерна томографія, коронаро- та аортографія виявили аневризму грудного та черевного відділу аорти з ознаками розшарування.

З огляду на ураження судин, небезпеку ускладнень та загальний стан, пацієнту було заплановане та, в умовах катетеризаційної лабораторії виконане черезшкірне втручання – імплантація стент-графта у грудний відділ аорти.


1

1

1

1

1

1

Стент-графт (внутрішньосудинний протез) – пристрій, що складається з підтримуючого каркасу з металевого сплаву (стента) і судинного ендопротеза (графта), виготовленого з тканого матеріалу. Після імплантації, стент-графт в розкритому стані максимально відповідає незміненій ділянці судини, до якої прилягає та укріплює її стінки.

Втручання проводили: кардіохірурги Андрій КЛАНЦА та Валерій СУХАРЄВ, анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ. Консультативна та практична допомога: Сергій ФУРКАЛО, професор, д.мед.н., завідувач відділу ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України.


1

1

«Метод ендоваскулярного протезування відноситься до високотехнологічної медичної допомоги. Дозволяє досягти результатів, порівнянних з відкритою хірургічною технікою, але з меншою вірогідністю ускладнень, значним скороченням термінів госпіталізації та реабілітації пацієнта», – розповідає директор КНП «ХОССЦ» Андрій КЛАНЦА, – «Втручання, яке раніше доводилось робити 10-12 годин, після чого на пацієнта чекав значний термін реабілітації, ми сьогодні виконали за 2 години. Дякую операційній бригаді, дякую колективу за спільну висококваліфіковану роботу. Особлива подяка Сергію Миколайовичу та колегам з інституту Шалімова за багаторічну плідну співпрацю».

Після операції і триденного перебування у відділенні інвазивної кардіології та інтервенційної радіології, пацієнт був виписаний зі значним покращенням. Через тиждень, на контрольному огляді, пацієнт відзначив відсутність больових симптомів – таким чином, ми досягли максимальної профілактики ризику формування аневризми і розриву аорти.


1

1

1

1

1

1

За інформацією КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр»